Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea București-Ilfov

Consultanță în afaceri în Ilfov

Consultanță pentru firmele din județul Ilfov care vor să crească: diagnosticul afacerii, planul de afaceri, finanțarea (fonduri europene, ajutor de stat, credit garantat) și indicatorii pe care îi urmărim împreună după aceea.

Firme active
61.765
Înființate în 2025
5.133
Cifră de afaceri 2025
218,1 mld. lei
Localități
40

Pe scurt

județul Ilfov are 61.765 de firme active, cu o cifră de afaceri însumată de 218,1 mld. lei în 2025; 56% au raportat profit, iar cifra de afaceri mediană este 277.000 lei. Consultanța pentru creștere pornește de la aceste cifre: bilanț, marje, costuri, apoi plan și finanțare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță în afaceri pe localități din județul Ilfov

Toate cele 40 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Voluntari 8.4226694.139
Popești-Leordeni 5.8235242.945
Bragadiru 5.2044362.521
Chiajna 4.8164922.375
Otopeni 3.3052221.780
Pantelimon 3.1122671.498
Dobroești 2.6172361.345
Buftea 1.781131889
Corbeanca 1.745145907
Ștefaneștii de Jos 1.728153870
Afumați 1.606121818
Tunari 1.585161898
Măgurele 1.572144817
Berceni 1.525173811
Domnești 1.473126724
Balotești 1.29072678
Mogoșoaia 1.20083619
Chitila 1.18067631
Clinceni 98181483
Snagov 92682416
Brănești 91762464
Jilava 90863463
1 Decembrie 80568357
Glina 71661362
Dragomirești-Vale 68257336
Cernica 67058333
Moara Vlăsiei 66037253
Vidra 66053267
Ciorogârla 56737267
Cornetu 56728258
Periș 45022227
Gruiu 39526182
Găneasa 35829165
Ciolpani 34423183
Dascălu 28524151
Petrăchioaia 28031111
Copăceni 1952390
Dărăști-Ilfov 1621575
Grădiștea 1491870
Nuci 1041360

Ce facem

  • Diagnosticul afacerii: cifre din bilanț, marje, clienți, costuri
  • Strategie de creștere pe 1–3 ani, cu ținte măsurabile
  • Plan de afaceri pentru bancă, investitor sau finanțare nerambursabilă
  • Finanțare: fonduri europene, ajutor de stat, credit garantat (FNGCIMM, BID)
  • Bugete, cash-flow și tablou de bord lunar
  • Procese, organizare și pregătirea pentru angajări

Cum lucrăm

  1. DiagnosticCitim bilanțurile, discutăm clienții, produsele și costurile; aflăm unde se pierd bani și unde e loc de creștere.
  2. Ținte și planStabilim 3–5 ținte măsurabile și planul de acțiuni, cu bugetul lui.
  3. FinanțareVerificăm ce program nerambursabil, ajutor de stat sau credit garantat se potrivește investiției.
  4. ImplementareLucrăm cu echipa ta: procese, oferte, prețuri, digitalizare, angajări.
  5. Urmărire lunarăIndicatorii se urmăresc lunar; corectăm planul când cifrele se abat.

Firmele din județul Ilfov în cifre

Firme active după anul înființării
  • 5.0662023
  • 5.1112024
  • 5.1332025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor1.566
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte841
  3. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete669
  4. Tranzacții imobiliare531
  5. Construcții de clădiri527
  6. Activități de servicii în tehnologia informației505
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 17.276 firmeComerțul e cel mai mare domeniu aici: marja pe produs și rotația stocului sunt de obicei primele două pârghii de creștere.
  • servicii profesionale și științifice · 7.368 firmePentru serviciile profesionale, creșterea înseamnă de regulă pachete recurente și productivitatea echipei, nu doar clienți noi.
  • construcții · 7.339 firmeÎn construcții, creșterea vine des din utilaje proprii și din calificarea la licitații publice; ambele pot fi finanțate.

Salariați: 219.156 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 496 · IMM cu 1–49 salariați: 30.342 · firme noi față de 2024: 0%.

Finanțări potrivite în județul Ilfov

Toate fondurile europene pentru județul Ilfov → · programul regional: Programul Regional București-Ilfov 2021–2027

Întrebări despre consultanță în afaceri în județul Ilfov

Cum stau firmele din județul Ilfov?

În 2025, firmele cu sediul în județul Ilfov au raportat o cifră de afaceri însumată de 218,1 mld. lei și 219.156 de salariați; 56% au avut profit. Jumătate dintre firmele cu venituri au o cifră de afaceri sub 277.000 lei.

Există finanțări pentru consultanță în afaceri în județul Ilfov?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Ilfov: EIC Pathfinder Challenges 2026 — granturi pentru cercetare deep-tech (Orizont Europa); PEO 5.f.3 — Educatori pentru copiii din medii defavorizate (educație timpurie); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Ilfov fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Ilfov este gestionat de ADR București-Ilfov (București-Ilfov).

Consultanță în afaceri în județul Ilfov

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție