Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Vest

Înființare firmă în Timiș

Te ajutăm să deschizi firma din județul Timiș: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
47.048
Înființate în 2025
3.130
Cifră de afaceri 2025
113,9 mld. lei
Localități
99

Pe scurt

județul Timiș are 47.048 de firme active; 3.130 de firme noi din 2025 sunt încă active (-2% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Timiș, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Timiș

Toate cele 99 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Timișoara 23.8251.56811.588
Dumbrăvița 2.9871971.601
Giroc 2.6252311.369
Lugoj 1.912951.045
Moșnița Nouă 1.8321701.012
Ghiroda 1.05950614
Săcălaz 92569535
Sânandrei 70858386
Sânmihaiu Roman 55443319
Giarmata 53039267
Sânnicolau Mare 51725293
Șag 43527224
Recaș 41127214
Jimbolia 36514192
Remetea Mare 32222161
Făget 29912171
Peciu Nou 29920151
Buziaș 2639151
Orțișoara 26014113
Bucovăț 23219123
Pișchia 2021487
Dudeștii Noi 20012106
Satchinez 19113101
Deta 1856118
Sacoșu Turcesc 183681
Variaș 183987
Gătaia 1761086
Cărpiniș 1731291
Becicherecu Mic 168598
Periam 1641285
Jebel 162986
Biled 153765
Parța 1521473
Liebling 1501379
Ciacova 1491575
Lenauheim 134865
Dudeștii Vechi 108458
Topolovățu Mare 107354
Tormac 107733
Belinț 1061350
Coșteiu 105635
Chevereșu Mare 102344
Cenad 99257
Racovița 97540
Darova 941152
Fibiș 94640
Comloșu Mare 91640
Lovrin 87546
Bethausen 86838
Boldur 86439
Gavojdia 84443
Mașloc 84634
Jamu Mare 83534
Tomnatic 82829
Giulvăz 80443
Pădureni 80729
Cenei 79334
Șandra 78240
Victor Vlad Delamarina 77544
Voiteg 77841
Teremia Mare 72731
Știuca 71639
Dumbrava 70837
Uivar 70935
Nădrag 69143
Criciova 66328
Traian Vuia 64528
Banloc 61327
Denta 60225
Gottlob 60526
Fârdea 59531
Birda 56134
Moravița 56529
Margina 55228
Nițchidorf 53117
Sânpetru Mare 53218
Tomești 51520
Checea 50320
Iecea Mare 48526
Foeni 47218
Otelec 47318
Bogda 46324
Barna 44416
Giera 41222
Mănăștiur 41121
Ghilad 40119
Ghizela 39417
Pesac 39617
Beba Veche 38217
Balinț 36318
Livezile 32316
Curtea 30314
Saravale 26114
Brestovăț 2128
Pietroasa 20117
Vălcani 20010
Ohaba Lungă 1717
Secaș 1317
Bara 905

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Timiș

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Timiș

Timișoara, Str. Paris nr. 2A, etaj 1, Cod poștal 300003

Telefon: +40256220835 · E-mail: orctm@tm.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Timiș în cifre

Firme active după anul înființării
  • 3.2982023
  • 3.1982024
  • 3.1302025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor621
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte569
  3. Activități de servicii în tehnologia informației502
  4. Construcții de clădiri406
  5. Lucrări speciale de construcții344
  6. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete308
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 9.337 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • construcții · 6.413 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.
  • servicii profesionale și științifice · 5.823 firmeServiciile profesionale (contabilitate, consultanță, arhitectură) sunt frecvente: compară PFA cu SRL micro la venitul tău estimat înainte să alegi.

Salariați: 182.901 · firme cu profit: 59% · firme cu 50+ salariați: 383 · IMM cu 1–49 salariați: 23.373 · firme noi față de 2024: -2%.

Finanțări potrivite în județul Timiș

Toate fondurile europene pentru județul Timiș → · programul regional: Programul Regional Vest 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Timiș

Unde se înregistrează o firmă din județul Timiș?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Timiș, Timișoara, Str. Paris nr. 2A, etaj 1, Cod poștal 300003, telefon +40256220835. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Timiș?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 3.298 (2023), 3.198 (2024), 3.130 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; activități de servicii în tehnologia informației.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Timiș?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Timiș: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Timiș fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Timiș este gestionat de ADR Vest (Vest).

Înființare firmă în județul Timiș

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție