Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Muntenia

Consultanță IT în Prahova

Consultanță IT pentru firmele din județul Prahova: ce software și ce echipamente îți trebuie cu adevărat, cloud sau server propriu, cum alegi furnizorul și cum scrii caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Firme active
31.368
Înființate în 2025
1.961
Cifră de afaceri 2025
72 mld. lei
Localități
104

Pe scurt

județul Prahova are 31.368 de firme active; 1.961 de firme noi din 2025 sunt încă active (+2% față de 2024). Consultanța IT alege software-ul, infrastructura și furnizorii potriviți și scrie caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță IT pe localități din județul Prahova

Toate cele 104 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Ploiești 11.6866576.021
Câmpina 1.78582961
Băicoi 89650471
Sinaia 76045436
Păulești 71258396
Blejoi 68451390
Bușteni 64230296
Vălenii de Munte 60755353
Breaza 57435314
Bucov 55750311
Târgșoru Vechi 51442276
Mizil 42516202
Boldești-Scăeni 41925227
Comarnic 41519245
Urlați 40617188
Bărcănești 38529219
Măneciu 36721219
Brazi 35822202
Ariceștii Rahtivani 35719220
Filipeștii de Târg 32526167
Filipeștii de Pădure 29825163
Puchenii Mari 29729156
Bănești 29115159
Valea Calugarească 28011147
Florești 26819120
Valea Doftanei 26120150
Plopeni 2587125
Berceni 2049110
Lipănești 20221122
Cornu 20116108
Gorgota 1821292
Azuga 175786
Izvoarele 17218116
Brebu 1661685
Poiana Câmpina 1661784
Măgurele 1601584
Albești-Paleologu 1591279
Măgureni 1521568
Gura Vitioarei 1471286
Telega 142868
Râfov 137959
Drajna 1361069
Slănic 136767
Ceptura 129669
Scorțeni 1241453
Vărbilău 122957
Cerasu 111865
Sirna 1111061
Teișani 108754
Drăgănești 104752
Mănești 101852
Ciorani 98851
Poienarii Burchii 961251
Cocorăștii Mislii 95951
Iordăcheanu 93952
Tomșani 90652
Plopu 89654
Dumbrava 88833
Balta Doamnei 841241
Colceag 82338
Fulga 781041
Tinosu 78432
Starchiojd 77643
Cocorăștii Colț 76443
Podenii Noi 75439
Baba Ana 74539
Posești 74743
Dumbrăvești 70329
Gura Vadului 67335
Băltești 65544
Sotrile 64635
Provița de Sus 58226
Sângeru 58441
Bertea 57436
Gornet 54626
Șurani 54230
Gherghița 53627
Fântânele 51320
Șoimari 50235
Vâlcănești 50224
Predeal-Sărari 45219
Vadu Săpat 45127
Provița de Jos 44724
Salciile 43424
Apostolache 42425
Ștefești 42421
Gornet-Cricov 41222
Talea 41025
Adunați 40319
Aluniș 39218
Olari 38212
Chiojdeanca 36023
Secăria 36525
Cărbunești 31214
Bătrâni 29319
Boldești-Gradiștea 29315
Păcureți 28214
Ariceștii Zeletin 2026
Cosminele 1619
Jugureni 1607
Călugăreni 1435
Tătaru 1307
Lapoș 1108
Salcia 1003

Ce facem

  • Analiza nevoilor și a sistemelor existente
  • Arhitectura recomandată: cloud, server, rețea, licențe
  • Alegerea software-ului (ERP, CRM, contabilitate, gestiune) și a furnizorilor
  • Caiet de sarcini și specificații tehnice pentru achiziție
  • Coordonarea implementării și a migrării datelor
  • Bugetul IT pe 1–3 ani și costul total al soluției

Cum lucrăm

  1. AnalizăVedem cum lucrează echipa azi, ce aplicații folosește și unde se pierde timp.
  2. VariantePropunem 2–3 variante de soluție, cu costul total pe 3 ani, nu doar prețul de achiziție.
  3. Caiet de sarciniScriem specificațiile pentru ofertare; dacă e proiect finanțat, le aliniem la regulile de achiziție.
  4. Alegerea furnizoruluiComparăm ofertele pe criterii clare și negociem nivelul de suport (SLA).
  5. ImplementareCoordonăm instalarea, migrarea datelor și instruirea echipei.

Firmele din județul Prahova în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.9442023
  • 1.9172024
  • 1.9612025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor603
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte328
  3. Construcții de clădiri325
  4. Lucrări speciale de construcții246
  5. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete174
  6. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație168
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 8.244 firmePentru comerț, legătura dintre gestiune, magazinul online și e-Factura elimină cea mai mare parte din munca manuală.
  • construcții · 4.204 firmeÎn construcții, o aplicație de devize și urmărirea pe șantier economisește cel mai mult timp.
  • servicii profesionale și științifice · 3.318 firmeServiciile profesionale câștigă din documente partajate sigur, semnătură electronică și pontaj pe proiecte.

Salariați: 125.887 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 307 · IMM cu 1–49 salariați: 16.256 · firme noi față de 2024: +2%.

Finanțări potrivite în județul Prahova

Toate fondurile europene pentru județul Prahova → · programul regional: Programul Regional Sud-Muntenia 2021–2027

Întrebări despre consultanță it în județul Prahova

Ce obligații digitale are o firmă în 2026?

Facturile între firme și către persoane fizice se transmit prin e-Factura, transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat se declară în e-Transport, iar declarația SAF-T (D406) se depune de toate categoriile de contribuabili. Digitalizarea le leagă de gestiune, ca să nu se introducă datele de două ori.

Există finanțări pentru consultanță it în județul Prahova?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Prahova: PDDTJ Prahova — renovarea energetică a blocurilor de locuințe; PDDTJ — energie regenerabilă pentru comunități de energie, pentru primăriile din județele de tranziție justă; Fondul de Participare Tranziție Justă (FPTJ) – instrument financiar STEP administrat de BID. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Prahova fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Prahova este gestionat de ADR Sud-Muntenia (Sud-Muntenia).

Consultanță IT în județul Prahova

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție