Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Muntenia

Digitalizarea afacerii în Prahova

Digitalizare pentru firmele din județul Prahova: de la facturare (e-Factura, e-Transport, SAF-T) la gestiune, CRM, magazin online și semnătură electronică. Pornim de la procesele care consumă cel mai mult timp și căutăm finanțarea, dacă există un apel deschis pentru firma ta.

Firme active
31.368
Înființate în 2025
1.961
Cifră de afaceri 2025
72 mld. lei
Localități
104

Pe scurt

județul Prahova are 31.368 de firme active; 16.256 de firme au între 1 și 49 de salariați, segmentul vizat de obicei de granturile pentru digitalizarea IMM. Digitalizarea începe cu procesele care consumă cel mai mult timp: facturarea (e-Factura, SAF-T), gestiunea, vânzarea online.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Digitalizarea afacerii pe localități din județul Prahova

Toate cele 104 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Ploiești 11.6866576.021
Câmpina 1.78582961
Băicoi 89650471
Sinaia 76045436
Păulești 71258396
Blejoi 68451390
Bușteni 64230296
Vălenii de Munte 60755353
Breaza 57435314
Bucov 55750311
Târgșoru Vechi 51442276
Mizil 42516202
Boldești-Scăeni 41925227
Comarnic 41519245
Urlați 40617188
Bărcănești 38529219
Măneciu 36721219
Brazi 35822202
Ariceștii Rahtivani 35719220
Filipeștii de Târg 32526167
Filipeștii de Pădure 29825163
Puchenii Mari 29729156
Bănești 29115159
Valea Calugarească 28011147
Florești 26819120
Valea Doftanei 26120150
Plopeni 2587125
Berceni 2049110
Lipănești 20221122
Cornu 20116108
Gorgota 1821292
Azuga 175786
Izvoarele 17218116
Brebu 1661685
Poiana Câmpina 1661784
Măgurele 1601584
Albești-Paleologu 1591279
Măgureni 1521568
Gura Vitioarei 1471286
Telega 142868
Râfov 137959
Drajna 1361069
Slănic 136767
Ceptura 129669
Scorțeni 1241453
Vărbilău 122957
Cerasu 111865
Sirna 1111061
Teișani 108754
Drăgănești 104752
Mănești 101852
Ciorani 98851
Poienarii Burchii 961251
Cocorăștii Mislii 95951
Iordăcheanu 93952
Tomșani 90652
Plopu 89654
Dumbrava 88833
Balta Doamnei 841241
Colceag 82338
Fulga 781041
Tinosu 78432
Starchiojd 77643
Cocorăștii Colț 76443
Podenii Noi 75439
Baba Ana 74539
Posești 74743
Dumbrăvești 70329
Gura Vadului 67335
Băltești 65544
Sotrile 64635
Provița de Sus 58226
Sângeru 58441
Bertea 57436
Gornet 54626
Șurani 54230
Gherghița 53627
Fântânele 51320
Șoimari 50235
Vâlcănești 50224
Predeal-Sărari 45219
Vadu Săpat 45127
Provița de Jos 44724
Salciile 43424
Apostolache 42425
Ștefești 42421
Gornet-Cricov 41222
Talea 41025
Adunați 40319
Aluniș 39218
Olari 38212
Chiojdeanca 36023
Secăria 36525
Cărbunești 31214
Bătrâni 29319
Boldești-Gradiștea 29315
Păcureți 28214
Ariceștii Zeletin 2026
Cosminele 1619
Jugureni 1607
Călugăreni 1435
Tătaru 1307
Lapoș 1108
Salcia 1003

Ce facem

  • Harta proceselor: unde se pierde timp și unde apar erori
  • Conformare: e-Factura, e-Transport, SAF-T (D406), arhivare electronică
  • ERP, gestiune, CRM: alegere, implementare, instruire
  • Magazin online și plăți, legate de gestiune
  • Semnătură electronică și documente fără hârtie
  • Dosar de finanțare pentru digitalizare, când există un apel potrivit

Cum lucrăm

  1. Harta proceselorUrmărim o comandă de la cerere la încasare și notăm fiecare pas făcut de mână.
  2. PrioritățileAlegem 2–3 procese care aduc cel mai mult timp câștigat sau cele mai puține erori.
  3. Soluția și finanțareaPropunem aplicațiile potrivite și verificăm dacă investiția poate fi finanțată.
  4. ImplementareConfigurăm, migrăm datele și instruim oamenii care le folosesc zilnic.
  5. MăsurareComparăm timpul și erorile înainte și după; ajustăm.

Firmele din județul Prahova în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.9442023
  • 1.9172024
  • 1.9612025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor603
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte328
  3. Construcții de clădiri325
  4. Lucrări speciale de construcții246
  5. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete174
  6. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație168
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 8.244 firmeComerțul are cel mai mult de câștigat din legătura gestiune – magazin online – e-Factura și din stocuri actualizate automat.
  • construcții · 4.204 firmeÎn construcții, devizele, pontajul pe șantier și documentele semnate electronic scurtează cel mai mult termenele.
  • servicii profesionale și științifice · 3.318 firmeServiciile profesionale câștigă din CRM, facturare recurentă și portal de documente pentru clienți.

Salariați: 125.887 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 307 · IMM cu 1–49 salariați: 16.256 · firme noi față de 2024: +2%.

Finanțări potrivite în județul Prahova

Toate fondurile europene pentru județul Prahova → · programul regional: Programul Regional Sud-Muntenia 2021–2027

Întrebări despre digitalizarea afacerii în județul Prahova

Ce obligații digitale are o firmă în 2026?

Facturile între firme și către persoane fizice se transmit prin e-Factura, transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat se declară în e-Transport, iar declarația SAF-T (D406) se depune de toate categoriile de contribuabili. Digitalizarea le leagă de gestiune, ca să nu se introducă datele de două ori.

Există finanțări pentru digitalizarea afacerii în județul Prahova?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Prahova: PDDTJ Prahova — renovarea energetică a blocurilor de locuințe; Fondul de Participare Tranziție Justă (FPTJ) – instrument financiar STEP administrat de BID; PR Sud-Muntenia — eficiența energetică a clădirilor publice, Facilitatea ELENA (apel PRSM/638/PRSM_P2/OP2). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Prahova fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Prahova este gestionat de ADR Sud-Muntenia (Sud-Muntenia).

Digitalizarea afacerii în județul Prahova

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție