Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Nord-Vest

Consultanță IT în Cluj

Consultanță IT pentru firmele din județul Cluj: ce software și ce echipamente îți trebuie cu adevărat, cloud sau server propriu, cum alegi furnizorul și cum scrii caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Firme active
61.072
Înființate în 2025
3.631
Cifră de afaceri 2025
131 mld. lei
Localități
81

Pe scurt

județul Cluj are 61.072 de firme active; 3.631 de firme noi din 2025 sunt încă active (-3% față de 2024). Consultanța IT alege software-ul, infrastructura și furnizorii potriviți și scrie caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță IT pe localități din județul Cluj

Toate cele 81 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Cluj-Napoca 36.7272.11219.349
Florești 5.8594663.016
Turda 2.2871341.259
Dej 1.934681.036
Apahida 1.504109832
Baciu 1.18495664
Gherla 1.11348543
Câmpia Turzii 1.03846612
Gilău 79428437
Feleacu 55937316
Huedin 50518259
Chinteni 40637215
Jucu 40431228
Mihai Viteazu 29717166
Săvădisla 26111144
Bonțida 23419113
Ciurila 22617115
Caseiu 21017108
Aghireșu 1941298
Cojocna 1901269
Poieni 1861298
Sic 1867118
Iclod 1851396
Viișoara 17716118
Căpușu Mare 1651180
Mintiu Gherlii 148675
Luna 135891
Iara 131562
Săndulești 130883
Moldovenești 126371
Frata 124269
Mociu 122855
Călățele 119360
Cuzdrioara 1191062
Mica 119768
Gârbău 118966
Tureni 1151267
Căianu 1131366
Beliș 106354
Sâncraiu 106556
Marișel 98743
Băișoara 93637
Tritenii de Jos 93853
Vultureni 92342
Sânpaul 91241
Mărgău 89352
Negreni 88545
Ciucea 84535
Ceanu Mare 82243
Rișca 80242
Măguri-Răcătău 79538
Mănăstireni 77436
Aiton 68337
Săcuieu 68131
Petreștii de Jos 67734
Fizeșu Gherlii 66430
Valea Ierii 65231
Cămărașu 63334
Țaga 60432
Călărași 59230
Borșa 58624
Vad 56424
Panticeu 55337
Chiuiești 54129
Geaca 53316
Catcău 52228
Bobâlna 47623
Cătina 44423
Suatu 43721
Unguraș 43024
Izvoru Crișului 39220
Dăbâca 37118
Jichisu de Jos 37215
Recea-Cristur 37616
Cornești 36111
Buza 35112
Aschileu 33417
Sânmărtin 31114
Pălatca 26213
Aluniș 2119
Ploscoș 1719

Ce facem

  • Analiza nevoilor și a sistemelor existente
  • Arhitectura recomandată: cloud, server, rețea, licențe
  • Alegerea software-ului (ERP, CRM, contabilitate, gestiune) și a furnizorilor
  • Caiet de sarcini și specificații tehnice pentru achiziție
  • Coordonarea implementării și a migrării datelor
  • Bugetul IT pe 1–3 ani și costul total al soluției

Cum lucrăm

  1. AnalizăVedem cum lucrează echipa azi, ce aplicații folosește și unde se pierde timp.
  2. VariantePropunem 2–3 variante de soluție, cu costul total pe 3 ani, nu doar prețul de achiziție.
  3. Caiet de sarciniScriem specificațiile pentru ofertare; dacă e proiect finanțat, le aliniem la regulile de achiziție.
  4. Alegerea furnizoruluiComparăm ofertele pe criterii clare și negociem nivelul de suport (SLA).
  5. ImplementareCoordonăm instalarea, migrarea datelor și instruirea echipei.

Firmele din județul Cluj în cifre

Firme active după anul înființării
  • 3.9052023
  • 3.7392024
  • 3.6312025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Activități de servicii în tehnologia informației961
  2. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor669
  3. Transporturi terestre și transporturi prin conducte627
  4. Lucrări speciale de construcții382
  5. Construcții de clădiri335
  6. Tranzacții imobiliare320
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 11.042 firmePentru comerț, legătura dintre gestiune, magazinul online și e-Factura elimină cea mai mare parte din munca manuală.
  • servicii profesionale și științifice · 8.174 firmeServiciile profesionale câștigă din documente partajate sigur, semnătură electronică și pontaj pe proiecte.
  • construcții · 7.379 firmeÎn construcții, o aplicație de devize și urmărirea pe șantier economisește cel mai mult timp.

Salariați: 206.607 · firme cu profit: 59% · firme cu 50+ salariați: 486 · IMM cu 1–49 salariați: 31.777 · firme noi față de 2024: -3%.

Finanțări potrivite în județul Cluj

Toate fondurile europene pentru județul Cluj → · programul regional: Programul Regional Nord-Vest 2021–2027

Întrebări despre consultanță it în județul Cluj

Ce obligații digitale are o firmă în 2026?

Facturile între firme și către persoane fizice se transmit prin e-Factura, transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat se declară în e-Transport, iar declarația SAF-T (D406) se depune de toate categoriile de contribuabili. Digitalizarea le leagă de gestiune, ca să nu se introducă datele de două ori.

Există finanțări pentru consultanță it în județul Cluj?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Cluj: PR Nord-Vest — digitalizarea serviciilor publice locale (apel PRNV/2026/222/1); EIC Pathfinder Challenges 2026 — granturi pentru cercetare deep-tech (Orizont Europa); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Cluj fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Cluj este gestionat de ADR Nord-Vest (Nord-Vest).

Consultanță IT în județul Cluj

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție