Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea București-Ilfov

Digitalizarea afacerii în Ilfov

Digitalizare pentru firmele din județul Ilfov: de la facturare (e-Factura, e-Transport, SAF-T) la gestiune, CRM, magazin online și semnătură electronică. Pornim de la procesele care consumă cel mai mult timp și căutăm finanțarea, dacă există un apel deschis pentru firma ta.

Firme active
61.765
Înființate în 2025
5.133
Cifră de afaceri 2025
218,1 mld. lei
Localități
40

Pe scurt

județul Ilfov are 61.765 de firme active; 30.342 de firme au între 1 și 49 de salariați, segmentul vizat de obicei de granturile pentru digitalizarea IMM. Digitalizarea începe cu procesele care consumă cel mai mult timp: facturarea (e-Factura, SAF-T), gestiunea, vânzarea online.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Digitalizarea afacerii pe localități din județul Ilfov

Toate cele 40 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Voluntari 8.4226694.139
Popești-Leordeni 5.8235242.945
Bragadiru 5.2044362.521
Chiajna 4.8164922.375
Otopeni 3.3052221.780
Pantelimon 3.1122671.498
Dobroești 2.6172361.345
Buftea 1.781131889
Corbeanca 1.745145907
Ștefaneștii de Jos 1.728153870
Afumați 1.606121818
Tunari 1.585161898
Măgurele 1.572144817
Berceni 1.525173811
Domnești 1.473126724
Balotești 1.29072678
Mogoșoaia 1.20083619
Chitila 1.18067631
Clinceni 98181483
Snagov 92682416
Brănești 91762464
Jilava 90863463
1 Decembrie 80568357
Glina 71661362
Dragomirești-Vale 68257336
Cernica 67058333
Moara Vlăsiei 66037253
Vidra 66053267
Ciorogârla 56737267
Cornetu 56728258
Periș 45022227
Gruiu 39526182
Găneasa 35829165
Ciolpani 34423183
Dascălu 28524151
Petrăchioaia 28031111
Copăceni 1952390
Dărăști-Ilfov 1621575
Grădiștea 1491870
Nuci 1041360

Ce facem

  • Harta proceselor: unde se pierde timp și unde apar erori
  • Conformare: e-Factura, e-Transport, SAF-T (D406), arhivare electronică
  • ERP, gestiune, CRM: alegere, implementare, instruire
  • Magazin online și plăți, legate de gestiune
  • Semnătură electronică și documente fără hârtie
  • Dosar de finanțare pentru digitalizare, când există un apel potrivit

Cum lucrăm

  1. Harta proceselorUrmărim o comandă de la cerere la încasare și notăm fiecare pas făcut de mână.
  2. PrioritățileAlegem 2–3 procese care aduc cel mai mult timp câștigat sau cele mai puține erori.
  3. Soluția și finanțareaPropunem aplicațiile potrivite și verificăm dacă investiția poate fi finanțată.
  4. ImplementareConfigurăm, migrăm datele și instruim oamenii care le folosesc zilnic.
  5. MăsurareComparăm timpul și erorile înainte și după; ajustăm.

Firmele din județul Ilfov în cifre

Firme active după anul înființării
  • 5.0662023
  • 5.1112024
  • 5.1332025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor1.566
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte841
  3. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete669
  4. Tranzacții imobiliare531
  5. Construcții de clădiri527
  6. Activități de servicii în tehnologia informației505
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 17.276 firmeComerțul are cel mai mult de câștigat din legătura gestiune – magazin online – e-Factura și din stocuri actualizate automat.
  • servicii profesionale și științifice · 7.368 firmeServiciile profesionale câștigă din CRM, facturare recurentă și portal de documente pentru clienți.
  • construcții · 7.339 firmeÎn construcții, devizele, pontajul pe șantier și documentele semnate electronic scurtează cel mai mult termenele.

Salariați: 219.156 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 496 · IMM cu 1–49 salariați: 30.342 · firme noi față de 2024: 0%.

Finanțări potrivite în județul Ilfov

Toate fondurile europene pentru județul Ilfov → · programul regional: Programul Regional București-Ilfov 2021–2027

Întrebări despre digitalizarea afacerii în județul Ilfov

Ce obligații digitale are o firmă în 2026?

Facturile între firme și către persoane fizice se transmit prin e-Factura, transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat se declară în e-Transport, iar declarația SAF-T (D406) se depune de toate categoriile de contribuabili. Digitalizarea le leagă de gestiune, ca să nu se introducă datele de două ori.

Există finanțări pentru digitalizarea afacerii în județul Ilfov?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Ilfov: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; Fondul pentru Modernizare — instalații autonome (stand-alone) de stocare în baterii; PoCIDIF 1.4 — Sprijin pentru dezvoltarea competențelor și consolidarea capacității actorilor din domeniul CDI în vederea asigurării creșterii competitivității. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Ilfov fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Ilfov este gestionat de ADR București-Ilfov (București-Ilfov).

Digitalizarea afacerii în județul Ilfov

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție