Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Nord-Vest

Înființare firmă în Cluj

Te ajutăm să deschizi firma din județul Cluj: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
61.072
Înființate în 2025
3.631
Cifră de afaceri 2025
131 mld. lei
Localități
81

Pe scurt

județul Cluj are 61.072 de firme active; 3.631 de firme noi din 2025 sunt încă active (-3% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Cluj, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Cluj

Toate cele 81 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Cluj-Napoca 36.7272.11219.349
Florești 5.8594663.016
Turda 2.2871341.259
Dej 1.934681.036
Apahida 1.504109832
Baciu 1.18495664
Gherla 1.11348543
Câmpia Turzii 1.03846612
Gilău 79428437
Feleacu 55937316
Huedin 50518259
Chinteni 40637215
Jucu 40431228
Mihai Viteazu 29717166
Săvădisla 26111144
Bonțida 23419113
Ciurila 22617115
Caseiu 21017108
Aghireșu 1941298
Cojocna 1901269
Poieni 1861298
Sic 1867118
Iclod 1851396
Viișoara 17716118
Căpușu Mare 1651180
Mintiu Gherlii 148675
Luna 135891
Iara 131562
Săndulești 130883
Moldovenești 126371
Frata 124269
Mociu 122855
Călățele 119360
Cuzdrioara 1191062
Mica 119768
Gârbău 118966
Tureni 1151267
Căianu 1131366
Beliș 106354
Sâncraiu 106556
Marișel 98743
Băișoara 93637
Tritenii de Jos 93853
Vultureni 92342
Sânpaul 91241
Mărgău 89352
Negreni 88545
Ciucea 84535
Ceanu Mare 82243
Rișca 80242
Măguri-Răcătău 79538
Mănăstireni 77436
Aiton 68337
Săcuieu 68131
Petreștii de Jos 67734
Fizeșu Gherlii 66430
Valea Ierii 65231
Cămărașu 63334
Țaga 60432
Călărași 59230
Borșa 58624
Vad 56424
Panticeu 55337
Chiuiești 54129
Geaca 53316
Catcău 52228
Bobâlna 47623
Cătina 44423
Suatu 43721
Unguraș 43024
Izvoru Crișului 39220
Dăbâca 37118
Jichisu de Jos 37215
Recea-Cristur 37616
Cornești 36111
Buza 35112
Aschileu 33417
Sânmărtin 31114
Pălatca 26213
Aluniș 2119
Ploscoș 1719

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Cluj

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Cluj

Cluj-Napoca, P-ța Ștefan cel Mare, nr. 4, Cod poștal 400192

Telefon: +40264433700 · E-mail: orccj@cj.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Cluj în cifre

Firme active după anul înființării
  • 3.9052023
  • 3.7392024
  • 3.6312025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Activități de servicii în tehnologia informației961
  2. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor669
  3. Transporturi terestre și transporturi prin conducte627
  4. Lucrări speciale de construcții382
  5. Construcții de clădiri335
  6. Tranzacții imobiliare320
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 11.042 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • servicii profesionale și științifice · 8.174 firmeServiciile profesionale (contabilitate, consultanță, arhitectură) sunt frecvente: compară PFA cu SRL micro la venitul tău estimat înainte să alegi.
  • construcții · 7.379 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.

Salariați: 206.607 · firme cu profit: 59% · firme cu 50+ salariați: 486 · IMM cu 1–49 salariați: 31.777 · firme noi față de 2024: -3%.

Finanțări potrivite în județul Cluj

Toate fondurile europene pentru județul Cluj → · programul regional: Programul Regional Nord-Vest 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Cluj

Unde se înregistrează o firmă din județul Cluj?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Cluj, Cluj-Napoca, P-ța Ștefan cel Mare, nr. 4, Cod poștal 400192, telefon +40264433700. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Cluj?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 3.905 (2023), 3.739 (2024), 3.631 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: activități de servicii în tehnologia informației; comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Cluj?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Cluj: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Cluj fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Cluj este gestionat de ADR Nord-Vest (Nord-Vest).

Înființare firmă în județul Cluj

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție