Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Est

Consultanță în afaceri în Constanța

Consultanță pentru firmele din județul Constanța care vor să crească: diagnosticul afacerii, planul de afaceri, finanțarea (fonduri europene, ajutor de stat, credit garantat) și indicatorii pe care îi urmărim împreună după aceea.

Firme active
37.999
Înființate în 2025
2.451
Cifră de afaceri 2025
84,8 mld. lei
Localități
70

Pe scurt

județul Constanța are 37.999 de firme active, cu o cifră de afaceri însumată de 84,8 mld. lei în 2025; 56% au raportat profit, iar cifra de afaceri mediană este 256.000 lei. Consultanța pentru creștere pornește de la aceste cifre: bilanț, marje, costuri, apoi plan și finanțare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță în afaceri pe localități din județul Constanța

Toate cele 70 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Constanța 21.1321.28011.210
Năvodari 2.3892101.271
Mangalia 1.68787919
Medgidia 1.34383745
Eforie 1.01442515
Ovidiu 90269521
Valu lui Traian 87759454
Cumpăna 66768349
Agigea 62241347
Lumina 60252311
Cernavodă 53637265
Techirghiol 45328242
Costinești 42426212
Mihail Kogălniceanu 41823217
Limanu 41215216
Cobadin 28923150
Murfatlar 27719136
Corbu 27129127
Tuzla 26919121
Hârșova 23211123
Topraisar 1961796
Cogealac 1881295
Poarta Albă 183793
23 August 169891
Nicolae Bălcescu 1301159
Castelu 1161066
Băneasa 113763
Mircea Vodă 1131156
Negru Vodă 101847
Peștera 92656
Mihai Viteazu 901253
Cuza Vodă 87637
Crucea 80346
Ciocârlia 74537
Amzacea 71936
Chirnogeni 71437
Mereni 70434
Albești 69431
Săcele 69440
Saligny 68636
Bărăganu 65839
Istria 62333
Dobromir 57720
Tortoman 52133
Adamclisi 49223
Ostrov 45124
Rasova 44327
Pantelimon 42122
Seimeni 42517
Pecineaga 39120
Deleni 38327
Topalu 36219
Aliman 35522
Târgușor 35120
Independenta 33225
Oltina 33318
Siliștea 31521
Vulturu 31116
Gârliciu 30516
Ghindărești 29619
Cerchezu 25215
Comana 25211
Fântânele 2518
Ion Corvin 2328
Saraiu 23011
Horia 21110
Ciobanu 20112
Grădina 1819
Lipnita 18015
Dumbraveni 713

Ce facem

  • Diagnosticul afacerii: cifre din bilanț, marje, clienți, costuri
  • Strategie de creștere pe 1–3 ani, cu ținte măsurabile
  • Plan de afaceri pentru bancă, investitor sau finanțare nerambursabilă
  • Finanțare: fonduri europene, ajutor de stat, credit garantat (FNGCIMM, BID)
  • Bugete, cash-flow și tablou de bord lunar
  • Procese, organizare și pregătirea pentru angajări

Cum lucrăm

  1. DiagnosticCitim bilanțurile, discutăm clienții, produsele și costurile; aflăm unde se pierd bani și unde e loc de creștere.
  2. Ținte și planStabilim 3–5 ținte măsurabile și planul de acțiuni, cu bugetul lui.
  3. FinanțareVerificăm ce program nerambursabil, ajutor de stat sau credit garantat se potrivește investiției.
  4. ImplementareLucrăm cu echipa ta: procese, oferte, prețuri, digitalizare, angajări.
  5. Urmărire lunarăIndicatorii se urmăresc lunar; corectăm planul când cifrele se abat.

Firmele din județul Constanța în cifre

Firme active după anul înființării
  • 2.7402023
  • 2.4962024
  • 2.4512025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor666
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte312
  3. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație298
  4. Construcții de clădiri297
  5. Lucrări speciale de construcții268
  6. Alte activități de servicii258
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 8.444 firmeComerțul e cel mai mare domeniu aici: marja pe produs și rotația stocului sunt de obicei primele două pârghii de creștere.
  • construcții · 4.200 firmeÎn construcții, creșterea vine des din utilaje proprii și din calificarea la licitații publice; ambele pot fi finanțate.
  • servicii profesionale și științifice · 3.929 firmePentru serviciile profesionale, creșterea înseamnă de regulă pachete recurente și productivitatea echipei, nu doar clienți noi.

Salariați: 120.087 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 293 · IMM cu 1–49 salariați: 19.830 · firme noi față de 2024: -2%.

Finanțări potrivite în județul Constanța

Toate fondurile europene pentru județul Constanța → · programul regional: Programul Regional Sud-Est 2021–2027

Întrebări despre consultanță în afaceri în județul Constanța

Cum stau firmele din județul Constanța?

În 2025, firmele cu sediul în județul Constanța au raportat o cifră de afaceri însumată de 84,8 mld. lei și 120.087 de salariați; 56% au avut profit. Jumătate dintre firmele cu venituri au o cifră de afaceri sub 256.000 lei.

Există finanțări pentru consultanță în afaceri în județul Constanța?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Constanța: PR Sud-Est 2.1.B — eficiența energetică a clădirilor publice cu proiecte ELENA (PRSE/2.1/B/2/2026); PR Sud-Est — reabilitarea și modernizarea drumurilor județene conectate la TEN-T (apel PRSE/4.1/2/2025); PR Sud-Est 2021-2027, Acțiunea 6.2 — turism și patrimoniu cultural în zonele non-urbane (apel PRSE/6/6.2/1/2025). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Constanța fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Constanța este gestionat de ADR Sud-Est (Sud-Est).

Consultanță în afaceri în județul Constanța

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție