Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Est

Audit IT și securitate cibernetică în Constanța

Audit IT pentru firmele și instituțiile din județul Constanța: ce sisteme ai, cât de expuse sunt, dacă datele se pot recupera după un atac și ce cere legea (NIS2, transpusă prin OUG nr. 155/2024, și GDPR). Primești un raport pe priorități, nu o listă de termeni tehnici.

Firme active
37.999
Înființate în 2025
2.451
Cifră de afaceri 2025
84,8 mld. lei
Localități
70

Pe scurt

județul Constanța are 37.999 de firme active; 293 de firme au cel puțin 50 de salariați și pot intra sub NIS2 (OUG nr. 155/2024), în funcție de sector. Auditul IT verifică expunerea, copiile de siguranță, accesul și obligațiile legale și se încheie cu un plan de remediere pe priorități.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Audit IT pe localități din județul Constanța

Toate cele 70 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Constanța 21.1321.28011.210
Năvodari 2.3892101.271
Mangalia 1.68787919
Medgidia 1.34383745
Eforie 1.01442515
Ovidiu 90269521
Valu lui Traian 87759454
Cumpăna 66768349
Agigea 62241347
Lumina 60252311
Cernavodă 53637265
Techirghiol 45328242
Costinești 42426212
Mihail Kogălniceanu 41823217
Limanu 41215216
Cobadin 28923150
Murfatlar 27719136
Corbu 27129127
Tuzla 26919121
Hârșova 23211123
Topraisar 1961796
Cogealac 1881295
Poarta Albă 183793
23 August 169891
Nicolae Bălcescu 1301159
Castelu 1161066
Băneasa 113763
Mircea Vodă 1131156
Negru Vodă 101847
Peștera 92656
Mihai Viteazu 901253
Cuza Vodă 87637
Crucea 80346
Ciocârlia 74537
Amzacea 71936
Chirnogeni 71437
Mereni 70434
Albești 69431
Săcele 69440
Saligny 68636
Bărăganu 65839
Istria 62333
Dobromir 57720
Tortoman 52133
Adamclisi 49223
Ostrov 45124
Rasova 44327
Pantelimon 42122
Seimeni 42517
Pecineaga 39120
Deleni 38327
Topalu 36219
Aliman 35522
Târgușor 35120
Independenta 33225
Oltina 33318
Siliștea 31521
Vulturu 31116
Gârliciu 30516
Ghindărești 29619
Cerchezu 25215
Comana 25211
Fântânele 2518
Ion Corvin 2328
Saraiu 23011
Horia 21110
Ciobanu 20112
Grădina 1819
Lipnita 18015
Dumbraveni 713

Ce facem

  • Inventarul echipamentelor, aplicațiilor, conturilor și furnizorilor IT
  • Scanare de vulnerabilități și verificarea configurărilor (rețea, e-mail, cloud)
  • Test de recuperare din copii de siguranță
  • Analiza accesului: parole, autentificare în doi pași, drepturi de administrator
  • Încadrarea NIS2 (OUG nr. 155/2024) și documentele cerute; verificare GDPR
  • Raport cu riscuri pe priorități, costuri estimate și plan de remediere

Cum lucrăm

  1. Discuția de pornireAflăm ce face firma, ce date are, cine lucrează cu ce sisteme și ce obligații legale are.
  2. Inventar și scanareInventariem echipamentele, conturile și serviciile cloud; rulăm scanarea de vulnerabilități cu acordul tău scris.
  3. TesteVerificăm copiile de siguranță prin restaurare, e-mailul (SPF, DKIM, DMARC) și accesul la sistemele critice.
  4. RaportRiscurile, pe priorități: ce se rezolvă în zile, ce în luni și cu ce cost.
  5. Remediere și reverificareTe ajutăm să implementezi măsurile sau lucrăm cu furnizorul tău IT, apoi reverificăm.

Firmele din județul Constanța în cifre

Firme active după anul înființării
  • 2.7402023
  • 2.4962024
  • 2.4512025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor666
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte312
  3. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație298
  4. Construcții de clădiri297
  5. Lucrări speciale de construcții268
  6. Alte activități de servicii258
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 8.444 firmePentru comerț, cele mai frecvente riscuri sunt casele de marcat și magazinul online conectate fără protecție și plățile cu cardul.
  • construcții · 4.200 firmeFirmele de construcții lucrează des pe laptopuri și telefoane pe teren: criptarea și copiile de siguranță ale proiectelor contează cel mai mult.
  • servicii profesionale și științifice · 3.929 firmeCabinetele de contabilitate, avocatură și consultanță păstrează date ale clienților: e-mailul și accesul la documente sunt primul lucru verificat.

Salariați: 120.087 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 293 · IMM cu 1–49 salariați: 19.830 · firme noi față de 2024: -2%.

Finanțări potrivite în județul Constanța

Toate fondurile europene pentru județul Constanța → · programul regional: Programul Regional Sud-Est 2021–2027

Întrebări despre audit it în județul Constanța

Firma mea din județul Constanța intră sub NIS2?

NIS2 a fost transpusă în România prin OUG nr. 155/2024, iar autoritatea competentă este Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC). În general sunt vizate entitățile mijlocii și mari (de la 50 de salariați sau peste 10 milioane de euro cifră de afaceri) din sectoarele din anexele legii — energie, transport, sănătate, apă, infrastructură digitală, producție, industrie alimentară, deșeuri, servicii poștale și altele. Unele entități intră indiferent de mărime. Verificăm încadrarea în primul pas al auditului.

Câte firme mari sunt în județul Constanța?

În ultimul bilanț (2025), 293 de firme cu sediul în județul Constanța au cel puțin 50 de salariați, iar 20.123 de firme au cel puțin un angajat.

Cât durează un audit IT?

Pentru o firmă mică (până la 20–30 de calculatoare), de regulă câteva zile de lucru de la acces la raport. La firme mai mari sau cu mai multe sedii stabilim durata după inventarul inițial.

Există finanțări pentru audit it în județul Constanța?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Constanța: PR Sud-Est 2.1.B — eficiența energetică a clădirilor publice cu proiecte ELENA (PRSE/2.1/B/2/2026); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PoCIDIF 1.3.2 — Atragerea de personal cu competențe avansate din străinătate pentru crearea de grupuri de excelență. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Constanța fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Constanța este gestionat de ADR Sud-Est (Sud-Est).

Audit IT în județul Constanța

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție