Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Nord-Vest

Înființare firmă în Bihor

Te ajutăm să deschizi firma din județul Bihor: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
33.749
Înființate în 2025
1.927
Cifră de afaceri 2025
64 mld. lei
Localități
101

Pe scurt

județul Bihor are 33.749 de firme active; 1.927 de firme noi din 2025 sunt încă active (-7% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Bihor, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Bihor

Toate cele 101 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Oradea 17.9729859.871
Sânmartin 1.23981704
Sântandrei 93473571
Salonta 78822468
Nojorid 65551374
Marghita 61532397
Beiuș 59726371
Aleșd 55321335
Oșorhei 47135282
Paleu 41725239
Borș 38519240
Tileagd 30522169
Biharia 30217192
Valea lui Mihai 28316172
Ștei 25114138
Tinca 24113134
Săcueni 23719150
Hidișelu de Sus 2236111
Popești 20915122
Buntești 20413121
Sălard 18312110
Bratca 1781098
Aștileu 1633108
Diosig 162879
Girișu de Criș 1621981
Vadu Crișului 161787
Borod 156795
Ineu 156780
Drăgănești 1411085
Dobrești 140993
Pietroasa 1341273
Lugașu de Jos 1311275
Cetariu 1261065
Aușeu 122673
Mădăras 116980
Lăzăreni 115651
Lunca 110558
Batăr 108361
Ceica 106665
Gepiu 105442
Șuncuiuș 105466
Tăuteu 103868
Suplacu de Barcău 102367
Chișlaz 100650
Ciumeghiu 100452
Finiș 991256
Țețchea 99742
Bulz 97355
Măgești 97961
Câmpani 95450
Vașcău 89136
Budureasa 88954
Holod 88440
Rieni 88646
Copăcel 87531
Tulca 87948
Brusturi 861343
Sâniob 85344
Abram 84344
Avram Iancu 83746
Remetea 83452
Săcădat 82745
Pomezeu 80751
Cociuba Mare 79247
Toboliu 78632
Curățele 77342
Tămășeu 77450
Roșiori 76438
Husasău de Tinca 74941
Sârbi 74739
Cefa 73232
Derna 70540
Drăgești 69344
Roșia 64554
Sânnicolau Român 64731
Cărpinet 63329
Căbești 60431
Balc 59333
Lazuri de Beiuș 59531
Nucet 57329
Pocola 53229
Răbăgani 53034
Uileacu de Beiuș 49524
Tărcaia 47328
Șimian 46431
Căpâlna 44225
Curtuișeni 44527
Șoimi 44222
Vârciorog 43228
Olcea 42015
Petreu 41224
Tarcea 40330
Criștioru de Jos 39121
Sâmbăta 39215
Șinteu 39117
Sălacea 30323
Cherechiu 28320
Boianu Mare 27212
Spinuș 23012
Viișoara 22212
Buduslău 20010

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Bihor

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Bihor

Oradea, Str. Stefan Zweig nr.11, Cod poștal: 410505

Telefon: +40259435017 · E-mail: orcbh@bh.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Bihor în cifre

Firme active după anul înființării
  • 2.1912023
  • 2.0662024
  • 1.9272025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor634
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte375
  3. Construcții de clădiri283
  4. Lucrări speciale de construcții247
  5. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete237
  6. Activități de servicii în tehnologia informației185
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 8.246 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • transport și depozitare · 4.168 firmeÎn transport, licențele (ARR) și capacitatea profesională se planifică odată cu înființarea, nu după.
  • construcții · 4.070 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.

Salariați: 116.182 · firme cu profit: 58% · firme cu 50+ salariați: 277 · IMM cu 1–49 salariați: 18.692 · firme noi față de 2024: -7%.

Finanțări potrivite în județul Bihor

Toate fondurile europene pentru județul Bihor → · programul regional: Programul Regional Nord-Vest 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Bihor

Unde se înregistrează o firmă din județul Bihor?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Bihor, Oradea, Str. Stefan Zweig nr.11, Cod poștal: 410505, telefon +40259435017. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Bihor?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 2.191 (2023), 2.066 (2024), 1.927 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; construcții de clădiri.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Bihor?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Bihor: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Bihor fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Bihor este gestionat de ADR Nord-Vest (Nord-Vest).

Înființare firmă în județul Bihor

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție