Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Est

Consultanță în afaceri în Tulcea

Consultanță pentru firmele din județul Tulcea care vor să crească: diagnosticul afacerii, planul de afaceri, finanțarea (fonduri europene, ajutor de stat, credit garantat) și indicatorii pe care îi urmărim împreună după aceea.

Firme active
7.741
Înființate în 2025
473
Cifră de afaceri 2025
14 mld. lei
Localități
51

Pe scurt

județul Tulcea are 7.741 de firme active, cu o cifră de afaceri însumată de 14 mld. lei în 2025; 57% au raportat profit, iar cifra de afaceri mediană este 211.000 lei. Consultanța pentru creștere pornește de la aceste cifre: bilanț, marje, costuri, apoi plan și finanțare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță în afaceri pe localități din județul Tulcea

Toate cele 51 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Tulcea 3.8292302.294
Măcin 29621151
Babadag 24015116
Sarichioi 21714130
Murighiol 20914117
Somova 19511114
Baia 1641891
Frecăței 153781
Sulina 1491093
Jurilovca 128753
Jijila 125973
Greci 121559
Nufăru 1171062
Mihail Kogălniceanu 115770
Isaccea 112974
Topolog 88849
Niculițel 86346
Valea Nucarilor 86543
Mahmudia 85248
Crișan 75439
Cerna 74336
Mihai Bravu 65429
Izvoarele 64138
Stejaru 64338
Nalbant 61332
Turcoaia 60440
Luncavița 57741
Beștepe 56522
Ceamurlia de Jos 55222
Sfântu Gheorghe 54827
Maliuc 46323
Casimcea 39319
Ciucurova 39123
Dăeni 36425
Văcăreni 36018
Slava Cercheză 35323
Beidaud 33222
Valea Teilor 32011
Chilia Veche 30212
Peceneaga 30018
Carcaliu 26111
Ceatalchioi 2519
Ostrov 24113
Smârdan 19012
Horia 1803
C.A. Rosetti 1705
Hamcearca 1709
Dorobanțu 14110
I.C.Brătianu 1427
Pardina 805
Grindu 301

Ce facem

  • Diagnosticul afacerii: cifre din bilanț, marje, clienți, costuri
  • Strategie de creștere pe 1–3 ani, cu ținte măsurabile
  • Plan de afaceri pentru bancă, investitor sau finanțare nerambursabilă
  • Finanțare: fonduri europene, ajutor de stat, credit garantat (FNGCIMM, BID)
  • Bugete, cash-flow și tablou de bord lunar
  • Procese, organizare și pregătirea pentru angajări

Cum lucrăm

  1. DiagnosticCitim bilanțurile, discutăm clienții, produsele și costurile; aflăm unde se pierd bani și unde e loc de creștere.
  2. Ținte și planStabilim 3–5 ținte măsurabile și planul de acțiuni, cu bugetul lui.
  3. FinanțareVerificăm ce program nerambursabil, ajutor de stat sau credit garantat se potrivește investiției.
  4. ImplementareLucrăm cu echipa ta: procese, oferte, prețuri, digitalizare, angajări.
  5. Urmărire lunarăIndicatorii se urmăresc lunar; corectăm planul când cifrele se abat.

Firmele din județul Tulcea în cifre

Firme active după anul înființării
  • 3822023
  • 3742024
  • 4732025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor114
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte69
  3. Lucrări speciale de construcții55
  4. Construcții de clădiri52
  5. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație48
  6. Alte activități de servicii35
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 1.868 firmeComerțul e cel mai mare domeniu aici: marja pe produs și rotația stocului sunt de obicei primele două pârghii de creștere.
  • transport și depozitare · 945 firmeÎn transport, costul pe kilometru și înnoirea flotei (inclusiv cu vehicule electrice finanțate) decid marja.
  • agricultură, silvicultură și pescuit · 721 firmeÎn agricultură, procesarea și vânzarea directă cresc valoarea; AFIR și GAL-urile finanțează des exact aceste investiții.

Salariați: 24.795 · firme cu profit: 57% · firme cu 50+ salariați: 55 · IMM cu 1–49 salariați: 4.352 · firme noi față de 2024: +26%.

Finanțări potrivite în județul Tulcea

Toate fondurile europene pentru județul Tulcea → · programul regional: Programul Regional Sud-Est 2021–2027

Întrebări despre consultanță în afaceri în județul Tulcea

Cum stau firmele din județul Tulcea?

În 2025, firmele cu sediul în județul Tulcea au raportat o cifră de afaceri însumată de 14 mld. lei și 24.795 de salariați; 57% au avut profit. Jumătate dintre firmele cu venituri au o cifră de afaceri sub 211.000 lei.

Există finanțări pentru consultanță în afaceri în județul Tulcea?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Tulcea: PR Sud-Est 2.1.B — eficiența energetică a clădirilor publice cu proiecte ELENA (PRSE/2.1/B/2/2026); PR Sud-Est — reabilitarea și modernizarea drumurilor județene conectate la TEN-T (apel PRSE/4.1/2/2025); PR Sud-Est 2021-2027, Acțiunea 6.2 — turism și patrimoniu cultural în zonele non-urbane (apel PRSE/6/6.2/1/2025). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Tulcea fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Tulcea este gestionat de ADR Sud-Est (Sud-Est).

Consultanță în afaceri în județul Tulcea

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție