Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Centru

Înființare firmă în Alba

Te ajutăm să deschizi firma din județul Alba: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
15.517
Înființate în 2025
1.481
Cifră de afaceri 2025
44 mld. lei
Localități
78

Pe scurt

județul Alba are 15.517 firme active; 1.481 de firme noi din 2025 sunt încă active (+79% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Alba, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Alba

Toate cele 78 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Alba Iulia 5.3534832.969
Sebeș 1.743112983
Aiud 88450543
Cugir 63243331
Blaj 59643360
Ocna Mureș 41833244
Ighiu 32558166
Vințu de Jos 30744179
Câmpeni 28417176
Ciugud 24835147
Teius 23817140
Săsciori 21729116
Zlatna 21018116
Galda de Jos 1943196
Bistra 19213132
Abrud 1878117
Șugag 1502290
Sântimbru 1351171
Baia de Arieș 1301972
Pianu 1261862
Unirea 116567
Lupșa 1061766
Stremț 1021254
Daia Română 1001062
Meteș 972456
Jidvei 861146
Lopadea Nouă 851064
Cricău 841243
Roșia Montană 84748
Horea 801045
Avram Iancu 681029
Gârbova 67843
Șibot 67730
Mirăslău 65335
Săliștea 641625
Sâncel 641340
Spring 64532
Arieșeni 63633
Sălciua 63432
Șona 631036
Vidra 631331
Albac 62638
Sohodol 62842
Almașu Mare 61929
Berghin 581136
Câlnic 58630
Valea Lungă 58831
Mihalț 561133
Vadu Moților 56733
Rimetea 55932
Crăciunelu de Jos 53535
Posaga 481434
Bucerdea Grânoasă 47835
Cut 42518
Lunca Mureșului 41226
Gârda de Sus 40323
Roșia de Secaș 36422
Râmeț 34519
Noșlac 33422
Rădești 33013
Poiana Vadului 30118
Livezile 29013
Ciuruleasa 28117
Fărău 27214
Ohaba 26610
Cergău 25516
Bucium 24313
Cetatea de Baltă 23115
Hopârta 23112
Doștat 22311
Ocoliș 21212
Scărișoara 21410
Blandiana 1634
Ponor 1211
Cenade 1117
Întregalde 1145
Mogoș 1116
Ceru-Băcăinți 404

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Alba

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Alba

Alba Iulia, Piata Iuliu Maniu nr. 10

Telefon: +40258810336 · E-mail: orcab@ab.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Alba în cifre

Firme active după anul înființării
  • 8572023
  • 8272024
  • 1.4812025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor241
  2. Construcții de clădiri172
  3. Lucrări speciale de construcții138
  4. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație129
  5. Transporturi terestre și transporturi prin conducte121
  6. Alte activități de servicii91
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 3.253 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • construcții · 2.081 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.
  • industria prelucrătoare și producție · 1.873 firmePentru producție, verifică din start dacă activitatea are nevoie de autorizație de mediu și dacă sediul permite producția.

Salariați: 64.535 · firme cu profit: 54% · firme cu 50+ salariați: 149 · IMM cu 1–49 salariați: 8.617 · firme noi față de 2024: +79%.

Finanțări potrivite în județul Alba

Toate fondurile europene pentru județul Alba → · programul regional: Programul Regional Centru 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Alba

Unde se înregistrează o firmă din județul Alba?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Alba, Alba Iulia, Piata Iuliu Maniu nr. 10, telefon +40258810336. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Alba?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 857 (2023), 827 (2024), 1.481 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; construcții de clădiri; lucrări speciale de construcții.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Alba?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Alba: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Alba fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Alba este gestionat de ADR Centru (Centru).

Înființare firmă în județul Alba

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție