Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Muntenia

Audit IT și securitate cibernetică în Prahova

Audit IT pentru firmele și instituțiile din județul Prahova: ce sisteme ai, cât de expuse sunt, dacă datele se pot recupera după un atac și ce cere legea (NIS2, transpusă prin OUG nr. 155/2024, și GDPR). Primești un raport pe priorități, nu o listă de termeni tehnici.

Firme active
31.368
Înființate în 2025
1.961
Cifră de afaceri 2025
72 mld. lei
Localități
104

Pe scurt

județul Prahova are 31.368 de firme active; 307 firme au cel puțin 50 de salariați și pot intra sub NIS2 (OUG nr. 155/2024), în funcție de sector. Auditul IT verifică expunerea, copiile de siguranță, accesul și obligațiile legale și se încheie cu un plan de remediere pe priorități.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Audit IT pe localități din județul Prahova

Toate cele 104 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Ploiești 11.6866576.021
Câmpina 1.78582961
Băicoi 89650471
Sinaia 76045436
Păulești 71258396
Blejoi 68451390
Bușteni 64230296
Vălenii de Munte 60755353
Breaza 57435314
Bucov 55750311
Târgșoru Vechi 51442276
Mizil 42516202
Boldești-Scăeni 41925227
Comarnic 41519245
Urlați 40617188
Bărcănești 38529219
Măneciu 36721219
Brazi 35822202
Ariceștii Rahtivani 35719220
Filipeștii de Târg 32526167
Filipeștii de Pădure 29825163
Puchenii Mari 29729156
Bănești 29115159
Valea Calugarească 28011147
Florești 26819120
Valea Doftanei 26120150
Plopeni 2587125
Berceni 2049110
Lipănești 20221122
Cornu 20116108
Gorgota 1821292
Azuga 175786
Izvoarele 17218116
Brebu 1661685
Poiana Câmpina 1661784
Măgurele 1601584
Albești-Paleologu 1591279
Măgureni 1521568
Gura Vitioarei 1471286
Telega 142868
Râfov 137959
Drajna 1361069
Slănic 136767
Ceptura 129669
Scorțeni 1241453
Vărbilău 122957
Cerasu 111865
Sirna 1111061
Teișani 108754
Drăgănești 104752
Mănești 101852
Ciorani 98851
Poienarii Burchii 961251
Cocorăștii Mislii 95951
Iordăcheanu 93952
Tomșani 90652
Plopu 89654
Dumbrava 88833
Balta Doamnei 841241
Colceag 82338
Fulga 781041
Tinosu 78432
Starchiojd 77643
Cocorăștii Colț 76443
Podenii Noi 75439
Baba Ana 74539
Posești 74743
Dumbrăvești 70329
Gura Vadului 67335
Băltești 65544
Sotrile 64635
Provița de Sus 58226
Sângeru 58441
Bertea 57436
Gornet 54626
Șurani 54230
Gherghița 53627
Fântânele 51320
Șoimari 50235
Vâlcănești 50224
Predeal-Sărari 45219
Vadu Săpat 45127
Provița de Jos 44724
Salciile 43424
Apostolache 42425
Ștefești 42421
Gornet-Cricov 41222
Talea 41025
Adunați 40319
Aluniș 39218
Olari 38212
Chiojdeanca 36023
Secăria 36525
Cărbunești 31214
Bătrâni 29319
Boldești-Gradiștea 29315
Păcureți 28214
Ariceștii Zeletin 2026
Cosminele 1619
Jugureni 1607
Călugăreni 1435
Tătaru 1307
Lapoș 1108
Salcia 1003

Ce facem

  • Inventarul echipamentelor, aplicațiilor, conturilor și furnizorilor IT
  • Scanare de vulnerabilități și verificarea configurărilor (rețea, e-mail, cloud)
  • Test de recuperare din copii de siguranță
  • Analiza accesului: parole, autentificare în doi pași, drepturi de administrator
  • Încadrarea NIS2 (OUG nr. 155/2024) și documentele cerute; verificare GDPR
  • Raport cu riscuri pe priorități, costuri estimate și plan de remediere

Cum lucrăm

  1. Discuția de pornireAflăm ce face firma, ce date are, cine lucrează cu ce sisteme și ce obligații legale are.
  2. Inventar și scanareInventariem echipamentele, conturile și serviciile cloud; rulăm scanarea de vulnerabilități cu acordul tău scris.
  3. TesteVerificăm copiile de siguranță prin restaurare, e-mailul (SPF, DKIM, DMARC) și accesul la sistemele critice.
  4. RaportRiscurile, pe priorități: ce se rezolvă în zile, ce în luni și cu ce cost.
  5. Remediere și reverificareTe ajutăm să implementezi măsurile sau lucrăm cu furnizorul tău IT, apoi reverificăm.

Firmele din județul Prahova în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.9442023
  • 1.9172024
  • 1.9612025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor603
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte328
  3. Construcții de clădiri325
  4. Lucrări speciale de construcții246
  5. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete174
  6. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație168
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 8.244 firmePentru comerț, cele mai frecvente riscuri sunt casele de marcat și magazinul online conectate fără protecție și plățile cu cardul.
  • construcții · 4.204 firmeFirmele de construcții lucrează des pe laptopuri și telefoane pe teren: criptarea și copiile de siguranță ale proiectelor contează cel mai mult.
  • servicii profesionale și științifice · 3.318 firmeCabinetele de contabilitate, avocatură și consultanță păstrează date ale clienților: e-mailul și accesul la documente sunt primul lucru verificat.

Salariați: 125.887 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 307 · IMM cu 1–49 salariați: 16.256 · firme noi față de 2024: +2%.

Finanțări potrivite în județul Prahova

Toate fondurile europene pentru județul Prahova → · programul regional: Programul Regional Sud-Muntenia 2021–2027

Întrebări despre audit it în județul Prahova

Firma mea din județul Prahova intră sub NIS2?

NIS2 a fost transpusă în România prin OUG nr. 155/2024, iar autoritatea competentă este Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC). În general sunt vizate entitățile mijlocii și mari (de la 50 de salariați sau peste 10 milioane de euro cifră de afaceri) din sectoarele din anexele legii — energie, transport, sănătate, apă, infrastructură digitală, producție, industrie alimentară, deșeuri, servicii poștale și altele. Unele entități intră indiferent de mărime. Verificăm încadrarea în primul pas al auditului.

Câte firme mari sunt în județul Prahova?

În ultimul bilanț (2025), 307 firme cu sediul în județul Prahova au cel puțin 50 de salariați, iar 16.563 de firme au cel puțin un angajat.

Cât durează un audit IT?

Pentru o firmă mică (până la 20–30 de calculatoare), de regulă câteva zile de lucru de la acces la raport. La firme mai mari sau cu mai multe sedii stabilim durata după inventarul inițial.

Există finanțări pentru audit it în județul Prahova?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Prahova: PDDTJ Prahova — renovarea energetică a blocurilor de locuințe; PDDTJ — energie regenerabilă pentru comunități de energie, pentru primăriile din județele de tranziție justă; PR Sud-Muntenia — eficiența energetică a clădirilor publice, Facilitatea ELENA (apel PRSM/638/PRSM_P2/OP2). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Prahova fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Prahova este gestionat de ADR Sud-Muntenia (Sud-Muntenia).

Audit IT în județul Prahova

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție