Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Nord-Vest

Consultanță IT în Bihor

Consultanță IT pentru firmele din județul Bihor: ce software și ce echipamente îți trebuie cu adevărat, cloud sau server propriu, cum alegi furnizorul și cum scrii caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Firme active
33.749
Înființate în 2025
1.927
Cifră de afaceri 2025
64 mld. lei
Localități
101

Pe scurt

județul Bihor are 33.749 de firme active; 1.927 de firme noi din 2025 sunt încă active (-7% față de 2024). Consultanța IT alege software-ul, infrastructura și furnizorii potriviți și scrie caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță IT pe localități din județul Bihor

Toate cele 101 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Oradea 17.9729859.871
Sânmartin 1.23981704
Sântandrei 93473571
Salonta 78822468
Nojorid 65551374
Marghita 61532397
Beiuș 59726371
Aleșd 55321335
Oșorhei 47135282
Paleu 41725239
Borș 38519240
Tileagd 30522169
Biharia 30217192
Valea lui Mihai 28316172
Ștei 25114138
Tinca 24113134
Săcueni 23719150
Hidișelu de Sus 2236111
Popești 20915122
Buntești 20413121
Sălard 18312110
Bratca 1781098
Aștileu 1633108
Diosig 162879
Girișu de Criș 1621981
Vadu Crișului 161787
Borod 156795
Ineu 156780
Drăgănești 1411085
Dobrești 140993
Pietroasa 1341273
Lugașu de Jos 1311275
Cetariu 1261065
Aușeu 122673
Mădăras 116980
Lăzăreni 115651
Lunca 110558
Batăr 108361
Ceica 106665
Gepiu 105442
Șuncuiuș 105466
Tăuteu 103868
Suplacu de Barcău 102367
Chișlaz 100650
Ciumeghiu 100452
Finiș 991256
Țețchea 99742
Bulz 97355
Măgești 97961
Câmpani 95450
Vașcău 89136
Budureasa 88954
Holod 88440
Rieni 88646
Copăcel 87531
Tulca 87948
Brusturi 861343
Sâniob 85344
Abram 84344
Avram Iancu 83746
Remetea 83452
Săcădat 82745
Pomezeu 80751
Cociuba Mare 79247
Toboliu 78632
Curățele 77342
Tămășeu 77450
Roșiori 76438
Husasău de Tinca 74941
Sârbi 74739
Cefa 73232
Derna 70540
Drăgești 69344
Roșia 64554
Sânnicolau Român 64731
Cărpinet 63329
Căbești 60431
Balc 59333
Lazuri de Beiuș 59531
Nucet 57329
Pocola 53229
Răbăgani 53034
Uileacu de Beiuș 49524
Tărcaia 47328
Șimian 46431
Căpâlna 44225
Curtuișeni 44527
Șoimi 44222
Vârciorog 43228
Olcea 42015
Petreu 41224
Tarcea 40330
Criștioru de Jos 39121
Sâmbăta 39215
Șinteu 39117
Sălacea 30323
Cherechiu 28320
Boianu Mare 27212
Spinuș 23012
Viișoara 22212
Buduslău 20010

Ce facem

  • Analiza nevoilor și a sistemelor existente
  • Arhitectura recomandată: cloud, server, rețea, licențe
  • Alegerea software-ului (ERP, CRM, contabilitate, gestiune) și a furnizorilor
  • Caiet de sarcini și specificații tehnice pentru achiziție
  • Coordonarea implementării și a migrării datelor
  • Bugetul IT pe 1–3 ani și costul total al soluției

Cum lucrăm

  1. AnalizăVedem cum lucrează echipa azi, ce aplicații folosește și unde se pierde timp.
  2. VariantePropunem 2–3 variante de soluție, cu costul total pe 3 ani, nu doar prețul de achiziție.
  3. Caiet de sarciniScriem specificațiile pentru ofertare; dacă e proiect finanțat, le aliniem la regulile de achiziție.
  4. Alegerea furnizoruluiComparăm ofertele pe criterii clare și negociem nivelul de suport (SLA).
  5. ImplementareCoordonăm instalarea, migrarea datelor și instruirea echipei.

Firmele din județul Bihor în cifre

Firme active după anul înființării
  • 2.1912023
  • 2.0662024
  • 1.9272025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor634
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte375
  3. Construcții de clădiri283
  4. Lucrări speciale de construcții247
  5. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete237
  6. Activități de servicii în tehnologia informației185
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 8.246 firmePentru comerț, legătura dintre gestiune, magazinul online și e-Factura elimină cea mai mare parte din munca manuală.
  • transport și depozitare · 4.168 firmeTransportul folosește urmărire GPS, tahografe și e-Transport: integrarea lor cu facturarea e prioritatea.
  • construcții · 4.070 firmeÎn construcții, o aplicație de devize și urmărirea pe șantier economisește cel mai mult timp.

Salariați: 116.182 · firme cu profit: 58% · firme cu 50+ salariați: 277 · IMM cu 1–49 salariați: 18.692 · firme noi față de 2024: -7%.

Finanțări potrivite în județul Bihor

Toate fondurile europene pentru județul Bihor → · programul regional: Programul Regional Nord-Vest 2021–2027

Întrebări despre consultanță it în județul Bihor

Ce obligații digitale are o firmă în 2026?

Facturile între firme și către persoane fizice se transmit prin e-Factura, transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat se declară în e-Transport, iar declarația SAF-T (D406) se depune de toate categoriile de contribuabili. Digitalizarea le leagă de gestiune, ca să nu se introducă datele de două ori.

Există finanțări pentru consultanță it în județul Bihor?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Bihor: PR Nord-Vest — digitalizarea serviciilor publice locale (apel PRNV/2026/222/1); EIC Pathfinder Challenges 2026 — granturi pentru cercetare deep-tech (Orizont Europa); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Bihor fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Bihor este gestionat de ADR Nord-Vest (Nord-Vest).

Consultanță IT în județul Bihor

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție