Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Muntenia

Digitalizarea afacerii în Giurgiu

Digitalizare pentru firmele din județul Giurgiu: de la facturare (e-Factura, e-Transport, SAF-T) la gestiune, CRM, magazin online și semnătură electronică. Pornim de la procesele care consumă cel mai mult timp și căutăm finanțarea, dacă există un apel deschis pentru firma ta.

Firme active
10.147
Înființate în 2025
710
Cifră de afaceri 2025
15,4 mld. lei
Localități
54

Pe scurt

județul Giurgiu are 10.147 de firme active; 5.080 de firme au între 1 și 49 de salariați, segmentul vizat de obicei de granturile pentru digitalizarea IMM. Digitalizarea începe cu procesele care consumă cel mai mult timp: facturarea (e-Factura, SAF-T), gestiunea, vânzarea online.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Digitalizarea afacerii pe localități din județul Giurgiu

Toate cele 54 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Giurgiu 2.5701431.280
Bolintin-Vale 61932326
Florești-Stoenești 46349264
Ulmi 39536203
Bolintin-Deal 37832215
Roata de Jos 37424225
Adunații-Copăceni 35227173
Mihăilești 33516136
Joița 32927185
Frățești 24012110
Comana 22326118
Călugăreni 22013108
Ogrezeni 19916107
Găiseni 1861582
Săbăreni 18417104
Vărăști 1641476
Ghimpați 1631466
Vânatorii Mici 1611488
Grădinari 1371075
Buturugeni 1341066
Crevedia Mare 124974
Prundu 123866
Hotarele 1091351
Izvoarele 99748
Băneasa 98346
Cosoba 98863
Letca Nouă 96539
Colibași 92241
Iepurești 921045
Singureni 911049
Bucșani 90638
Greaca 821133
Daia 80444
Valea Dragului 80629
Mihai Bravu 74639
Clejani 71528
Heraști 70331
Slobozia 69234
Stănești 68633
Mârsa 65439
Bulbucata 58525
Malu 58437
Oinacu 51422
Putineiu 51130
Vedea 43118
Gogoșari 40216
Isvoarele 39216
Găujani 35410
Stoenești 33419
Gostinu 32114
Răsuceni 30015
Toporu 28115
Schitu 27411
Gostinari 25212

Ce facem

  • Harta proceselor: unde se pierde timp și unde apar erori
  • Conformare: e-Factura, e-Transport, SAF-T (D406), arhivare electronică
  • ERP, gestiune, CRM: alegere, implementare, instruire
  • Magazin online și plăți, legate de gestiune
  • Semnătură electronică și documente fără hârtie
  • Dosar de finanțare pentru digitalizare, când există un apel potrivit

Cum lucrăm

  1. Harta proceselorUrmărim o comandă de la cerere la încasare și notăm fiecare pas făcut de mână.
  2. PrioritățileAlegem 2–3 procese care aduc cel mai mult timp câștigat sau cele mai puține erori.
  3. Soluția și finanțareaPropunem aplicațiile potrivite și verificăm dacă investiția poate fi finanțată.
  4. ImplementareConfigurăm, migrăm datele și instruim oamenii care le folosesc zilnic.
  5. MăsurareComparăm timpul și erorile înainte și după; ajustăm.

Firmele din județul Giurgiu în cifre

Firme active după anul înființării
  • 7442023
  • 7482024
  • 7102025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Construcții de clădiri251
  2. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor239
  3. Transporturi terestre și transporturi prin conducte181
  4. Lucrări speciale de construcții77
  5. Alte activități de servicii59
  6. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație49
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 2.753 firmeComerțul are cel mai mult de câștigat din legătura gestiune – magazin online – e-Factura și din stocuri actualizate automat.
  • construcții · 1.832 firmeÎn construcții, devizele, pontajul pe șantier și documentele semnate electronic scurtează cel mai mult termenele.
  • transport și depozitare · 1.361 firmeTransportul: e-Transport, urmărire GPS și facturare legate între ele elimină reintroducerea datelor.

Salariați: 23.909 · firme cu profit: 58% · firme cu 50+ salariați: 57 · IMM cu 1–49 salariați: 5.080 · firme noi față de 2024: -5%.

Finanțări potrivite în județul Giurgiu

Toate fondurile europene pentru județul Giurgiu → · programul regional: Programul Regional Sud-Muntenia 2021–2027

Întrebări despre digitalizarea afacerii în județul Giurgiu

Ce obligații digitale are o firmă în 2026?

Facturile între firme și către persoane fizice se transmit prin e-Factura, transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat se declară în e-Transport, iar declarația SAF-T (D406) se depune de toate categoriile de contribuabili. Digitalizarea le leagă de gestiune, ca să nu se introducă datele de două ori.

Există finanțări pentru digitalizarea afacerii în județul Giurgiu?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Giurgiu: PR Sud-Muntenia — eficiența energetică a clădirilor publice, Facilitatea ELENA (apel PRSM/638/PRSM_P2/OP2); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; Fondul pentru Modernizare — instalații autonome (stand-alone) de stocare în baterii. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Giurgiu fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Giurgiu este gestionat de ADR Sud-Muntenia (Sud-Muntenia).

Digitalizarea afacerii în județul Giurgiu

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție