Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Centru

Audit IT și securitate cibernetică în Alba

Audit IT pentru firmele și instituțiile din județul Alba: ce sisteme ai, cât de expuse sunt, dacă datele se pot recupera după un atac și ce cere legea (NIS2, transpusă prin OUG nr. 155/2024, și GDPR). Primești un raport pe priorități, nu o listă de termeni tehnici.

Firme active
15.517
Înființate în 2025
1.481
Cifră de afaceri 2025
44 mld. lei
Localități
78

Pe scurt

județul Alba are 15.517 firme active; 149 de firme au cel puțin 50 de salariați și pot intra sub NIS2 (OUG nr. 155/2024), în funcție de sector. Auditul IT verifică expunerea, copiile de siguranță, accesul și obligațiile legale și se încheie cu un plan de remediere pe priorități.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Audit IT pe localități din județul Alba

Toate cele 78 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Alba Iulia 5.3534832.969
Sebeș 1.743112983
Aiud 88450543
Cugir 63243331
Blaj 59643360
Ocna Mureș 41833244
Ighiu 32558166
Vințu de Jos 30744179
Câmpeni 28417176
Ciugud 24835147
Teius 23817140
Săsciori 21729116
Zlatna 21018116
Galda de Jos 1943196
Bistra 19213132
Abrud 1878117
Șugag 1502290
Sântimbru 1351171
Baia de Arieș 1301972
Pianu 1261862
Unirea 116567
Lupșa 1061766
Stremț 1021254
Daia Română 1001062
Meteș 972456
Jidvei 861146
Lopadea Nouă 851064
Cricău 841243
Roșia Montană 84748
Horea 801045
Avram Iancu 681029
Gârbova 67843
Șibot 67730
Mirăslău 65335
Săliștea 641625
Sâncel 641340
Spring 64532
Arieșeni 63633
Sălciua 63432
Șona 631036
Vidra 631331
Albac 62638
Sohodol 62842
Almașu Mare 61929
Berghin 581136
Câlnic 58630
Valea Lungă 58831
Mihalț 561133
Vadu Moților 56733
Rimetea 55932
Crăciunelu de Jos 53535
Posaga 481434
Bucerdea Grânoasă 47835
Cut 42518
Lunca Mureșului 41226
Gârda de Sus 40323
Roșia de Secaș 36422
Râmeț 34519
Noșlac 33422
Rădești 33013
Poiana Vadului 30118
Livezile 29013
Ciuruleasa 28117
Fărău 27214
Ohaba 26610
Cergău 25516
Bucium 24313
Cetatea de Baltă 23115
Hopârta 23112
Doștat 22311
Ocoliș 21212
Scărișoara 21410
Blandiana 1634
Ponor 1211
Cenade 1117
Întregalde 1145
Mogoș 1116
Ceru-Băcăinți 404

Ce facem

  • Inventarul echipamentelor, aplicațiilor, conturilor și furnizorilor IT
  • Scanare de vulnerabilități și verificarea configurărilor (rețea, e-mail, cloud)
  • Test de recuperare din copii de siguranță
  • Analiza accesului: parole, autentificare în doi pași, drepturi de administrator
  • Încadrarea NIS2 (OUG nr. 155/2024) și documentele cerute; verificare GDPR
  • Raport cu riscuri pe priorități, costuri estimate și plan de remediere

Cum lucrăm

  1. Discuția de pornireAflăm ce face firma, ce date are, cine lucrează cu ce sisteme și ce obligații legale are.
  2. Inventar și scanareInventariem echipamentele, conturile și serviciile cloud; rulăm scanarea de vulnerabilități cu acordul tău scris.
  3. TesteVerificăm copiile de siguranță prin restaurare, e-mailul (SPF, DKIM, DMARC) și accesul la sistemele critice.
  4. RaportRiscurile, pe priorități: ce se rezolvă în zile, ce în luni și cu ce cost.
  5. Remediere și reverificareTe ajutăm să implementezi măsurile sau lucrăm cu furnizorul tău IT, apoi reverificăm.

Firmele din județul Alba în cifre

Firme active după anul înființării
  • 8572023
  • 8272024
  • 1.4812025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor241
  2. Construcții de clădiri172
  3. Lucrări speciale de construcții138
  4. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație129
  5. Transporturi terestre și transporturi prin conducte121
  6. Alte activități de servicii91
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 3.253 firmePentru comerț, cele mai frecvente riscuri sunt casele de marcat și magazinul online conectate fără protecție și plățile cu cardul.
  • construcții · 2.081 firmeFirmele de construcții lucrează des pe laptopuri și telefoane pe teren: criptarea și copiile de siguranță ale proiectelor contează cel mai mult.
  • industria prelucrătoare și producție · 1.873 firmeÎn producție, utilajele conectate (OT) și calculatoarele vechi din hale sunt cele mai expuse.

Salariați: 64.535 · firme cu profit: 54% · firme cu 50+ salariați: 149 · IMM cu 1–49 salariați: 8.617 · firme noi față de 2024: +79%.

Finanțări potrivite în județul Alba

Toate fondurile europene pentru județul Alba → · programul regional: Programul Regional Centru 2021–2027

Întrebări despre audit it în județul Alba

Firma mea din județul Alba intră sub NIS2?

NIS2 a fost transpusă în România prin OUG nr. 155/2024, iar autoritatea competentă este Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC). În general sunt vizate entitățile mijlocii și mari (de la 50 de salariați sau peste 10 milioane de euro cifră de afaceri) din sectoarele din anexele legii — energie, transport, sănătate, apă, infrastructură digitală, producție, industrie alimentară, deșeuri, servicii poștale și altele. Unele entități intră indiferent de mărime. Verificăm încadrarea în primul pas al auditului.

Câte firme mari sunt în județul Alba?

În ultimul bilanț (2025), 149 de firme cu sediul în județul Alba au cel puțin 50 de salariați, iar 8.766 de firme au cel puțin un angajat.

Cât durează un audit IT?

Pentru o firmă mică (până la 20–30 de calculatoare), de regulă câteva zile de lucru de la acces la raport. La firme mai mari sau cu mai multe sedii stabilim durata după inventarul inițial.

Există finanțări pentru audit it în județul Alba?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Alba: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PoCIDIF 1.3.2 — Atragerea de personal cu competențe avansate din străinătate pentru crearea de grupuri de excelență; Programul Sănătate — dotarea centrelor de arși și mari arși din unitățile sanitare publice (apel PS/1194). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Alba fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Alba este gestionat de ADR Centru (Centru).

Audit IT în județul Alba

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție