Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Est

Înființare firmă în Constanța

Te ajutăm să deschizi firma din județul Constanța: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
37.999
Înființate în 2025
2.451
Cifră de afaceri 2025
84,8 mld. lei
Localități
70

Pe scurt

județul Constanța are 37.999 de firme active; 2.451 de firme noi din 2025 sunt încă active (-2% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Constanța, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Constanța

Toate cele 70 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Constanța 21.1321.28011.210
Năvodari 2.3892101.271
Mangalia 1.68787919
Medgidia 1.34383745
Eforie 1.01442515
Ovidiu 90269521
Valu lui Traian 87759454
Cumpăna 66768349
Agigea 62241347
Lumina 60252311
Cernavodă 53637265
Techirghiol 45328242
Costinești 42426212
Mihail Kogălniceanu 41823217
Limanu 41215216
Cobadin 28923150
Murfatlar 27719136
Corbu 27129127
Tuzla 26919121
Hârșova 23211123
Topraisar 1961796
Cogealac 1881295
Poarta Albă 183793
23 August 169891
Nicolae Bălcescu 1301159
Castelu 1161066
Băneasa 113763
Mircea Vodă 1131156
Negru Vodă 101847
Peștera 92656
Mihai Viteazu 901253
Cuza Vodă 87637
Crucea 80346
Ciocârlia 74537
Amzacea 71936
Chirnogeni 71437
Mereni 70434
Albești 69431
Săcele 69440
Saligny 68636
Bărăganu 65839
Istria 62333
Dobromir 57720
Tortoman 52133
Adamclisi 49223
Ostrov 45124
Rasova 44327
Pantelimon 42122
Seimeni 42517
Pecineaga 39120
Deleni 38327
Topalu 36219
Aliman 35522
Târgușor 35120
Independenta 33225
Oltina 33318
Siliștea 31521
Vulturu 31116
Gârliciu 30516
Ghindărești 29619
Cerchezu 25215
Comana 25211
Fântânele 2518
Ion Corvin 2328
Saraiu 23011
Horia 21110
Ciobanu 20112
Grădina 1819
Lipnita 18015
Dumbraveni 713

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Constanța

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Constanța

Constanța, Bulevardul Tomis nr. 476, Cod poștal 900519

Telefon: +40241699761 · E-mail: orcct@ct.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Constanța în cifre

Firme active după anul înființării
  • 2.7402023
  • 2.4962024
  • 2.4512025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor666
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte312
  3. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație298
  4. Construcții de clădiri297
  5. Lucrări speciale de construcții268
  6. Alte activități de servicii258
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 8.444 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • construcții · 4.200 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.
  • servicii profesionale și științifice · 3.929 firmeServiciile profesionale (contabilitate, consultanță, arhitectură) sunt frecvente: compară PFA cu SRL micro la venitul tău estimat înainte să alegi.

Salariați: 120.087 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 293 · IMM cu 1–49 salariați: 19.830 · firme noi față de 2024: -2%.

Finanțări potrivite în județul Constanța

Toate fondurile europene pentru județul Constanța → · programul regional: Programul Regional Sud-Est 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Constanța

Unde se înregistrează o firmă din județul Constanța?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Constanța, Constanța, Bulevardul Tomis nr. 476, Cod poștal 900519, telefon +40241699761. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Constanța?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 2.740 (2023), 2.496 (2024), 2.451 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; restaurante și alte activități de servicii de alimentație.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Constanța?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Constanța: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Constanța fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Constanța este gestionat de ADR Sud-Est (Sud-Est).

Înființare firmă în județul Constanța

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție