Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Vest Oltenia

Înființare firmă în Dolj

Te ajutăm să deschizi firma din județul Dolj: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
28.205
Înființate în 2025
1.823
Cifră de afaceri 2025
62,2 mld. lei
Localități
111

Pe scurt

județul Dolj are 28.205 firme active; 1.823 de firme noi din 2025 sunt încă active (+13% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Dolj, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Dolj

Toate cele 111 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Craiova 17.3481.0868.977
Malu Mare 72864398
Cârcea 67548395
Filiași 51634244
Băilești 48330235
Pielești 46131232
Calafat 39517172
Șimnicu de Sus 38024192
Podari 37018161
Dăbuleni 262599
Ișalnița 23517124
Bucovăț 23225116
Ghercești 20018111
Segarcea 182758
Poiana Mare 174964
Ciupercenii Noi 154962
Brădești 1471967
Amărăștii de Jos 1421459
Moțăței 129659
Sadova 1261650
Breasta 122752
Leu 1211559
Coșoveni 120854
Plenița 118653
Daneți 115844
Melinești 1151150
Mischii 1111050
Mârșani 1031054
Bratovoești 98639
Argetoaia 95731
Unirea 95649
Ostroveni 90636
Bârca 89539
Valea Stanciului 88340
Desa 87526
Țuglui 87641
Castranova 86140
Galicea Mare 86845
Robănești 85643
Maglavit 84437
Bechet 82537
Călărași 76428
Celaru 76530
Goiești 761133
Cetate 74319
Coțofenii din Față 74019
Murgași 74729
Teasc 73637
Almăj 721242
Vârvoru de Jos 72426
Cerăt 69729
Bistreț 66219
Calopăr 63931
Rast 62227
Rojiște 61132
Giurgița 59423
Braloștița 58927
Ghindeni 56328
Perișor 54420
Predești 53529
Apele Vii 49622
Afumați 47316
Dioști 47219
Drănic 45126
Terpezița 44420
Fărcaș 43416
Giubega 43321
Coțofenii din Dos 42315
Scăești 41018
Gighera 40127
Drăgotești 39019
Ghidici 38112
Goicea 38218
Cârna 37110
Orodel 37115
Urzicuța 37317
Radovan 36213
Sopot 36217
Bulzești 3508
Dobrotești 35715
Caraula 3328
Cioroiași 33210
Lipovu 32213
Cernățești 31311
Grecești 3027
Piscu Vechi 30212
Teslui 3019
Vela 30313
Întorsura 28014
Măceșu de Jos 28611
Carpen 26113
Amărăștii de Sus 2529
Gângiova 25212
Izvoare 25214
Negoi 2509
Seaca de Camp 2538
Galiciuica 24113
Măceșu de Sus 24011
Brabova 2307
Pleșoi 2207
Siliștea Crucii 2118
Vârtop 2004
Dobrești 1915
Sălcuța 1615
Seaca de Pădure 1613
Catane 1408
Verbița 1413
Secu 1302
Tălpaș 1206
Botoșești-Paia 1106
Gogoșu 704

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Dolj

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Dolj

Craiova, Str. Unirii nr.126, Cod poștal 200329

Telefon: 0251310301 · E-mail: orcdj@dj.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Dolj în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.7952023
  • 1.6112024
  • 1.8232025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor443
  2. Activități referitoare la sănătatea umană341
  3. Transporturi terestre și transporturi prin conducte253
  4. Alte activități de servicii230
  5. Construcții de clădiri197
  6. Lucrări speciale de construcții167
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 7.786 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • transport și depozitare · 2.618 firmeÎn transport, licențele (ARR) și capacitatea profesională se planifică odată cu înființarea, nu după.
  • construcții · 2.566 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.

Salariați: 91.798 · firme cu profit: 61% · firme cu 50+ salariați: 191 · IMM cu 1–49 salariați: 13.740 · firme noi față de 2024: +13%.

Finanțări potrivite în județul Dolj

Toate fondurile europene pentru județul Dolj → · programul regional: Programul Regional Sud-Vest Oltenia 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Dolj

Unde se înregistrează o firmă din județul Dolj?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Dolj, Craiova, Str. Unirii nr.126, Cod poștal 200329, telefon 0251310301. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Dolj?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 1.795 (2023), 1.611 (2024), 1.823 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; activități referitoare la sănătatea umană; transporturi terestre și transporturi prin conducte.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Dolj?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Dolj: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Dolj fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Dolj este gestionat de ADR Sud-Vest Oltenia (Sud-Vest Oltenia).

Înființare firmă în județul Dolj

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție