Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Vest Oltenia

Consultanță IT în Dolj

Consultanță IT pentru firmele din județul Dolj: ce software și ce echipamente îți trebuie cu adevărat, cloud sau server propriu, cum alegi furnizorul și cum scrii caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Firme active
28.205
Înființate în 2025
1.823
Cifră de afaceri 2025
62,2 mld. lei
Localități
111

Pe scurt

județul Dolj are 28.205 firme active; 1.823 de firme noi din 2025 sunt încă active (+13% față de 2024). Consultanța IT alege software-ul, infrastructura și furnizorii potriviți și scrie caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță IT pe localități din județul Dolj

Toate cele 111 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Craiova 17.3481.0868.977
Malu Mare 72864398
Cârcea 67548395
Filiași 51634244
Băilești 48330235
Pielești 46131232
Calafat 39517172
Șimnicu de Sus 38024192
Podari 37018161
Dăbuleni 262599
Ișalnița 23517124
Bucovăț 23225116
Ghercești 20018111
Segarcea 182758
Poiana Mare 174964
Ciupercenii Noi 154962
Brădești 1471967
Amărăștii de Jos 1421459
Moțăței 129659
Sadova 1261650
Breasta 122752
Leu 1211559
Coșoveni 120854
Plenița 118653
Daneți 115844
Melinești 1151150
Mischii 1111050
Mârșani 1031054
Bratovoești 98639
Argetoaia 95731
Unirea 95649
Ostroveni 90636
Bârca 89539
Valea Stanciului 88340
Desa 87526
Țuglui 87641
Castranova 86140
Galicea Mare 86845
Robănești 85643
Maglavit 84437
Bechet 82537
Călărași 76428
Celaru 76530
Goiești 761133
Cetate 74319
Coțofenii din Față 74019
Murgași 74729
Teasc 73637
Almăj 721242
Vârvoru de Jos 72426
Cerăt 69729
Bistreț 66219
Calopăr 63931
Rast 62227
Rojiște 61132
Giurgița 59423
Braloștița 58927
Ghindeni 56328
Perișor 54420
Predești 53529
Apele Vii 49622
Afumați 47316
Dioști 47219
Drănic 45126
Terpezița 44420
Fărcaș 43416
Giubega 43321
Coțofenii din Dos 42315
Scăești 41018
Gighera 40127
Drăgotești 39019
Ghidici 38112
Goicea 38218
Cârna 37110
Orodel 37115
Urzicuța 37317
Radovan 36213
Sopot 36217
Bulzești 3508
Dobrotești 35715
Caraula 3328
Cioroiași 33210
Lipovu 32213
Cernățești 31311
Grecești 3027
Piscu Vechi 30212
Teslui 3019
Vela 30313
Întorsura 28014
Măceșu de Jos 28611
Carpen 26113
Amărăștii de Sus 2529
Gângiova 25212
Izvoare 25214
Negoi 2509
Seaca de Camp 2538
Galiciuica 24113
Măceșu de Sus 24011
Brabova 2307
Pleșoi 2207
Siliștea Crucii 2118
Vârtop 2004
Dobrești 1915
Sălcuța 1615
Seaca de Pădure 1613
Catane 1408
Verbița 1413
Secu 1302
Tălpaș 1206
Botoșești-Paia 1106
Gogoșu 704

Ce facem

  • Analiza nevoilor și a sistemelor existente
  • Arhitectura recomandată: cloud, server, rețea, licențe
  • Alegerea software-ului (ERP, CRM, contabilitate, gestiune) și a furnizorilor
  • Caiet de sarcini și specificații tehnice pentru achiziție
  • Coordonarea implementării și a migrării datelor
  • Bugetul IT pe 1–3 ani și costul total al soluției

Cum lucrăm

  1. AnalizăVedem cum lucrează echipa azi, ce aplicații folosește și unde se pierde timp.
  2. VariantePropunem 2–3 variante de soluție, cu costul total pe 3 ani, nu doar prețul de achiziție.
  3. Caiet de sarciniScriem specificațiile pentru ofertare; dacă e proiect finanțat, le aliniem la regulile de achiziție.
  4. Alegerea furnizoruluiComparăm ofertele pe criterii clare și negociem nivelul de suport (SLA).
  5. ImplementareCoordonăm instalarea, migrarea datelor și instruirea echipei.

Firmele din județul Dolj în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.7952023
  • 1.6112024
  • 1.8232025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor443
  2. Activități referitoare la sănătatea umană341
  3. Transporturi terestre și transporturi prin conducte253
  4. Alte activități de servicii230
  5. Construcții de clădiri197
  6. Lucrări speciale de construcții167
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 7.786 firmePentru comerț, legătura dintre gestiune, magazinul online și e-Factura elimină cea mai mare parte din munca manuală.
  • transport și depozitare · 2.618 firmeTransportul folosește urmărire GPS, tahografe și e-Transport: integrarea lor cu facturarea e prioritatea.
  • construcții · 2.566 firmeÎn construcții, o aplicație de devize și urmărirea pe șantier economisește cel mai mult timp.

Salariați: 91.798 · firme cu profit: 61% · firme cu 50+ salariați: 191 · IMM cu 1–49 salariați: 13.740 · firme noi față de 2024: +13%.

Finanțări potrivite în județul Dolj

Toate fondurile europene pentru județul Dolj → · programul regional: Programul Regional Sud-Vest Oltenia 2021–2027

Întrebări despre consultanță it în județul Dolj

Ce obligații digitale are o firmă în 2026?

Facturile între firme și către persoane fizice se transmit prin e-Factura, transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat se declară în e-Transport, iar declarația SAF-T (D406) se depune de toate categoriile de contribuabili. Digitalizarea le leagă de gestiune, ca să nu se introducă datele de două ori.

Există finanțări pentru consultanță it în județul Dolj?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Dolj: PR Sud-Vest Oltenia — dezvoltarea turismului în comunele-stațiune din mediul rural; PTJ — Mobilitate verde: transport public nepoluant în Craiova și Galați (Prioritățile 3 și 4); PR Sud-Vest Oltenia 2021-2027 – Sprijin pentru dezvoltarea tehnologiilor strategice (STEP). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Dolj fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Dolj este gestionat de ADR Sud-Vest Oltenia (Sud-Vest Oltenia).

Consultanță IT în județul Dolj

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție