Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Muntenia

Înființare firmă în Giurgiu

Te ajutăm să deschizi firma din județul Giurgiu: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
10.147
Înființate în 2025
710
Cifră de afaceri 2025
15,4 mld. lei
Localități
54

Pe scurt

județul Giurgiu are 10.147 de firme active; 710 firme noi din 2025 sunt încă active (-5% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Giurgiu, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Giurgiu

Toate cele 54 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Giurgiu 2.5701431.280
Bolintin-Vale 61932326
Florești-Stoenești 46349264
Ulmi 39536203
Bolintin-Deal 37832215
Roata de Jos 37424225
Adunații-Copăceni 35227173
Mihăilești 33516136
Joița 32927185
Frățești 24012110
Comana 22326118
Călugăreni 22013108
Ogrezeni 19916107
Găiseni 1861582
Săbăreni 18417104
Vărăști 1641476
Ghimpați 1631466
Vânatorii Mici 1611488
Grădinari 1371075
Buturugeni 1341066
Crevedia Mare 124974
Prundu 123866
Hotarele 1091351
Izvoarele 99748
Băneasa 98346
Cosoba 98863
Letca Nouă 96539
Colibași 92241
Iepurești 921045
Singureni 911049
Bucșani 90638
Greaca 821133
Daia 80444
Valea Dragului 80629
Mihai Bravu 74639
Clejani 71528
Heraști 70331
Slobozia 69234
Stănești 68633
Mârsa 65439
Bulbucata 58525
Malu 58437
Oinacu 51422
Putineiu 51130
Vedea 43118
Gogoșari 40216
Isvoarele 39216
Găujani 35410
Stoenești 33419
Gostinu 32114
Răsuceni 30015
Toporu 28115
Schitu 27411
Gostinari 25212

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Giurgiu

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Giurgiu

Giurgiu, Str. Vlad Tepes, Bloc MUV2, mezanin

Telefon: +40246213094 · E-mail: orcgr@gr.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Giurgiu în cifre

Firme active după anul înființării
  • 7442023
  • 7482024
  • 7102025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Construcții de clădiri251
  2. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor239
  3. Transporturi terestre și transporturi prin conducte181
  4. Lucrări speciale de construcții77
  5. Alte activități de servicii59
  6. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație49
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 2.753 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • construcții · 1.832 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.
  • transport și depozitare · 1.361 firmeÎn transport, licențele (ARR) și capacitatea profesională se planifică odată cu înființarea, nu după.

Salariați: 23.909 · firme cu profit: 58% · firme cu 50+ salariați: 57 · IMM cu 1–49 salariați: 5.080 · firme noi față de 2024: -5%.

Finanțări potrivite în județul Giurgiu

Toate fondurile europene pentru județul Giurgiu → · programul regional: Programul Regional Sud-Muntenia 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Giurgiu

Unde se înregistrează o firmă din județul Giurgiu?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Giurgiu, Giurgiu, Str. Vlad Tepes, Bloc MUV2, mezanin, telefon +40246213094. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Giurgiu?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 744 (2023), 748 (2024), 710 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: construcții de clădiri; comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Giurgiu?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Giurgiu: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Giurgiu fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Giurgiu este gestionat de ADR Sud-Muntenia (Sud-Muntenia).

Înființare firmă în județul Giurgiu

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție