Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Vest

Consultanță IT în Hunedoara

Consultanță IT pentru firmele din județul Hunedoara: ce software și ce echipamente îți trebuie cu adevărat, cloud sau server propriu, cum alegi furnizorul și cum scrii caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Firme active
15.296
Înființate în 2025
822
Cifră de afaceri 2025
17,6 mld. lei
Localități
69

Pe scurt

județul Hunedoara are 15.296 de firme active; 822 de firme noi din 2025 sunt încă active (-10% față de 2024). Consultanța IT alege software-ul, infrastructura și furnizorii potriviți și scrie caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță IT pe localități din județul Hunedoara

Toate cele 69 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Deva 3.7891981.975
Hunedoara 2.0021021.017
Petroșani 1.38965782
Orăștie 72937414
Simeria 67433338
Brad 61618296
Petrila 55835263
Vulcan 52928255
Lupeni 51530262
Hațeg 47918261
Călan 38329191
Uricani 27216152
Șoimus 1989101
Geoagiu 1711073
Vețel 149670
Ilia 1271172
Aninoasa 1202048
Crișcior 120463
Certeju de Sus 118862
Beriu 114561
Băița 1131344
Râu de Mori 99445
Ghelari 95538
Băcia 87452
Dobra 86646
Pui 84538
Hărău 83947
Bretea Română 80034
Teliucu Inferior 79446
Sântămăria-Orlea 76431
Orăștioara de Sus 70531
Vața de Jos 69233
Romos 66746
Sălasu de Sus 65323
Baru 64134
Rapoltu Mare 60231
Baia de Criș 58423
Densuș 57424
Boșorod 55331
Pestișu Mic 55425
Totești 55134
Turdaș 50126
Lăpugiu de Jos 48327
Buceș 44420
Brănișca 42327
Bucureșci 36412
Luncoiu de Jos 35123
Zam 35217
Bănița 34316
Cârjiți 30515
Gurasada 30413
Balșa 28412
Sarmizegetusa 28020
General Berthelot 27116
Răchitova 27015
Mărtinești 25311
Ribița 22112
Vălișoara 2009
Blăjeni 1815
Lunca Cernii de Jos 1719
Toplița 1719
Tomești 1509
Burjuc 1305
Cerbăl 1216
Lelese 1124
Vorța 1046
Bulzeștii de Sus 813
Bunila 501
Bătrâna 101

Ce facem

  • Analiza nevoilor și a sistemelor existente
  • Arhitectura recomandată: cloud, server, rețea, licențe
  • Alegerea software-ului (ERP, CRM, contabilitate, gestiune) și a furnizorilor
  • Caiet de sarcini și specificații tehnice pentru achiziție
  • Coordonarea implementării și a migrării datelor
  • Bugetul IT pe 1–3 ani și costul total al soluției

Cum lucrăm

  1. AnalizăVedem cum lucrează echipa azi, ce aplicații folosește și unde se pierde timp.
  2. VariantePropunem 2–3 variante de soluție, cu costul total pe 3 ani, nu doar prețul de achiziție.
  3. Caiet de sarciniScriem specificațiile pentru ofertare; dacă e proiect finanțat, le aliniem la regulile de achiziție.
  4. Alegerea furnizoruluiComparăm ofertele pe criterii clare și negociem nivelul de suport (SLA).
  5. ImplementareCoordonăm instalarea, migrarea datelor și instruirea echipei.

Firmele din județul Hunedoara în cifre

Firme active după anul înființării
  • 9782023
  • 9172024
  • 8222025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor297
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte157
  3. Construcții de clădiri117
  4. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație116
  5. Alte activități de servicii99
  6. Lucrări speciale de construcții69
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 4.071 firmePentru comerț, legătura dintre gestiune, magazinul online și e-Factura elimină cea mai mare parte din munca manuală.
  • construcții · 1.618 firmeÎn construcții, o aplicație de devize și urmărirea pe șantier economisește cel mai mult timp.
  • servicii profesionale și științifice · 1.488 firmeServiciile profesionale câștigă din documente partajate sigur, semnătură electronică și pontaj pe proiecte.

Salariați: 48.589 · firme cu profit: 59% · firme cu 50+ salariați: 117 · IMM cu 1–49 salariați: 7.744 · firme noi față de 2024: -10%.

Finanțări potrivite în județul Hunedoara

Toate fondurile europene pentru județul Hunedoara → · programul regional: Programul Regional Vest 2021–2027

Întrebări despre consultanță it în județul Hunedoara

Ce obligații digitale are o firmă în 2026?

Facturile între firme și către persoane fizice se transmit prin e-Factura, transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat se declară în e-Transport, iar declarația SAF-T (D406) se depune de toate categoriile de contribuabili. Digitalizarea le leagă de gestiune, ca să nu se introducă datele de două ori.

Există finanțări pentru consultanță it în județul Hunedoara?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Hunedoara: PDDTJ — energie regenerabilă pentru comunități de energie, pentru primăriile din județele de tranziție justă; Fondul de Participare Tranziție Justă (FPTJ) – instrument financiar STEP administrat de BID; EIC Pathfinder Challenges 2026 — granturi pentru cercetare deep-tech (Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Hunedoara fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Hunedoara este gestionat de ADR Vest (Vest).

Consultanță IT în județul Hunedoara

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție