Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Centru

Consultanță IT în Alba

Consultanță IT pentru firmele din județul Alba: ce software și ce echipamente îți trebuie cu adevărat, cloud sau server propriu, cum alegi furnizorul și cum scrii caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Firme active
15.517
Înființate în 2025
1.481
Cifră de afaceri 2025
44 mld. lei
Localități
78

Pe scurt

județul Alba are 15.517 firme active; 1.481 de firme noi din 2025 sunt încă active (+79% față de 2024). Consultanța IT alege software-ul, infrastructura și furnizorii potriviți și scrie caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță IT pe localități din județul Alba

Toate cele 78 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Alba Iulia 5.3534832.969
Sebeș 1.743112983
Aiud 88450543
Cugir 63243331
Blaj 59643360
Ocna Mureș 41833244
Ighiu 32558166
Vințu de Jos 30744179
Câmpeni 28417176
Ciugud 24835147
Teius 23817140
Săsciori 21729116
Zlatna 21018116
Galda de Jos 1943196
Bistra 19213132
Abrud 1878117
Șugag 1502290
Sântimbru 1351171
Baia de Arieș 1301972
Pianu 1261862
Unirea 116567
Lupșa 1061766
Stremț 1021254
Daia Română 1001062
Meteș 972456
Jidvei 861146
Lopadea Nouă 851064
Cricău 841243
Roșia Montană 84748
Horea 801045
Avram Iancu 681029
Gârbova 67843
Șibot 67730
Mirăslău 65335
Săliștea 641625
Sâncel 641340
Spring 64532
Arieșeni 63633
Sălciua 63432
Șona 631036
Vidra 631331
Albac 62638
Sohodol 62842
Almașu Mare 61929
Berghin 581136
Câlnic 58630
Valea Lungă 58831
Mihalț 561133
Vadu Moților 56733
Rimetea 55932
Crăciunelu de Jos 53535
Posaga 481434
Bucerdea Grânoasă 47835
Cut 42518
Lunca Mureșului 41226
Gârda de Sus 40323
Roșia de Secaș 36422
Râmeț 34519
Noșlac 33422
Rădești 33013
Poiana Vadului 30118
Livezile 29013
Ciuruleasa 28117
Fărău 27214
Ohaba 26610
Cergău 25516
Bucium 24313
Cetatea de Baltă 23115
Hopârta 23112
Doștat 22311
Ocoliș 21212
Scărișoara 21410
Blandiana 1634
Ponor 1211
Cenade 1117
Întregalde 1145
Mogoș 1116
Ceru-Băcăinți 404

Ce facem

  • Analiza nevoilor și a sistemelor existente
  • Arhitectura recomandată: cloud, server, rețea, licențe
  • Alegerea software-ului (ERP, CRM, contabilitate, gestiune) și a furnizorilor
  • Caiet de sarcini și specificații tehnice pentru achiziție
  • Coordonarea implementării și a migrării datelor
  • Bugetul IT pe 1–3 ani și costul total al soluției

Cum lucrăm

  1. AnalizăVedem cum lucrează echipa azi, ce aplicații folosește și unde se pierde timp.
  2. VariantePropunem 2–3 variante de soluție, cu costul total pe 3 ani, nu doar prețul de achiziție.
  3. Caiet de sarciniScriem specificațiile pentru ofertare; dacă e proiect finanțat, le aliniem la regulile de achiziție.
  4. Alegerea furnizoruluiComparăm ofertele pe criterii clare și negociem nivelul de suport (SLA).
  5. ImplementareCoordonăm instalarea, migrarea datelor și instruirea echipei.

Firmele din județul Alba în cifre

Firme active după anul înființării
  • 8572023
  • 8272024
  • 1.4812025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor241
  2. Construcții de clădiri172
  3. Lucrări speciale de construcții138
  4. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație129
  5. Transporturi terestre și transporturi prin conducte121
  6. Alte activități de servicii91
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 3.253 firmePentru comerț, legătura dintre gestiune, magazinul online și e-Factura elimină cea mai mare parte din munca manuală.
  • construcții · 2.081 firmeÎn construcții, o aplicație de devize și urmărirea pe șantier economisește cel mai mult timp.
  • industria prelucrătoare și producție · 1.873 firmeProducția câștigă din ERP cu planificarea producției și trasabilitate pe lot.

Salariați: 64.535 · firme cu profit: 54% · firme cu 50+ salariați: 149 · IMM cu 1–49 salariați: 8.617 · firme noi față de 2024: +79%.

Finanțări potrivite în județul Alba

Toate fondurile europene pentru județul Alba → · programul regional: Programul Regional Centru 2021–2027

Întrebări despre consultanță it în județul Alba

Ce obligații digitale are o firmă în 2026?

Facturile între firme și către persoane fizice se transmit prin e-Factura, transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat se declară în e-Transport, iar declarația SAF-T (D406) se depune de toate categoriile de contribuabili. Digitalizarea le leagă de gestiune, ca să nu se introducă datele de două ori.

Există finanțări pentru consultanță it în județul Alba?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Alba: EIC Pathfinder Challenges 2026 — granturi pentru cercetare deep-tech (Orizont Europa); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PoCIDIF 1.3.2 — Atragerea de personal cu competențe avansate din străinătate pentru crearea de grupuri de excelență. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Alba fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Alba este gestionat de ADR Centru (Centru).

Consultanță IT în județul Alba

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție