Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Muntenia

Înființare firmă în Prahova

Te ajutăm să deschizi firma din județul Prahova: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
31.368
Înființate în 2025
1.961
Cifră de afaceri 2025
72 mld. lei
Localități
104

Pe scurt

județul Prahova are 31.368 de firme active; 1.961 de firme noi din 2025 sunt încă active (+2% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Prahova, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Prahova

Toate cele 104 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Ploiești 11.6866576.021
Câmpina 1.78582961
Băicoi 89650471
Sinaia 76045436
Păulești 71258396
Blejoi 68451390
Bușteni 64230296
Vălenii de Munte 60755353
Breaza 57435314
Bucov 55750311
Târgșoru Vechi 51442276
Mizil 42516202
Boldești-Scăeni 41925227
Comarnic 41519245
Urlați 40617188
Bărcănești 38529219
Măneciu 36721219
Brazi 35822202
Ariceștii Rahtivani 35719220
Filipeștii de Târg 32526167
Filipeștii de Pădure 29825163
Puchenii Mari 29729156
Bănești 29115159
Valea Calugarească 28011147
Florești 26819120
Valea Doftanei 26120150
Plopeni 2587125
Berceni 2049110
Lipănești 20221122
Cornu 20116108
Gorgota 1821292
Azuga 175786
Izvoarele 17218116
Brebu 1661685
Poiana Câmpina 1661784
Măgurele 1601584
Albești-Paleologu 1591279
Măgureni 1521568
Gura Vitioarei 1471286
Telega 142868
Râfov 137959
Drajna 1361069
Slănic 136767
Ceptura 129669
Scorțeni 1241453
Vărbilău 122957
Cerasu 111865
Sirna 1111061
Teișani 108754
Drăgănești 104752
Mănești 101852
Ciorani 98851
Poienarii Burchii 961251
Cocorăștii Mislii 95951
Iordăcheanu 93952
Tomșani 90652
Plopu 89654
Dumbrava 88833
Balta Doamnei 841241
Colceag 82338
Fulga 781041
Tinosu 78432
Starchiojd 77643
Cocorăștii Colț 76443
Podenii Noi 75439
Baba Ana 74539
Posești 74743
Dumbrăvești 70329
Gura Vadului 67335
Băltești 65544
Sotrile 64635
Provița de Sus 58226
Sângeru 58441
Bertea 57436
Gornet 54626
Șurani 54230
Gherghița 53627
Fântânele 51320
Șoimari 50235
Vâlcănești 50224
Predeal-Sărari 45219
Vadu Săpat 45127
Provița de Jos 44724
Salciile 43424
Apostolache 42425
Ștefești 42421
Gornet-Cricov 41222
Talea 41025
Adunați 40319
Aluniș 39218
Olari 38212
Chiojdeanca 36023
Secăria 36525
Cărbunești 31214
Bătrâni 29319
Boldești-Gradiștea 29315
Păcureți 28214
Ariceștii Zeletin 2026
Cosminele 1619
Jugureni 1607
Călugăreni 1435
Tătaru 1307
Lapoș 1108
Salcia 1003

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Prahova

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Prahova

Ploiești, Str. Vornicei Nr. 4, Cod postal: 100285

Telefon: 0244543427 · E-mail: orcph@ph.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Prahova în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.9442023
  • 1.9172024
  • 1.9612025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor603
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte328
  3. Construcții de clădiri325
  4. Lucrări speciale de construcții246
  5. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete174
  6. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație168
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 8.244 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • construcții · 4.204 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.
  • servicii profesionale și științifice · 3.318 firmeServiciile profesionale (contabilitate, consultanță, arhitectură) sunt frecvente: compară PFA cu SRL micro la venitul tău estimat înainte să alegi.

Salariați: 125.887 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 307 · IMM cu 1–49 salariați: 16.256 · firme noi față de 2024: +2%.

Finanțări potrivite în județul Prahova

Toate fondurile europene pentru județul Prahova → · programul regional: Programul Regional Sud-Muntenia 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Prahova

Unde se înregistrează o firmă din județul Prahova?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Prahova, Ploiești, Str. Vornicei Nr. 4, Cod postal: 100285, telefon 0244543427. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Prahova?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 1.944 (2023), 1.917 (2024), 1.961 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; construcții de clădiri.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Prahova?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Prahova: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Prahova fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Prahova este gestionat de ADR Sud-Muntenia (Sud-Muntenia).

Înființare firmă în județul Prahova

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție