Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Muntenia

Audit IT și securitate cibernetică în Giurgiu

Audit IT pentru firmele și instituțiile din județul Giurgiu: ce sisteme ai, cât de expuse sunt, dacă datele se pot recupera după un atac și ce cere legea (NIS2, transpusă prin OUG nr. 155/2024, și GDPR). Primești un raport pe priorități, nu o listă de termeni tehnici.

Firme active
10.147
Înființate în 2025
710
Cifră de afaceri 2025
15,4 mld. lei
Localități
54

Pe scurt

județul Giurgiu are 10.147 de firme active; 57 de firme au cel puțin 50 de salariați și pot intra sub NIS2 (OUG nr. 155/2024), în funcție de sector. Auditul IT verifică expunerea, copiile de siguranță, accesul și obligațiile legale și se încheie cu un plan de remediere pe priorități.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Audit IT pe localități din județul Giurgiu

Toate cele 54 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Giurgiu 2.5701431.280
Bolintin-Vale 61932326
Florești-Stoenești 46349264
Ulmi 39536203
Bolintin-Deal 37832215
Roata de Jos 37424225
Adunații-Copăceni 35227173
Mihăilești 33516136
Joița 32927185
Frățești 24012110
Comana 22326118
Călugăreni 22013108
Ogrezeni 19916107
Găiseni 1861582
Săbăreni 18417104
Vărăști 1641476
Ghimpați 1631466
Vânatorii Mici 1611488
Grădinari 1371075
Buturugeni 1341066
Crevedia Mare 124974
Prundu 123866
Hotarele 1091351
Izvoarele 99748
Băneasa 98346
Cosoba 98863
Letca Nouă 96539
Colibași 92241
Iepurești 921045
Singureni 911049
Bucșani 90638
Greaca 821133
Daia 80444
Valea Dragului 80629
Mihai Bravu 74639
Clejani 71528
Heraști 70331
Slobozia 69234
Stănești 68633
Mârsa 65439
Bulbucata 58525
Malu 58437
Oinacu 51422
Putineiu 51130
Vedea 43118
Gogoșari 40216
Isvoarele 39216
Găujani 35410
Stoenești 33419
Gostinu 32114
Răsuceni 30015
Toporu 28115
Schitu 27411
Gostinari 25212

Ce facem

  • Inventarul echipamentelor, aplicațiilor, conturilor și furnizorilor IT
  • Scanare de vulnerabilități și verificarea configurărilor (rețea, e-mail, cloud)
  • Test de recuperare din copii de siguranță
  • Analiza accesului: parole, autentificare în doi pași, drepturi de administrator
  • Încadrarea NIS2 (OUG nr. 155/2024) și documentele cerute; verificare GDPR
  • Raport cu riscuri pe priorități, costuri estimate și plan de remediere

Cum lucrăm

  1. Discuția de pornireAflăm ce face firma, ce date are, cine lucrează cu ce sisteme și ce obligații legale are.
  2. Inventar și scanareInventariem echipamentele, conturile și serviciile cloud; rulăm scanarea de vulnerabilități cu acordul tău scris.
  3. TesteVerificăm copiile de siguranță prin restaurare, e-mailul (SPF, DKIM, DMARC) și accesul la sistemele critice.
  4. RaportRiscurile, pe priorități: ce se rezolvă în zile, ce în luni și cu ce cost.
  5. Remediere și reverificareTe ajutăm să implementezi măsurile sau lucrăm cu furnizorul tău IT, apoi reverificăm.

Firmele din județul Giurgiu în cifre

Firme active după anul înființării
  • 7442023
  • 7482024
  • 7102025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Construcții de clădiri251
  2. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor239
  3. Transporturi terestre și transporturi prin conducte181
  4. Lucrări speciale de construcții77
  5. Alte activități de servicii59
  6. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație49
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 2.753 firmePentru comerț, cele mai frecvente riscuri sunt casele de marcat și magazinul online conectate fără protecție și plățile cu cardul.
  • construcții · 1.832 firmeFirmele de construcții lucrează des pe laptopuri și telefoane pe teren: criptarea și copiile de siguranță ale proiectelor contează cel mai mult.
  • transport și depozitare · 1.361 firmeTransportul e sector vizat de NIS2; urmărirea flotei și sistemele de dispecerat trebuie protejate.

Salariați: 23.909 · firme cu profit: 58% · firme cu 50+ salariați: 57 · IMM cu 1–49 salariați: 5.080 · firme noi față de 2024: -5%.

Finanțări potrivite în județul Giurgiu

Toate fondurile europene pentru județul Giurgiu → · programul regional: Programul Regional Sud-Muntenia 2021–2027

Întrebări despre audit it în județul Giurgiu

Firma mea din județul Giurgiu intră sub NIS2?

NIS2 a fost transpusă în România prin OUG nr. 155/2024, iar autoritatea competentă este Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC). În general sunt vizate entitățile mijlocii și mari (de la 50 de salariați sau peste 10 milioane de euro cifră de afaceri) din sectoarele din anexele legii — energie, transport, sănătate, apă, infrastructură digitală, producție, industrie alimentară, deșeuri, servicii poștale și altele. Unele entități intră indiferent de mărime. Verificăm încadrarea în primul pas al auditului.

Câte firme mari sunt în județul Giurgiu?

În ultimul bilanț (2025), 57 de firme cu sediul în județul Giurgiu au cel puțin 50 de salariați, iar 5.137 de firme au cel puțin un angajat.

Cât durează un audit IT?

Pentru o firmă mică (până la 20–30 de calculatoare), de regulă câteva zile de lucru de la acces la raport. La firme mai mari sau cu mai multe sedii stabilim durata după inventarul inițial.

Există finanțări pentru audit it în județul Giurgiu?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Giurgiu: PR Sud-Muntenia — eficiența energetică a clădirilor publice, Facilitatea ELENA (apel PRSM/638/PRSM_P2/OP2); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PoCIDIF 1.3.2 — Atragerea de personal cu competențe avansate din străinătate pentru crearea de grupuri de excelență. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Giurgiu fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Giurgiu este gestionat de ADR Sud-Muntenia (Sud-Muntenia).

Audit IT în județul Giurgiu

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție