Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Vest

Consultanță în afaceri în Timiș

Consultanță pentru firmele din județul Timiș care vor să crească: diagnosticul afacerii, planul de afaceri, finanțarea (fonduri europene, ajutor de stat, credit garantat) și indicatorii pe care îi urmărim împreună după aceea.

Firme active
47.048
Înființate în 2025
3.130
Cifră de afaceri 2025
113,9 mld. lei
Localități
99

Pe scurt

județul Timiș are 47.048 de firme active, cu o cifră de afaceri însumată de 113,9 mld. lei în 2025; 59% au raportat profit, iar cifra de afaceri mediană este 236.000 lei. Consultanța pentru creștere pornește de la aceste cifre: bilanț, marje, costuri, apoi plan și finanțare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță în afaceri pe localități din județul Timiș

Toate cele 99 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Timișoara 23.8251.56811.588
Dumbrăvița 2.9871971.601
Giroc 2.6252311.369
Lugoj 1.912951.045
Moșnița Nouă 1.8321701.012
Ghiroda 1.05950614
Săcălaz 92569535
Sânandrei 70858386
Sânmihaiu Roman 55443319
Giarmata 53039267
Sânnicolau Mare 51725293
Șag 43527224
Recaș 41127214
Jimbolia 36514192
Remetea Mare 32222161
Făget 29912171
Peciu Nou 29920151
Buziaș 2639151
Orțișoara 26014113
Bucovăț 23219123
Pișchia 2021487
Dudeștii Noi 20012106
Satchinez 19113101
Deta 1856118
Sacoșu Turcesc 183681
Variaș 183987
Gătaia 1761086
Cărpiniș 1731291
Becicherecu Mic 168598
Periam 1641285
Jebel 162986
Biled 153765
Parța 1521473
Liebling 1501379
Ciacova 1491575
Lenauheim 134865
Dudeștii Vechi 108458
Topolovățu Mare 107354
Tormac 107733
Belinț 1061350
Coșteiu 105635
Chevereșu Mare 102344
Cenad 99257
Racovița 97540
Darova 941152
Fibiș 94640
Comloșu Mare 91640
Lovrin 87546
Bethausen 86838
Boldur 86439
Gavojdia 84443
Mașloc 84634
Jamu Mare 83534
Tomnatic 82829
Giulvăz 80443
Pădureni 80729
Cenei 79334
Șandra 78240
Victor Vlad Delamarina 77544
Voiteg 77841
Teremia Mare 72731
Știuca 71639
Dumbrava 70837
Uivar 70935
Nădrag 69143
Criciova 66328
Traian Vuia 64528
Banloc 61327
Denta 60225
Gottlob 60526
Fârdea 59531
Birda 56134
Moravița 56529
Margina 55228
Nițchidorf 53117
Sânpetru Mare 53218
Tomești 51520
Checea 50320
Iecea Mare 48526
Foeni 47218
Otelec 47318
Bogda 46324
Barna 44416
Giera 41222
Mănăștiur 41121
Ghilad 40119
Ghizela 39417
Pesac 39617
Beba Veche 38217
Balinț 36318
Livezile 32316
Curtea 30314
Saravale 26114
Brestovăț 2128
Pietroasa 20117
Vălcani 20010
Ohaba Lungă 1717
Secaș 1317
Bara 905

Ce facem

  • Diagnosticul afacerii: cifre din bilanț, marje, clienți, costuri
  • Strategie de creștere pe 1–3 ani, cu ținte măsurabile
  • Plan de afaceri pentru bancă, investitor sau finanțare nerambursabilă
  • Finanțare: fonduri europene, ajutor de stat, credit garantat (FNGCIMM, BID)
  • Bugete, cash-flow și tablou de bord lunar
  • Procese, organizare și pregătirea pentru angajări

Cum lucrăm

  1. DiagnosticCitim bilanțurile, discutăm clienții, produsele și costurile; aflăm unde se pierd bani și unde e loc de creștere.
  2. Ținte și planStabilim 3–5 ținte măsurabile și planul de acțiuni, cu bugetul lui.
  3. FinanțareVerificăm ce program nerambursabil, ajutor de stat sau credit garantat se potrivește investiției.
  4. ImplementareLucrăm cu echipa ta: procese, oferte, prețuri, digitalizare, angajări.
  5. Urmărire lunarăIndicatorii se urmăresc lunar; corectăm planul când cifrele se abat.

Firmele din județul Timiș în cifre

Firme active după anul înființării
  • 3.2982023
  • 3.1982024
  • 3.1302025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor621
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte569
  3. Activități de servicii în tehnologia informației502
  4. Construcții de clădiri406
  5. Lucrări speciale de construcții344
  6. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete308
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 9.337 firmeComerțul e cel mai mare domeniu aici: marja pe produs și rotația stocului sunt de obicei primele două pârghii de creștere.
  • construcții · 6.413 firmeÎn construcții, creșterea vine des din utilaje proprii și din calificarea la licitații publice; ambele pot fi finanțate.
  • servicii profesionale și științifice · 5.823 firmePentru serviciile profesionale, creșterea înseamnă de regulă pachete recurente și productivitatea echipei, nu doar clienți noi.

Salariați: 182.901 · firme cu profit: 59% · firme cu 50+ salariați: 383 · IMM cu 1–49 salariați: 23.373 · firme noi față de 2024: -2%.

Finanțări potrivite în județul Timiș

Toate fondurile europene pentru județul Timiș → · programul regional: Programul Regional Vest 2021–2027

Întrebări despre consultanță în afaceri în județul Timiș

Cum stau firmele din județul Timiș?

În 2025, firmele cu sediul în județul Timiș au raportat o cifră de afaceri însumată de 113,9 mld. lei și 182.901 salariați; 59% au avut profit. Jumătate dintre firmele cu venituri au o cifră de afaceri sub 236.000 lei.

Există finanțări pentru consultanță în afaceri în județul Timiș?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Timiș: EIC Pathfinder Challenges 2026 — granturi pentru cercetare deep-tech (Orizont Europa); PEO 5.f.3 — Educatori pentru copiii din medii defavorizate (educație timpurie); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Timiș fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Timiș este gestionat de ADR Vest (Vest).

Consultanță în afaceri în județul Timiș

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție