Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Nord-Vest

Audit IT și securitate cibernetică în Bihor

Audit IT pentru firmele și instituțiile din județul Bihor: ce sisteme ai, cât de expuse sunt, dacă datele se pot recupera după un atac și ce cere legea (NIS2, transpusă prin OUG nr. 155/2024, și GDPR). Primești un raport pe priorități, nu o listă de termeni tehnici.

Firme active
33.749
Înființate în 2025
1.927
Cifră de afaceri 2025
64 mld. lei
Localități
101

Pe scurt

județul Bihor are 33.749 de firme active; 277 de firme au cel puțin 50 de salariați și pot intra sub NIS2 (OUG nr. 155/2024), în funcție de sector. Auditul IT verifică expunerea, copiile de siguranță, accesul și obligațiile legale și se încheie cu un plan de remediere pe priorități.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Audit IT pe localități din județul Bihor

Toate cele 101 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Oradea 17.9729859.871
Sânmartin 1.23981704
Sântandrei 93473571
Salonta 78822468
Nojorid 65551374
Marghita 61532397
Beiuș 59726371
Aleșd 55321335
Oșorhei 47135282
Paleu 41725239
Borș 38519240
Tileagd 30522169
Biharia 30217192
Valea lui Mihai 28316172
Ștei 25114138
Tinca 24113134
Săcueni 23719150
Hidișelu de Sus 2236111
Popești 20915122
Buntești 20413121
Sălard 18312110
Bratca 1781098
Aștileu 1633108
Diosig 162879
Girișu de Criș 1621981
Vadu Crișului 161787
Borod 156795
Ineu 156780
Drăgănești 1411085
Dobrești 140993
Pietroasa 1341273
Lugașu de Jos 1311275
Cetariu 1261065
Aușeu 122673
Mădăras 116980
Lăzăreni 115651
Lunca 110558
Batăr 108361
Ceica 106665
Gepiu 105442
Șuncuiuș 105466
Tăuteu 103868
Suplacu de Barcău 102367
Chișlaz 100650
Ciumeghiu 100452
Finiș 991256
Țețchea 99742
Bulz 97355
Măgești 97961
Câmpani 95450
Vașcău 89136
Budureasa 88954
Holod 88440
Rieni 88646
Copăcel 87531
Tulca 87948
Brusturi 861343
Sâniob 85344
Abram 84344
Avram Iancu 83746
Remetea 83452
Săcădat 82745
Pomezeu 80751
Cociuba Mare 79247
Toboliu 78632
Curățele 77342
Tămășeu 77450
Roșiori 76438
Husasău de Tinca 74941
Sârbi 74739
Cefa 73232
Derna 70540
Drăgești 69344
Roșia 64554
Sânnicolau Român 64731
Cărpinet 63329
Căbești 60431
Balc 59333
Lazuri de Beiuș 59531
Nucet 57329
Pocola 53229
Răbăgani 53034
Uileacu de Beiuș 49524
Tărcaia 47328
Șimian 46431
Căpâlna 44225
Curtuișeni 44527
Șoimi 44222
Vârciorog 43228
Olcea 42015
Petreu 41224
Tarcea 40330
Criștioru de Jos 39121
Sâmbăta 39215
Șinteu 39117
Sălacea 30323
Cherechiu 28320
Boianu Mare 27212
Spinuș 23012
Viișoara 22212
Buduslău 20010

Ce facem

  • Inventarul echipamentelor, aplicațiilor, conturilor și furnizorilor IT
  • Scanare de vulnerabilități și verificarea configurărilor (rețea, e-mail, cloud)
  • Test de recuperare din copii de siguranță
  • Analiza accesului: parole, autentificare în doi pași, drepturi de administrator
  • Încadrarea NIS2 (OUG nr. 155/2024) și documentele cerute; verificare GDPR
  • Raport cu riscuri pe priorități, costuri estimate și plan de remediere

Cum lucrăm

  1. Discuția de pornireAflăm ce face firma, ce date are, cine lucrează cu ce sisteme și ce obligații legale are.
  2. Inventar și scanareInventariem echipamentele, conturile și serviciile cloud; rulăm scanarea de vulnerabilități cu acordul tău scris.
  3. TesteVerificăm copiile de siguranță prin restaurare, e-mailul (SPF, DKIM, DMARC) și accesul la sistemele critice.
  4. RaportRiscurile, pe priorități: ce se rezolvă în zile, ce în luni și cu ce cost.
  5. Remediere și reverificareTe ajutăm să implementezi măsurile sau lucrăm cu furnizorul tău IT, apoi reverificăm.

Firmele din județul Bihor în cifre

Firme active după anul înființării
  • 2.1912023
  • 2.0662024
  • 1.9272025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor634
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte375
  3. Construcții de clădiri283
  4. Lucrări speciale de construcții247
  5. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete237
  6. Activități de servicii în tehnologia informației185
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 8.246 firmePentru comerț, cele mai frecvente riscuri sunt casele de marcat și magazinul online conectate fără protecție și plățile cu cardul.
  • transport și depozitare · 4.168 firmeTransportul e sector vizat de NIS2; urmărirea flotei și sistemele de dispecerat trebuie protejate.
  • construcții · 4.070 firmeFirmele de construcții lucrează des pe laptopuri și telefoane pe teren: criptarea și copiile de siguranță ale proiectelor contează cel mai mult.

Salariați: 116.182 · firme cu profit: 58% · firme cu 50+ salariați: 277 · IMM cu 1–49 salariați: 18.692 · firme noi față de 2024: -7%.

Finanțări potrivite în județul Bihor

Toate fondurile europene pentru județul Bihor → · programul regional: Programul Regional Nord-Vest 2021–2027

Întrebări despre audit it în județul Bihor

Firma mea din județul Bihor intră sub NIS2?

NIS2 a fost transpusă în România prin OUG nr. 155/2024, iar autoritatea competentă este Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC). În general sunt vizate entitățile mijlocii și mari (de la 50 de salariați sau peste 10 milioane de euro cifră de afaceri) din sectoarele din anexele legii — energie, transport, sănătate, apă, infrastructură digitală, producție, industrie alimentară, deșeuri, servicii poștale și altele. Unele entități intră indiferent de mărime. Verificăm încadrarea în primul pas al auditului.

Câte firme mari sunt în județul Bihor?

În ultimul bilanț (2025), 277 de firme cu sediul în județul Bihor au cel puțin 50 de salariați, iar 18.969 de firme au cel puțin un angajat.

Cât durează un audit IT?

Pentru o firmă mică (până la 20–30 de calculatoare), de regulă câteva zile de lucru de la acces la raport. La firme mai mari sau cu mai multe sedii stabilim durata după inventarul inițial.

Există finanțări pentru audit it în județul Bihor?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Bihor: PR Nord-Vest — digitalizarea serviciilor publice locale (apel PRNV/2026/222/1); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PoCIDIF 1.3.2 — Atragerea de personal cu competențe avansate din străinătate pentru crearea de grupuri de excelență. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Bihor fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Bihor este gestionat de ADR Nord-Vest (Nord-Vest).

Audit IT în județul Bihor

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție