Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Centru

Consultanță IT în Sibiu

Consultanță IT pentru firmele din județul Sibiu: ce software și ce echipamente îți trebuie cu adevărat, cloud sau server propriu, cum alegi furnizorul și cum scrii caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Firme active
22.152
Înființate în 2025
1.567
Cifră de afaceri 2025
62,2 mld. lei
Localități
64

Pe scurt

județul Sibiu are 22.152 de firme active; 1.567 de firme noi din 2025 sunt încă active (+4% față de 2024). Consultanța IT alege software-ul, infrastructura și furnizorii potriviți și scrie caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță IT pe localități din județul Sibiu

Toate cele 64 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Sibiu 11.3616965.967
Mediaș 1.91889953
Șelimbăr 1.703152971
Cisnădie 1.476124796
Avrig 49638274
Tălmaciu 34718162
Săliște 30335157
Cristian 28830163
Șura Mare 28523142
Agnita 25022130
Șura Mică 21611139
Rășinari 19021104
Roșia 1781192
Gura Râului 151893
Orlat 142978
Sadu 142774
Jina 13912103
Miercurea Sibiului 1382869
Dumbrăveni 1281057
Porumbacu de Jos 1271556
Slimnic 1191459
Ocna Sibiului 1131060
Șeica Mare 951944
Racovița 881340
Axente Sever 82436
Poiana Sibiului 82244
Arpașu de Jos 801541
Moșna 76921
Copșa Mică 73625
Poplaca 69639
Dârlos 60533
Cârțișoara 57724
Tilișca 57934
Biertan 55331
Loamneș 53327
Turnu Roșu 53826
Brateiu 51132
Vurpăr 51723
Nocrich 49323
Bârghiș 47523
Târnava 45018
Alma 44226
Bazna 44821
Iacobeni 43423
Șeica Mică 43118
Cârța 42421
Hoghilag 39222
Laslea 38017
Marpod 35416
Râu Sadului 35621
Boița 33219
Micăsasa 32617
Valea Viilor 32114
Merghindeal 31517
Alțina 30016
Ațel 30212
Păuca 30015
Bruiu 29116
Blăjel 26315
Chirpăr 25413
Apoldu de Jos 24012
Mihăileni 1516
Brădeni 1318
Ludoș 624

Ce facem

  • Analiza nevoilor și a sistemelor existente
  • Arhitectura recomandată: cloud, server, rețea, licențe
  • Alegerea software-ului (ERP, CRM, contabilitate, gestiune) și a furnizorilor
  • Caiet de sarcini și specificații tehnice pentru achiziție
  • Coordonarea implementării și a migrării datelor
  • Bugetul IT pe 1–3 ani și costul total al soluției

Cum lucrăm

  1. AnalizăVedem cum lucrează echipa azi, ce aplicații folosește și unde se pierde timp.
  2. VariantePropunem 2–3 variante de soluție, cu costul total pe 3 ani, nu doar prețul de achiziție.
  3. Caiet de sarciniScriem specificațiile pentru ofertare; dacă e proiect finanțat, le aliniem la regulile de achiziție.
  4. Alegerea furnizoruluiComparăm ofertele pe criterii clare și negociem nivelul de suport (SLA).
  5. ImplementareCoordonăm instalarea, migrarea datelor și instruirea echipei.

Firmele din județul Sibiu în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.6662023
  • 1.5022024
  • 1.5672025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor349
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte308
  3. Lucrări speciale de construcții186
  4. Activități de servicii în tehnologia informației175
  5. Construcții de clădiri146
  6. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație145
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 4.546 firmePentru comerț, legătura dintre gestiune, magazinul online și e-Factura elimină cea mai mare parte din munca manuală.
  • construcții · 2.682 firmeÎn construcții, o aplicație de devize și urmărirea pe șantier economisește cel mai mult timp.
  • servicii profesionale și științifice · 2.496 firmeServiciile profesionale câștigă din documente partajate sigur, semnătură electronică și pontaj pe proiecte.

Salariați: 105.792 · firme cu profit: 60% · firme cu 50+ salariați: 252 · IMM cu 1–49 salariați: 11.400 · firme noi față de 2024: +4%.

Finanțări potrivite în județul Sibiu

Toate fondurile europene pentru județul Sibiu → · programul regional: Programul Regional Centru 2021–2027

Întrebări despre consultanță it în județul Sibiu

Ce obligații digitale are o firmă în 2026?

Facturile între firme și către persoane fizice se transmit prin e-Factura, transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat se declară în e-Transport, iar declarația SAF-T (D406) se depune de toate categoriile de contribuabili. Digitalizarea le leagă de gestiune, ca să nu se introducă datele de două ori.

Există finanțări pentru consultanță it în județul Sibiu?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Sibiu: EIC Pathfinder Challenges 2026 — granturi pentru cercetare deep-tech (Orizont Europa); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PoCIDIF 1.3.2 — Atragerea de personal cu competențe avansate din străinătate pentru crearea de grupuri de excelență. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Sibiu fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Sibiu este gestionat de ADR Centru (Centru).

Consultanță IT în județul Sibiu

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție