Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Est

Audit IT și securitate cibernetică în Tulcea

Audit IT pentru firmele și instituțiile din județul Tulcea: ce sisteme ai, cât de expuse sunt, dacă datele se pot recupera după un atac și ce cere legea (NIS2, transpusă prin OUG nr. 155/2024, și GDPR). Primești un raport pe priorități, nu o listă de termeni tehnici.

Firme active
7.741
Înființate în 2025
473
Cifră de afaceri 2025
14 mld. lei
Localități
51

Pe scurt

județul Tulcea are 7.741 de firme active; 55 de firme au cel puțin 50 de salariați și pot intra sub NIS2 (OUG nr. 155/2024), în funcție de sector. Auditul IT verifică expunerea, copiile de siguranță, accesul și obligațiile legale și se încheie cu un plan de remediere pe priorități.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Audit IT pe localități din județul Tulcea

Toate cele 51 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Tulcea 3.8292302.294
Măcin 29621151
Babadag 24015116
Sarichioi 21714130
Murighiol 20914117
Somova 19511114
Baia 1641891
Frecăței 153781
Sulina 1491093
Jurilovca 128753
Jijila 125973
Greci 121559
Nufăru 1171062
Mihail Kogălniceanu 115770
Isaccea 112974
Topolog 88849
Niculițel 86346
Valea Nucarilor 86543
Mahmudia 85248
Crișan 75439
Cerna 74336
Mihai Bravu 65429
Izvoarele 64138
Stejaru 64338
Nalbant 61332
Turcoaia 60440
Luncavița 57741
Beștepe 56522
Ceamurlia de Jos 55222
Sfântu Gheorghe 54827
Maliuc 46323
Casimcea 39319
Ciucurova 39123
Dăeni 36425
Văcăreni 36018
Slava Cercheză 35323
Beidaud 33222
Valea Teilor 32011
Chilia Veche 30212
Peceneaga 30018
Carcaliu 26111
Ceatalchioi 2519
Ostrov 24113
Smârdan 19012
Horia 1803
C.A. Rosetti 1705
Hamcearca 1709
Dorobanțu 14110
I.C.Brătianu 1427
Pardina 805
Grindu 301

Ce facem

  • Inventarul echipamentelor, aplicațiilor, conturilor și furnizorilor IT
  • Scanare de vulnerabilități și verificarea configurărilor (rețea, e-mail, cloud)
  • Test de recuperare din copii de siguranță
  • Analiza accesului: parole, autentificare în doi pași, drepturi de administrator
  • Încadrarea NIS2 (OUG nr. 155/2024) și documentele cerute; verificare GDPR
  • Raport cu riscuri pe priorități, costuri estimate și plan de remediere

Cum lucrăm

  1. Discuția de pornireAflăm ce face firma, ce date are, cine lucrează cu ce sisteme și ce obligații legale are.
  2. Inventar și scanareInventariem echipamentele, conturile și serviciile cloud; rulăm scanarea de vulnerabilități cu acordul tău scris.
  3. TesteVerificăm copiile de siguranță prin restaurare, e-mailul (SPF, DKIM, DMARC) și accesul la sistemele critice.
  4. RaportRiscurile, pe priorități: ce se rezolvă în zile, ce în luni și cu ce cost.
  5. Remediere și reverificareTe ajutăm să implementezi măsurile sau lucrăm cu furnizorul tău IT, apoi reverificăm.

Firmele din județul Tulcea în cifre

Firme active după anul înființării
  • 3822023
  • 3742024
  • 4732025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor114
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte69
  3. Lucrări speciale de construcții55
  4. Construcții de clădiri52
  5. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație48
  6. Alte activități de servicii35
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 1.868 firmePentru comerț, cele mai frecvente riscuri sunt casele de marcat și magazinul online conectate fără protecție și plățile cu cardul.
  • transport și depozitare · 945 firmeTransportul e sector vizat de NIS2; urmărirea flotei și sistemele de dispecerat trebuie protejate.
  • hoteluri, pensiuni și restaurante (HoReCa) · 696 firmeHotelurile și restaurantele au rețele Wi-Fi pentru clienți: separarea lor de rețeaua internă e o verificare de bază.

Salariați: 24.795 · firme cu profit: 57% · firme cu 50+ salariați: 55 · IMM cu 1–49 salariați: 4.352 · firme noi față de 2024: +26%.

Finanțări potrivite în județul Tulcea

Toate fondurile europene pentru județul Tulcea → · programul regional: Programul Regional Sud-Est 2021–2027

Întrebări despre audit it în județul Tulcea

Firma mea din județul Tulcea intră sub NIS2?

NIS2 a fost transpusă în România prin OUG nr. 155/2024, iar autoritatea competentă este Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC). În general sunt vizate entitățile mijlocii și mari (de la 50 de salariați sau peste 10 milioane de euro cifră de afaceri) din sectoarele din anexele legii — energie, transport, sănătate, apă, infrastructură digitală, producție, industrie alimentară, deșeuri, servicii poștale și altele. Unele entități intră indiferent de mărime. Verificăm încadrarea în primul pas al auditului.

Câte firme mari sunt în județul Tulcea?

În ultimul bilanț (2025), 55 de firme cu sediul în județul Tulcea au cel puțin 50 de salariați, iar 4.407 firme au cel puțin un angajat.

Cât durează un audit IT?

Pentru o firmă mică (până la 20–30 de calculatoare), de regulă câteva zile de lucru de la acces la raport. La firme mai mari sau cu mai multe sedii stabilim durata după inventarul inițial.

Există finanțări pentru audit it în județul Tulcea?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Tulcea: PR Sud-Est 2.1.B — eficiența energetică a clădirilor publice cu proiecte ELENA (PRSE/2.1/B/2/2026); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PoCIDIF 1.3.2 — Atragerea de personal cu competențe avansate din străinătate pentru crearea de grupuri de excelență. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Tulcea fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Tulcea este gestionat de ADR Sud-Est (Sud-Est).

Audit IT în județul Tulcea

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție