Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Nord-Est

Audit IT și securitate cibernetică în Suceava

Audit IT pentru firmele și instituțiile din județul Suceava: ce sisteme ai, cât de expuse sunt, dacă datele se pot recupera după un atac și ce cere legea (NIS2, transpusă prin OUG nr. 155/2024, și GDPR). Primești un raport pe priorități, nu o listă de termeni tehnici.

Firme active
22.983
Înființate în 2025
1.456
Cifră de afaceri 2025
39,5 mld. lei
Localități
114

Pe scurt

județul Suceava are 22.983 de firme active; 178 de firme au cel puțin 50 de salariați și pot intra sub NIS2 (OUG nr. 155/2024), în funcție de sector. Auditul IT verifică expunerea, copiile de siguranță, accesul și obligațiile legale și se încheie cu un plan de remediere pe priorități.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Audit IT pe localități din județul Suceava

Toate cele 114 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Suceava 5.5232873.281
Rădăuți 1.42363835
Șcheia 1.03065657
Câmpulung Moldovenesc 97036550
Fălticeni 91841578
Gura Humorului 68632416
Vatra Dornei 67129387
Ipotești 65645395
Bosanci 39128254
Marginea 36422220
Vicovu de Sus 36426224
Moara 31931200
Salcea 29320176
Vama 28517172
Cajvana 27023146
Dumbrăveni 24827159
Mălini 23925162
Broșteni 22016123
Siret 20311114
Liteni 19824111
Cornu Luncii 19621126
Udești 18217106
Fundu Moldovei 16611101
Moldovița 1655101
Frasin 1631590
Șaru Dornei 1541184
Arbore 1531098
Verești 1491181
Dărmănești 1461293
Mitocu Dragomirnei 144876
Sadova 1438100
Vicovu de Jos 138982
Milișăuți 132790
Slatina 1311196
Volovăț 131778
Mănăstirea Humorului 130687
Pojorâta 1291181
Dorna-Arini 126673
Baia 1241772
Vatra Moldoviței 1191366
Stulpicani 1171059
Dolhasca 1151263
Frumosu 114862
Râșca 111170
Frătăuții Vechi 109452
Pătrăuți 1091062
Dorna Candrenilor 1051266
Boroaia 1031270
Frătăuții Noi 101759
Horodnic de Sus 1001157
Todirești 100551
Rădășeni 96754
Cacica 941048
Bogdănești 931270
Adâncata 92859
Păltinoasa 921260
Putna 91349
Zvoriștea 91539
Dornești 89442
Preutești 881157
Panaci 86751
Poiana Stampei 84745
Fântâna Mare 82957
Vadu Moldovei 791140
Straja 77248
Ciocănești 76541
Gălănești 76238
Bilca 74449
Fântânele 73538
Ostra 72635
Grănicești 711046
Sucevița 68641
Ilișești 67236
Bălcăuți 65646
Brodina 64238
Iaslovăț 63242
Coșna 62239
Hârtop 61944
Solca 61232
Botoșana 60432
Calafindești 59547
Stroiești 581034
Hănțești 57730
Voitinel 57236
Forăști 56334
Valea Moldovei 55733
Horodniceni 53230
Iacobeni 52434
Bunești 51028
Cârlibaba 51229
Poieni-Solca 50515
Grămești 46229
Pârteștii de Jos 46223
Șerbăuți 46331
Capu Câmpului 44227
Comănești 43226
Crucea 43118
Satu Mare 42431
Berchișești 40124
Horodnic de Jos 40420
Dolhești 39523
Breaza 37417
Drăgoiești 36719
Siminicea 32217
Ciprian Porumbescu 29018
Izvoarele Sucevei 28021
Mușenița 26516
Zamostea 25216
Moldova-Sulița 24316
Ulma 2306
Vulturești 23210
Drăgușeni 20411
Burla 19314
Bălăceana 1006

Ce facem

  • Inventarul echipamentelor, aplicațiilor, conturilor și furnizorilor IT
  • Scanare de vulnerabilități și verificarea configurărilor (rețea, e-mail, cloud)
  • Test de recuperare din copii de siguranță
  • Analiza accesului: parole, autentificare în doi pași, drepturi de administrator
  • Încadrarea NIS2 (OUG nr. 155/2024) și documentele cerute; verificare GDPR
  • Raport cu riscuri pe priorități, costuri estimate și plan de remediere

Cum lucrăm

  1. Discuția de pornireAflăm ce face firma, ce date are, cine lucrează cu ce sisteme și ce obligații legale are.
  2. Inventar și scanareInventariem echipamentele, conturile și serviciile cloud; rulăm scanarea de vulnerabilități cu acordul tău scris.
  3. TesteVerificăm copiile de siguranță prin restaurare, e-mailul (SPF, DKIM, DMARC) și accesul la sistemele critice.
  4. RaportRiscurile, pe priorități: ce se rezolvă în zile, ce în luni și cu ce cost.
  5. Remediere și reverificareTe ajutăm să implementezi măsurile sau lucrăm cu furnizorul tău IT, apoi reverificăm.

Firmele din județul Suceava în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.5042023
  • 1.5532024
  • 1.4562025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor422
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte304
  3. Construcții de clădiri303
  4. Lucrări speciale de construcții168
  5. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație152
  6. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete148
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 6.009 firmePentru comerț, cele mai frecvente riscuri sunt casele de marcat și magazinul online conectate fără protecție și plățile cu cardul.
  • construcții · 3.048 firmeFirmele de construcții lucrează des pe laptopuri și telefoane pe teren: criptarea și copiile de siguranță ale proiectelor contează cel mai mult.
  • transport și depozitare · 2.809 firmeTransportul e sector vizat de NIS2; urmărirea flotei și sistemele de dispecerat trebuie protejate.

Salariați: 77.195 · firme cu profit: 65% · firme cu 50+ salariați: 178 · IMM cu 1–49 salariați: 13.539 · firme noi față de 2024: -6%.

Finanțări potrivite în județul Suceava

Toate fondurile europene pentru județul Suceava → · programul regional: Programul Regional Nord-Est 2021–2027

Întrebări despre audit it în județul Suceava

Firma mea din județul Suceava intră sub NIS2?

NIS2 a fost transpusă în România prin OUG nr. 155/2024, iar autoritatea competentă este Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC). În general sunt vizate entitățile mijlocii și mari (de la 50 de salariați sau peste 10 milioane de euro cifră de afaceri) din sectoarele din anexele legii — energie, transport, sănătate, apă, infrastructură digitală, producție, industrie alimentară, deșeuri, servicii poștale și altele. Unele entități intră indiferent de mărime. Verificăm încadrarea în primul pas al auditului.

Câte firme mari sunt în județul Suceava?

În ultimul bilanț (2025), 178 de firme cu sediul în județul Suceava au cel puțin 50 de salariați, iar 13.717 firme au cel puțin un angajat.

Cât durează un audit IT?

Pentru o firmă mică (până la 20–30 de calculatoare), de regulă câteva zile de lucru de la acces la raport. La firme mai mari sau cu mai multe sedii stabilim durata după inventarul inițial.

Există finanțări pentru audit it în județul Suceava?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Suceava: Programul Regional Nord-Est 2021-2027 — Investiții pentru modernizarea microîntreprinderilor, Apel 2 (PR/NE/2026/P1/RSO1.3/2/1); PR Nord-Est — Eficiență energetică clădiri rezidențiale – Orașe (renovarea energetică a blocurilor); PR Nord-Est — renovarea energetică a blocurilor de locuințe din municipii (apel PR/NE/2026/3/RSO2.1/1). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Suceava fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Suceava este gestionat de ADR Nord-Est (Nord-Est).

Audit IT în județul Suceava

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție