Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Est

Marketing și promovare online în Tulcea

Promovare online pentru firmele din județul Tulcea: site care aduce cereri, apariția în Google pentru căutările din zonă (SEO local și Google Business Profile), campanii Google Ads și Meta (Facebook, Instagram) și măsurarea fiecărui telefon și formular, ca să știi ce aduce clienți.

Firme active
7.741
Înființate în 2025
473
Cifră de afaceri 2025
14 mld. lei
Localități
51

Pe scurt

județul Tulcea are 7.741 de firme active; 473 de firme noi din 2025 sunt încă active (+26% față de 2024). Promovarea online pentru județul Tulcea începe cu măsurarea cererilor (telefon, formular), apoi SEO local și Google Business Profile, și abia după aceea campanii Google Ads și Meta, cu bugetul mutat pe ce aduce clienți.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Marketing și promovare online pe localități din județul Tulcea

Toate cele 51 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Tulcea 3.8292302.294
Măcin 29621151
Babadag 24015116
Sarichioi 21714130
Murighiol 20914117
Somova 19511114
Baia 1641891
Frecăței 153781
Sulina 1491093
Jurilovca 128753
Jijila 125973
Greci 121559
Nufăru 1171062
Mihail Kogălniceanu 115770
Isaccea 112974
Topolog 88849
Niculițel 86346
Valea Nucarilor 86543
Mahmudia 85248
Crișan 75439
Cerna 74336
Mihai Bravu 65429
Izvoarele 64138
Stejaru 64338
Nalbant 61332
Turcoaia 60440
Luncavița 57741
Beștepe 56522
Ceamurlia de Jos 55222
Sfântu Gheorghe 54827
Maliuc 46323
Casimcea 39319
Ciucurova 39123
Dăeni 36425
Văcăreni 36018
Slava Cercheză 35323
Beidaud 33222
Valea Teilor 32011
Chilia Veche 30212
Peceneaga 30018
Carcaliu 26111
Ceatalchioi 2519
Ostrov 24113
Smârdan 19012
Horia 1803
C.A. Rosetti 1705
Hamcearca 1709
Dorobanțu 14110
I.C.Brătianu 1427
Pardina 805
Grindu 301

Ce facem

  • Analiza pieței locale și a concurenților din zonă
  • Site rapid, cu formulare și urmărirea cererilor
  • SEO local și Google Business Profile
  • Campanii Google Ads și Meta (Facebook, Instagram)
  • Măsurare: apeluri, formulare, vânzări pe canal
  • Raport lunar: cost pe cerere și ce schimbăm

Cum lucrăm

  1. Piața și concurențiiVedem ce caută clienții din zonă și cum apar concurenții în Google și pe rețele.
  2. MăsurareaPunem urmărirea pe telefoane și formulare înainte să cheltuim pe reclame.
  3. Site și SEO localCorectăm site-ul și profilul Google Business ca să apară la căutările din zonă.
  4. CampaniiPornim campanii mici, testăm mesajele și păstrăm doar ce aduce cereri.
  5. Raport lunarCost pe cerere și pe client, pe canal; mutăm bugetul unde merge.

Firmele din județul Tulcea în cifre

Firme active după anul înființării
  • 3822023
  • 3742024
  • 4732025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor114
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte69
  3. Lucrări speciale de construcții55
  4. Construcții de clădiri52
  5. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație48
  6. Alte activități de servicii35
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 1.868 firmePentru comerț, Google Shopping, Business Profile și campaniile locale aduc vizite în magazin și comenzi online.
  • transport și depozitare · 945 firmeTransportul și logistica vând B2B: o pagină clară cu flota, rutele și o cerere de ofertă rapidă face diferența.
  • agricultură, silvicultură și pescuit · 721 firmeProducătorii agricoli pot vinde direct: marketplace-uri locale, Facebook și un mic magazin online.

Salariați: 24.795 · firme cu profit: 57% · firme cu 50+ salariați: 55 · IMM cu 1–49 salariați: 4.352 · firme noi față de 2024: +26%.

Finanțări potrivite în județul Tulcea

Toate fondurile europene pentru județul Tulcea → · programul regional: Programul Regional Sud-Est 2021–2027

Întrebări despre marketing și promovare online în județul Tulcea

Există finanțări pentru marketing și promovare online în județul Tulcea?

Da, acum urmărim 8 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Tulcea: PR Sud-Est 2021-2027, Acțiunea 6.2 — turism și patrimoniu cultural în zonele non-urbane (apel PRSE/6/6.2/1/2025); MSCA Doctoral Networks 2026 — rețele doctorale cu universități și firme (Orizont Europa); PEO „Universități deschise” — programe universitare la cererea firmelor și internaționalizare (7.e.5 și 7.e.6). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Tulcea fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Tulcea este gestionat de ADR Sud-Est (Sud-Est).

Marketing și promovare online în județul Tulcea

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție