Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Centru

Înființare firmă în Sibiu

Te ajutăm să deschizi firma din județul Sibiu: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
22.152
Înființate în 2025
1.567
Cifră de afaceri 2025
62,2 mld. lei
Localități
64

Pe scurt

județul Sibiu are 22.152 de firme active; 1.567 de firme noi din 2025 sunt încă active (+4% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Sibiu, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Sibiu

Toate cele 64 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Sibiu 11.3616965.967
Mediaș 1.91889953
Șelimbăr 1.703152971
Cisnădie 1.476124796
Avrig 49638274
Tălmaciu 34718162
Săliște 30335157
Cristian 28830163
Șura Mare 28523142
Agnita 25022130
Șura Mică 21611139
Rășinari 19021104
Roșia 1781192
Gura Râului 151893
Orlat 142978
Sadu 142774
Jina 13912103
Miercurea Sibiului 1382869
Dumbrăveni 1281057
Porumbacu de Jos 1271556
Slimnic 1191459
Ocna Sibiului 1131060
Șeica Mare 951944
Racovița 881340
Axente Sever 82436
Poiana Sibiului 82244
Arpașu de Jos 801541
Moșna 76921
Copșa Mică 73625
Poplaca 69639
Dârlos 60533
Cârțișoara 57724
Tilișca 57934
Biertan 55331
Loamneș 53327
Turnu Roșu 53826
Brateiu 51132
Vurpăr 51723
Nocrich 49323
Bârghiș 47523
Târnava 45018
Alma 44226
Bazna 44821
Iacobeni 43423
Șeica Mică 43118
Cârța 42421
Hoghilag 39222
Laslea 38017
Marpod 35416
Râu Sadului 35621
Boița 33219
Micăsasa 32617
Valea Viilor 32114
Merghindeal 31517
Alțina 30016
Ațel 30212
Păuca 30015
Bruiu 29116
Blăjel 26315
Chirpăr 25413
Apoldu de Jos 24012
Mihăileni 1516
Brădeni 1318
Ludoș 624

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Sibiu

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Sibiu

Sibiu, Str. Dorului nr. 20, Cod poștal 550074

Telefon: +40269212706 · E-mail: orcsb@sb.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Sibiu în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.6662023
  • 1.5022024
  • 1.5672025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor349
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte308
  3. Lucrări speciale de construcții186
  4. Activități de servicii în tehnologia informației175
  5. Construcții de clădiri146
  6. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație145
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 4.546 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • construcții · 2.682 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.
  • servicii profesionale și științifice · 2.496 firmeServiciile profesionale (contabilitate, consultanță, arhitectură) sunt frecvente: compară PFA cu SRL micro la venitul tău estimat înainte să alegi.

Salariați: 105.792 · firme cu profit: 60% · firme cu 50+ salariați: 252 · IMM cu 1–49 salariați: 11.400 · firme noi față de 2024: +4%.

Finanțări potrivite în județul Sibiu

Toate fondurile europene pentru județul Sibiu → · programul regional: Programul Regional Centru 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Sibiu

Unde se înregistrează o firmă din județul Sibiu?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Sibiu, Sibiu, Str. Dorului nr. 20, Cod poștal 550074, telefon +40269212706. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Sibiu?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 1.666 (2023), 1.502 (2024), 1.567 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; lucrări speciale de construcții.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Sibiu?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Sibiu: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Sibiu fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Sibiu este gestionat de ADR Centru (Centru).

Înființare firmă în județul Sibiu

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție