Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Est

Înființare firmă în Tulcea

Te ajutăm să deschizi firma din județul Tulcea: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
7.741
Înființate în 2025
473
Cifră de afaceri 2025
14 mld. lei
Localități
51

Pe scurt

județul Tulcea are 7.741 de firme active; 473 de firme noi din 2025 sunt încă active (+26% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Tulcea, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Tulcea

Toate cele 51 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Tulcea 3.8292302.294
Măcin 29621151
Babadag 24015116
Sarichioi 21714130
Murighiol 20914117
Somova 19511114
Baia 1641891
Frecăței 153781
Sulina 1491093
Jurilovca 128753
Jijila 125973
Greci 121559
Nufăru 1171062
Mihail Kogălniceanu 115770
Isaccea 112974
Topolog 88849
Niculițel 86346
Valea Nucarilor 86543
Mahmudia 85248
Crișan 75439
Cerna 74336
Mihai Bravu 65429
Izvoarele 64138
Stejaru 64338
Nalbant 61332
Turcoaia 60440
Luncavița 57741
Beștepe 56522
Ceamurlia de Jos 55222
Sfântu Gheorghe 54827
Maliuc 46323
Casimcea 39319
Ciucurova 39123
Dăeni 36425
Văcăreni 36018
Slava Cercheză 35323
Beidaud 33222
Valea Teilor 32011
Chilia Veche 30212
Peceneaga 30018
Carcaliu 26111
Ceatalchioi 2519
Ostrov 24113
Smârdan 19012
Horia 1803
C.A. Rosetti 1705
Hamcearca 1709
Dorobanțu 14110
I.C.Brătianu 1427
Pardina 805
Grindu 301

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Tulcea

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Tulcea

Tulcea, Str. Ing. Dumitru Ivanov nr. 6, Cod poștal 820242

Telefon: +40240519966 · E-mail: orctl@tl.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Tulcea în cifre

Firme active după anul înființării
  • 3822023
  • 3742024
  • 4732025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor114
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte69
  3. Lucrări speciale de construcții55
  4. Construcții de clădiri52
  5. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație48
  6. Alte activități de servicii35
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 1.868 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • transport și depozitare · 945 firmeÎn transport, licențele (ARR) și capacitatea profesională se planifică odată cu înființarea, nu după.
  • agricultură, silvicultură și pescuit · 721 firmePentru agricultură, întreprinderea individuală sau familială ori SRL-ul se aleg și după programele AFIR și APIA vizate.

Salariați: 24.795 · firme cu profit: 57% · firme cu 50+ salariați: 55 · IMM cu 1–49 salariați: 4.352 · firme noi față de 2024: +26%.

Finanțări potrivite în județul Tulcea

Toate fondurile europene pentru județul Tulcea → · programul regional: Programul Regional Sud-Est 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Tulcea

Unde se înregistrează o firmă din județul Tulcea?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Tulcea, Tulcea, Str. Ing. Dumitru Ivanov nr. 6, Cod poștal 820242, telefon +40240519966. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Tulcea?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 382 (2023), 374 (2024), 473 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; lucrări speciale de construcții.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Tulcea?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Tulcea: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Tulcea fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Tulcea este gestionat de ADR Sud-Est (Sud-Est).

Înființare firmă în județul Tulcea

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție