Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea București-Ilfov

Înființare firmă în Ilfov

Te ajutăm să deschizi firma din județul Ilfov: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
61.765
Înființate în 2025
5.133
Cifră de afaceri 2025
218,1 mld. lei
Localități
40

Pe scurt

județul Ilfov are 61.765 de firme active; 5.133 de firme noi din 2025 sunt încă active (0% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Ilfov, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Ilfov

Toate cele 40 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Voluntari 8.4226694.139
Popești-Leordeni 5.8235242.945
Bragadiru 5.2044362.521
Chiajna 4.8164922.375
Otopeni 3.3052221.780
Pantelimon 3.1122671.498
Dobroești 2.6172361.345
Buftea 1.781131889
Corbeanca 1.745145907
Ștefaneștii de Jos 1.728153870
Afumați 1.606121818
Tunari 1.585161898
Măgurele 1.572144817
Berceni 1.525173811
Domnești 1.473126724
Balotești 1.29072678
Mogoșoaia 1.20083619
Chitila 1.18067631
Clinceni 98181483
Snagov 92682416
Brănești 91762464
Jilava 90863463
1 Decembrie 80568357
Glina 71661362
Dragomirești-Vale 68257336
Cernica 67058333
Moara Vlăsiei 66037253
Vidra 66053267
Ciorogârla 56737267
Cornetu 56728258
Periș 45022227
Gruiu 39526182
Găneasa 35829165
Ciolpani 34423183
Dascălu 28524151
Petrăchioaia 28031111
Copăceni 1952390
Dărăști-Ilfov 1621575
Grădiștea 1491870
Nuci 1041360

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Ilfov

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Ilfov

București, Intrarea Sectorului nr. 1, etajele 1 și 4, sect. 3, Cod poștal: 030353;

Telefon: +40213260073 · E-mail: orcif@if.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Ilfov în cifre

Firme active după anul înființării
  • 5.0662023
  • 5.1112024
  • 5.1332025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor1.566
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte841
  3. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete669
  4. Tranzacții imobiliare531
  5. Construcții de clădiri527
  6. Activități de servicii în tehnologia informației505
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 17.276 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • servicii profesionale și științifice · 7.368 firmeServiciile profesionale (contabilitate, consultanță, arhitectură) sunt frecvente: compară PFA cu SRL micro la venitul tău estimat înainte să alegi.
  • construcții · 7.339 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.

Salariați: 219.156 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 496 · IMM cu 1–49 salariați: 30.342 · firme noi față de 2024: 0%.

Finanțări potrivite în județul Ilfov

Toate fondurile europene pentru județul Ilfov → · programul regional: Programul Regional București-Ilfov 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Ilfov

Unde se înregistrează o firmă din județul Ilfov?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Ilfov, București, Intrarea Sectorului nr. 1, etajele 1 și 4, sect. 3, Cod poștal: 030353;, telefon +40213260073. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Ilfov?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 5.066 (2023), 5.111 (2024), 5.133 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Ilfov?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Ilfov: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Ilfov fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Ilfov este gestionat de ADR București-Ilfov (București-Ilfov).

Înființare firmă în județul Ilfov

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție