Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Vest

Înființare firmă în Hunedoara

Te ajutăm să deschizi firma din județul Hunedoara: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
15.296
Înființate în 2025
822
Cifră de afaceri 2025
17,6 mld. lei
Localități
69

Pe scurt

județul Hunedoara are 15.296 de firme active; 822 de firme noi din 2025 sunt încă active (-10% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Hunedoara, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Hunedoara

Toate cele 69 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Deva 3.7891981.975
Hunedoara 2.0021021.017
Petroșani 1.38965782
Orăștie 72937414
Simeria 67433338
Brad 61618296
Petrila 55835263
Vulcan 52928255
Lupeni 51530262
Hațeg 47918261
Călan 38329191
Uricani 27216152
Șoimus 1989101
Geoagiu 1711073
Vețel 149670
Ilia 1271172
Aninoasa 1202048
Crișcior 120463
Certeju de Sus 118862
Beriu 114561
Băița 1131344
Râu de Mori 99445
Ghelari 95538
Băcia 87452
Dobra 86646
Pui 84538
Hărău 83947
Bretea Română 80034
Teliucu Inferior 79446
Sântămăria-Orlea 76431
Orăștioara de Sus 70531
Vața de Jos 69233
Romos 66746
Sălasu de Sus 65323
Baru 64134
Rapoltu Mare 60231
Baia de Criș 58423
Densuș 57424
Boșorod 55331
Pestișu Mic 55425
Totești 55134
Turdaș 50126
Lăpugiu de Jos 48327
Buceș 44420
Brănișca 42327
Bucureșci 36412
Luncoiu de Jos 35123
Zam 35217
Bănița 34316
Cârjiți 30515
Gurasada 30413
Balșa 28412
Sarmizegetusa 28020
General Berthelot 27116
Răchitova 27015
Mărtinești 25311
Ribița 22112
Vălișoara 2009
Blăjeni 1815
Lunca Cernii de Jos 1719
Toplița 1719
Tomești 1509
Burjuc 1305
Cerbăl 1216
Lelese 1124
Vorța 1046
Bulzeștii de Sus 813
Bunila 501
Bătrâna 101

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Hunedoara

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Hunedoara

Deva, Blvd. Decebal, Bl. 8, Parter+Mezanin, Cod poștal 330020

Telefon: +40254228641 · E-mail: orchd@hd.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Hunedoara în cifre

Firme active după anul înființării
  • 9782023
  • 9172024
  • 8222025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor297
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte157
  3. Construcții de clădiri117
  4. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație116
  5. Alte activități de servicii99
  6. Lucrări speciale de construcții69
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 4.071 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • construcții · 1.618 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.
  • servicii profesionale și științifice · 1.488 firmeServiciile profesionale (contabilitate, consultanță, arhitectură) sunt frecvente: compară PFA cu SRL micro la venitul tău estimat înainte să alegi.

Salariați: 48.589 · firme cu profit: 59% · firme cu 50+ salariați: 117 · IMM cu 1–49 salariați: 7.744 · firme noi față de 2024: -10%.

Finanțări potrivite în județul Hunedoara

Toate fondurile europene pentru județul Hunedoara → · programul regional: Programul Regional Vest 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Hunedoara

Unde se înregistrează o firmă din județul Hunedoara?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Hunedoara, Deva, Blvd. Decebal, Bl. 8, Parter+Mezanin, Cod poștal 330020, telefon +40254228641. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Hunedoara?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 978 (2023), 917 (2024), 822 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; construcții de clădiri.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Hunedoara?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Hunedoara: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Hunedoara fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Hunedoara este gestionat de ADR Vest (Vest).

Înființare firmă în județul Hunedoara

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție