Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea București-Ilfov

Consultanță IT în Ilfov

Consultanță IT pentru firmele din județul Ilfov: ce software și ce echipamente îți trebuie cu adevărat, cloud sau server propriu, cum alegi furnizorul și cum scrii caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Firme active
61.765
Înființate în 2025
5.133
Cifră de afaceri 2025
218,1 mld. lei
Localități
40

Pe scurt

județul Ilfov are 61.765 de firme active; 5.133 de firme noi din 2025 sunt încă active (0% față de 2024). Consultanța IT alege software-ul, infrastructura și furnizorii potriviți și scrie caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță IT pe localități din județul Ilfov

Toate cele 40 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Voluntari 8.4226694.139
Popești-Leordeni 5.8235242.945
Bragadiru 5.2044362.521
Chiajna 4.8164922.375
Otopeni 3.3052221.780
Pantelimon 3.1122671.498
Dobroești 2.6172361.345
Buftea 1.781131889
Corbeanca 1.745145907
Ștefaneștii de Jos 1.728153870
Afumați 1.606121818
Tunari 1.585161898
Măgurele 1.572144817
Berceni 1.525173811
Domnești 1.473126724
Balotești 1.29072678
Mogoșoaia 1.20083619
Chitila 1.18067631
Clinceni 98181483
Snagov 92682416
Brănești 91762464
Jilava 90863463
1 Decembrie 80568357
Glina 71661362
Dragomirești-Vale 68257336
Cernica 67058333
Moara Vlăsiei 66037253
Vidra 66053267
Ciorogârla 56737267
Cornetu 56728258
Periș 45022227
Gruiu 39526182
Găneasa 35829165
Ciolpani 34423183
Dascălu 28524151
Petrăchioaia 28031111
Copăceni 1952390
Dărăști-Ilfov 1621575
Grădiștea 1491870
Nuci 1041360

Ce facem

  • Analiza nevoilor și a sistemelor existente
  • Arhitectura recomandată: cloud, server, rețea, licențe
  • Alegerea software-ului (ERP, CRM, contabilitate, gestiune) și a furnizorilor
  • Caiet de sarcini și specificații tehnice pentru achiziție
  • Coordonarea implementării și a migrării datelor
  • Bugetul IT pe 1–3 ani și costul total al soluției

Cum lucrăm

  1. AnalizăVedem cum lucrează echipa azi, ce aplicații folosește și unde se pierde timp.
  2. VariantePropunem 2–3 variante de soluție, cu costul total pe 3 ani, nu doar prețul de achiziție.
  3. Caiet de sarciniScriem specificațiile pentru ofertare; dacă e proiect finanțat, le aliniem la regulile de achiziție.
  4. Alegerea furnizoruluiComparăm ofertele pe criterii clare și negociem nivelul de suport (SLA).
  5. ImplementareCoordonăm instalarea, migrarea datelor și instruirea echipei.

Firmele din județul Ilfov în cifre

Firme active după anul înființării
  • 5.0662023
  • 5.1112024
  • 5.1332025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor1.566
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte841
  3. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete669
  4. Tranzacții imobiliare531
  5. Construcții de clădiri527
  6. Activități de servicii în tehnologia informației505
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 17.276 firmePentru comerț, legătura dintre gestiune, magazinul online și e-Factura elimină cea mai mare parte din munca manuală.
  • servicii profesionale și științifice · 7.368 firmeServiciile profesionale câștigă din documente partajate sigur, semnătură electronică și pontaj pe proiecte.
  • construcții · 7.339 firmeÎn construcții, o aplicație de devize și urmărirea pe șantier economisește cel mai mult timp.

Salariați: 219.156 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 496 · IMM cu 1–49 salariați: 30.342 · firme noi față de 2024: 0%.

Finanțări potrivite în județul Ilfov

Toate fondurile europene pentru județul Ilfov → · programul regional: Programul Regional București-Ilfov 2021–2027

Întrebări despre consultanță it în județul Ilfov

Ce obligații digitale are o firmă în 2026?

Facturile între firme și către persoane fizice se transmit prin e-Factura, transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat se declară în e-Transport, iar declarația SAF-T (D406) se depune de toate categoriile de contribuabili. Digitalizarea le leagă de gestiune, ca să nu se introducă datele de două ori.

Există finanțări pentru consultanță it în județul Ilfov?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Ilfov: EIC Pathfinder Challenges 2026 — granturi pentru cercetare deep-tech (Orizont Europa); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PoCIDIF 1.3.2 — Atragerea de personal cu competențe avansate din străinătate pentru crearea de grupuri de excelență. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Ilfov fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Ilfov este gestionat de ADR București-Ilfov (București-Ilfov).

Consultanță IT în județul Ilfov

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție