Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Nord-Vest

Audit IT și securitate cibernetică în Cluj

Audit IT pentru firmele și instituțiile din județul Cluj: ce sisteme ai, cât de expuse sunt, dacă datele se pot recupera după un atac și ce cere legea (NIS2, transpusă prin OUG nr. 155/2024, și GDPR). Primești un raport pe priorități, nu o listă de termeni tehnici.

Firme active
61.072
Înființate în 2025
3.631
Cifră de afaceri 2025
131 mld. lei
Localități
81

Pe scurt

județul Cluj are 61.072 de firme active; 486 de firme au cel puțin 50 de salariați și pot intra sub NIS2 (OUG nr. 155/2024), în funcție de sector. Auditul IT verifică expunerea, copiile de siguranță, accesul și obligațiile legale și se încheie cu un plan de remediere pe priorități.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Audit IT pe localități din județul Cluj

Toate cele 81 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Cluj-Napoca 36.7272.11219.349
Florești 5.8594663.016
Turda 2.2871341.259
Dej 1.934681.036
Apahida 1.504109832
Baciu 1.18495664
Gherla 1.11348543
Câmpia Turzii 1.03846612
Gilău 79428437
Feleacu 55937316
Huedin 50518259
Chinteni 40637215
Jucu 40431228
Mihai Viteazu 29717166
Săvădisla 26111144
Bonțida 23419113
Ciurila 22617115
Caseiu 21017108
Aghireșu 1941298
Cojocna 1901269
Poieni 1861298
Sic 1867118
Iclod 1851396
Viișoara 17716118
Căpușu Mare 1651180
Mintiu Gherlii 148675
Luna 135891
Iara 131562
Săndulești 130883
Moldovenești 126371
Frata 124269
Mociu 122855
Călățele 119360
Cuzdrioara 1191062
Mica 119768
Gârbău 118966
Tureni 1151267
Căianu 1131366
Beliș 106354
Sâncraiu 106556
Marișel 98743
Băișoara 93637
Tritenii de Jos 93853
Vultureni 92342
Sânpaul 91241
Mărgău 89352
Negreni 88545
Ciucea 84535
Ceanu Mare 82243
Rișca 80242
Măguri-Răcătău 79538
Mănăstireni 77436
Aiton 68337
Săcuieu 68131
Petreștii de Jos 67734
Fizeșu Gherlii 66430
Valea Ierii 65231
Cămărașu 63334
Țaga 60432
Călărași 59230
Borșa 58624
Vad 56424
Panticeu 55337
Chiuiești 54129
Geaca 53316
Catcău 52228
Bobâlna 47623
Cătina 44423
Suatu 43721
Unguraș 43024
Izvoru Crișului 39220
Dăbâca 37118
Jichisu de Jos 37215
Recea-Cristur 37616
Cornești 36111
Buza 35112
Aschileu 33417
Sânmărtin 31114
Pălatca 26213
Aluniș 2119
Ploscoș 1719

Ce facem

  • Inventarul echipamentelor, aplicațiilor, conturilor și furnizorilor IT
  • Scanare de vulnerabilități și verificarea configurărilor (rețea, e-mail, cloud)
  • Test de recuperare din copii de siguranță
  • Analiza accesului: parole, autentificare în doi pași, drepturi de administrator
  • Încadrarea NIS2 (OUG nr. 155/2024) și documentele cerute; verificare GDPR
  • Raport cu riscuri pe priorități, costuri estimate și plan de remediere

Cum lucrăm

  1. Discuția de pornireAflăm ce face firma, ce date are, cine lucrează cu ce sisteme și ce obligații legale are.
  2. Inventar și scanareInventariem echipamentele, conturile și serviciile cloud; rulăm scanarea de vulnerabilități cu acordul tău scris.
  3. TesteVerificăm copiile de siguranță prin restaurare, e-mailul (SPF, DKIM, DMARC) și accesul la sistemele critice.
  4. RaportRiscurile, pe priorități: ce se rezolvă în zile, ce în luni și cu ce cost.
  5. Remediere și reverificareTe ajutăm să implementezi măsurile sau lucrăm cu furnizorul tău IT, apoi reverificăm.

Firmele din județul Cluj în cifre

Firme active după anul înființării
  • 3.9052023
  • 3.7392024
  • 3.6312025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Activități de servicii în tehnologia informației961
  2. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor669
  3. Transporturi terestre și transporturi prin conducte627
  4. Lucrări speciale de construcții382
  5. Construcții de clădiri335
  6. Tranzacții imobiliare320
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 11.042 firmePentru comerț, cele mai frecvente riscuri sunt casele de marcat și magazinul online conectate fără protecție și plățile cu cardul.
  • servicii profesionale și științifice · 8.174 firmeCabinetele de contabilitate, avocatură și consultanță păstrează date ale clienților: e-mailul și accesul la documente sunt primul lucru verificat.
  • construcții · 7.379 firmeFirmele de construcții lucrează des pe laptopuri și telefoane pe teren: criptarea și copiile de siguranță ale proiectelor contează cel mai mult.

Salariați: 206.607 · firme cu profit: 59% · firme cu 50+ salariați: 486 · IMM cu 1–49 salariați: 31.777 · firme noi față de 2024: -3%.

Finanțări potrivite în județul Cluj

Toate fondurile europene pentru județul Cluj → · programul regional: Programul Regional Nord-Vest 2021–2027

Întrebări despre audit it în județul Cluj

Firma mea din județul Cluj intră sub NIS2?

NIS2 a fost transpusă în România prin OUG nr. 155/2024, iar autoritatea competentă este Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC). În general sunt vizate entitățile mijlocii și mari (de la 50 de salariați sau peste 10 milioane de euro cifră de afaceri) din sectoarele din anexele legii — energie, transport, sănătate, apă, infrastructură digitală, producție, industrie alimentară, deșeuri, servicii poștale și altele. Unele entități intră indiferent de mărime. Verificăm încadrarea în primul pas al auditului.

Câte firme mari sunt în județul Cluj?

În ultimul bilanț (2025), 486 de firme cu sediul în județul Cluj au cel puțin 50 de salariați, iar 32.263 de firme au cel puțin un angajat.

Cât durează un audit IT?

Pentru o firmă mică (până la 20–30 de calculatoare), de regulă câteva zile de lucru de la acces la raport. La firme mai mari sau cu mai multe sedii stabilim durata după inventarul inițial.

Există finanțări pentru audit it în județul Cluj?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Cluj: PR Nord-Vest — digitalizarea serviciilor publice locale (apel PRNV/2026/222/1); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PoCIDIF 1.3.2 — Atragerea de personal cu competențe avansate din străinătate pentru crearea de grupuri de excelență. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Cluj fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Cluj este gestionat de ADR Nord-Vest (Nord-Vest).

Audit IT în județul Cluj

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție