Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Nord-Est

Înființare firmă în Suceava

Te ajutăm să deschizi firma din județul Suceava: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
22.983
Înființate în 2025
1.456
Cifră de afaceri 2025
39,5 mld. lei
Localități
114

Pe scurt

județul Suceava are 22.983 de firme active; 1.456 de firme noi din 2025 sunt încă active (-6% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Suceava, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Suceava

Toate cele 114 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Suceava 5.5232873.281
Rădăuți 1.42363835
Șcheia 1.03065657
Câmpulung Moldovenesc 97036550
Fălticeni 91841578
Gura Humorului 68632416
Vatra Dornei 67129387
Ipotești 65645395
Bosanci 39128254
Marginea 36422220
Vicovu de Sus 36426224
Moara 31931200
Salcea 29320176
Vama 28517172
Cajvana 27023146
Dumbrăveni 24827159
Mălini 23925162
Broșteni 22016123
Siret 20311114
Liteni 19824111
Cornu Luncii 19621126
Udești 18217106
Fundu Moldovei 16611101
Moldovița 1655101
Frasin 1631590
Șaru Dornei 1541184
Arbore 1531098
Verești 1491181
Dărmănești 1461293
Mitocu Dragomirnei 144876
Sadova 1438100
Vicovu de Jos 138982
Milișăuți 132790
Slatina 1311196
Volovăț 131778
Mănăstirea Humorului 130687
Pojorâta 1291181
Dorna-Arini 126673
Baia 1241772
Vatra Moldoviței 1191366
Stulpicani 1171059
Dolhasca 1151263
Frumosu 114862
Râșca 111170
Frătăuții Vechi 109452
Pătrăuți 1091062
Dorna Candrenilor 1051266
Boroaia 1031270
Frătăuții Noi 101759
Horodnic de Sus 1001157
Todirești 100551
Rădășeni 96754
Cacica 941048
Bogdănești 931270
Adâncata 92859
Păltinoasa 921260
Putna 91349
Zvoriștea 91539
Dornești 89442
Preutești 881157
Panaci 86751
Poiana Stampei 84745
Fântâna Mare 82957
Vadu Moldovei 791140
Straja 77248
Ciocănești 76541
Gălănești 76238
Bilca 74449
Fântânele 73538
Ostra 72635
Grănicești 711046
Sucevița 68641
Ilișești 67236
Bălcăuți 65646
Brodina 64238
Iaslovăț 63242
Coșna 62239
Hârtop 61944
Solca 61232
Botoșana 60432
Calafindești 59547
Stroiești 581034
Hănțești 57730
Voitinel 57236
Forăști 56334
Valea Moldovei 55733
Horodniceni 53230
Iacobeni 52434
Bunești 51028
Cârlibaba 51229
Poieni-Solca 50515
Grămești 46229
Pârteștii de Jos 46223
Șerbăuți 46331
Capu Câmpului 44227
Comănești 43226
Crucea 43118
Satu Mare 42431
Berchișești 40124
Horodnic de Jos 40420
Dolhești 39523
Breaza 37417
Drăgoiești 36719
Siminicea 32217
Ciprian Porumbescu 29018
Izvoarele Sucevei 28021
Mușenița 26516
Zamostea 25216
Moldova-Sulița 24316
Ulma 2306
Vulturești 23210
Drăgușeni 20411
Burla 19314
Bălăceana 1006

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Suceava

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Suceava

Suceava, Str. Parcului nr. 2

Telefon: +40230522937 · E-mail: orcsv@sv.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Suceava în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.5042023
  • 1.5532024
  • 1.4562025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor422
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte304
  3. Construcții de clădiri303
  4. Lucrări speciale de construcții168
  5. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație152
  6. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete148
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 6.009 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • construcții · 3.048 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.
  • transport și depozitare · 2.809 firmeÎn transport, licențele (ARR) și capacitatea profesională se planifică odată cu înființarea, nu după.

Salariați: 77.195 · firme cu profit: 65% · firme cu 50+ salariați: 178 · IMM cu 1–49 salariați: 13.539 · firme noi față de 2024: -6%.

Finanțări potrivite în județul Suceava

Toate fondurile europene pentru județul Suceava → · programul regional: Programul Regional Nord-Est 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Suceava

Unde se înregistrează o firmă din județul Suceava?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Suceava, Suceava, Str. Parcului nr. 2, telefon +40230522937. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Suceava?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 1.504 (2023), 1.553 (2024), 1.456 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; construcții de clădiri.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Suceava?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Suceava: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Suceava fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Suceava este gestionat de ADR Nord-Est (Nord-Est).

Înființare firmă în județul Suceava

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție