Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea București-Ilfov

Audit IT și securitate cibernetică în Ilfov

Audit IT pentru firmele și instituțiile din județul Ilfov: ce sisteme ai, cât de expuse sunt, dacă datele se pot recupera după un atac și ce cere legea (NIS2, transpusă prin OUG nr. 155/2024, și GDPR). Primești un raport pe priorități, nu o listă de termeni tehnici.

Firme active
61.765
Înființate în 2025
5.133
Cifră de afaceri 2025
218,1 mld. lei
Localități
40

Pe scurt

județul Ilfov are 61.765 de firme active; 496 de firme au cel puțin 50 de salariați și pot intra sub NIS2 (OUG nr. 155/2024), în funcție de sector. Auditul IT verifică expunerea, copiile de siguranță, accesul și obligațiile legale și se încheie cu un plan de remediere pe priorități.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Audit IT pe localități din județul Ilfov

Toate cele 40 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Voluntari 8.4226694.139
Popești-Leordeni 5.8235242.945
Bragadiru 5.2044362.521
Chiajna 4.8164922.375
Otopeni 3.3052221.780
Pantelimon 3.1122671.498
Dobroești 2.6172361.345
Buftea 1.781131889
Corbeanca 1.745145907
Ștefaneștii de Jos 1.728153870
Afumați 1.606121818
Tunari 1.585161898
Măgurele 1.572144817
Berceni 1.525173811
Domnești 1.473126724
Balotești 1.29072678
Mogoșoaia 1.20083619
Chitila 1.18067631
Clinceni 98181483
Snagov 92682416
Brănești 91762464
Jilava 90863463
1 Decembrie 80568357
Glina 71661362
Dragomirești-Vale 68257336
Cernica 67058333
Moara Vlăsiei 66037253
Vidra 66053267
Ciorogârla 56737267
Cornetu 56728258
Periș 45022227
Gruiu 39526182
Găneasa 35829165
Ciolpani 34423183
Dascălu 28524151
Petrăchioaia 28031111
Copăceni 1952390
Dărăști-Ilfov 1621575
Grădiștea 1491870
Nuci 1041360

Ce facem

  • Inventarul echipamentelor, aplicațiilor, conturilor și furnizorilor IT
  • Scanare de vulnerabilități și verificarea configurărilor (rețea, e-mail, cloud)
  • Test de recuperare din copii de siguranță
  • Analiza accesului: parole, autentificare în doi pași, drepturi de administrator
  • Încadrarea NIS2 (OUG nr. 155/2024) și documentele cerute; verificare GDPR
  • Raport cu riscuri pe priorități, costuri estimate și plan de remediere

Cum lucrăm

  1. Discuția de pornireAflăm ce face firma, ce date are, cine lucrează cu ce sisteme și ce obligații legale are.
  2. Inventar și scanareInventariem echipamentele, conturile și serviciile cloud; rulăm scanarea de vulnerabilități cu acordul tău scris.
  3. TesteVerificăm copiile de siguranță prin restaurare, e-mailul (SPF, DKIM, DMARC) și accesul la sistemele critice.
  4. RaportRiscurile, pe priorități: ce se rezolvă în zile, ce în luni și cu ce cost.
  5. Remediere și reverificareTe ajutăm să implementezi măsurile sau lucrăm cu furnizorul tău IT, apoi reverificăm.

Firmele din județul Ilfov în cifre

Firme active după anul înființării
  • 5.0662023
  • 5.1112024
  • 5.1332025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor1.566
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte841
  3. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete669
  4. Tranzacții imobiliare531
  5. Construcții de clădiri527
  6. Activități de servicii în tehnologia informației505
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 17.276 firmePentru comerț, cele mai frecvente riscuri sunt casele de marcat și magazinul online conectate fără protecție și plățile cu cardul.
  • servicii profesionale și științifice · 7.368 firmeCabinetele de contabilitate, avocatură și consultanță păstrează date ale clienților: e-mailul și accesul la documente sunt primul lucru verificat.
  • construcții · 7.339 firmeFirmele de construcții lucrează des pe laptopuri și telefoane pe teren: criptarea și copiile de siguranță ale proiectelor contează cel mai mult.

Salariați: 219.156 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 496 · IMM cu 1–49 salariați: 30.342 · firme noi față de 2024: 0%.

Finanțări potrivite în județul Ilfov

Toate fondurile europene pentru județul Ilfov → · programul regional: Programul Regional București-Ilfov 2021–2027

Întrebări despre audit it în județul Ilfov

Firma mea din județul Ilfov intră sub NIS2?

NIS2 a fost transpusă în România prin OUG nr. 155/2024, iar autoritatea competentă este Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC). În general sunt vizate entitățile mijlocii și mari (de la 50 de salariați sau peste 10 milioane de euro cifră de afaceri) din sectoarele din anexele legii — energie, transport, sănătate, apă, infrastructură digitală, producție, industrie alimentară, deșeuri, servicii poștale și altele. Unele entități intră indiferent de mărime. Verificăm încadrarea în primul pas al auditului.

Câte firme mari sunt în județul Ilfov?

În ultimul bilanț (2025), 496 de firme cu sediul în județul Ilfov au cel puțin 50 de salariați, iar 30.838 de firme au cel puțin un angajat.

Cât durează un audit IT?

Pentru o firmă mică (până la 20–30 de calculatoare), de regulă câteva zile de lucru de la acces la raport. La firme mai mari sau cu mai multe sedii stabilim durata după inventarul inițial.

Există finanțări pentru audit it în județul Ilfov?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Ilfov: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PoCIDIF 1.3.2 — Atragerea de personal cu competențe avansate din străinătate pentru crearea de grupuri de excelență; Programul Sănătate — dotarea centrelor de arși și mari arși din unitățile sanitare publice (apel PS/1194). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Ilfov fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Ilfov este gestionat de ADR București-Ilfov (București-Ilfov).

Audit IT în județul Ilfov

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție