Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Vest

Înființare firmă în Arad

Te ajutăm să deschizi firma din județul Arad: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
20.692
Înființate în 2025
1.198
Cifră de afaceri 2025
49,5 mld. lei
Localități
78

Pe scurt

județul Arad are 20.692 de firme active; 1.198 de firme noi din 2025 sunt încă active (-5% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Arad, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Arad

Toate cele 78 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Arad 11.2246436.030
Vladimirescu 1.01469531
Pecica 51470331
Lipova 46324257
Livada 36120215
Ineu 34617197
Chișineu-Criș 31510188
Sebiș 30913192
Sântana 30316181
Pâncota 26515130
Zimandu Nou 24912131
Curtici 24117136
Nădlac 23012123
Șiria 2166125
Ghioroc 193894
Vinga 191993
Păuliș 1791394
Șofronea 173779
Șagu 149775
Târnova 146964
Semlac 144876
Fântânele 1401078
Felnac 137878
Macea 136760
Zădăreni 126862
Gurahonț 1221076
Șimand 122379
Zăbrani 1101159
Șicula 105653
Buteni 102449
Frumușeni 102750
Săvârșin 96259
Iratoșu 93156
Secusigiu 92647
Beliu 85541
Vârfurile 85438
Șeitin 83642
Cermei 69127
Seleuș 68747
Sintea Mare 67338
Bocsig 66133
Socodor 65635
Apateu 62724
Almaș 59341
Pilu 59729
Bârzava 58130
Hălmagiu 57427
Dorobanți 55319
Chisindia 53432
Covăsinț 52321
Mișca 52318
Craiva 50525
Ususău 50221
Conop 47320
Moneasa 45220
Tauț 45219
Bârsa 42216
Grăniceri 42316
Peregu Mare 42217
Șepreuș 38117
Birchiș 36016
Brazii 36320
Olari 36114
Archiș 33221
Zerind 33020
Dieci 31210
Vărădia de Mureș 31112
Hălmăgel 30019
Zărand 30022
Dezna 27012
Șilindia 2714
Bata 25210
Hășmaș 25410
Șiștarovăț 2428
Petriș 2019
Cărand 1815
Pleșcuța 1407
Ignești 1205

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Arad

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Arad

Arad, Str. Andrei Șaguna nr. 1-3, Cod poștal 310036

Telefon: +40257270374 · E-mail: orcar@ar.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Arad în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.3142023
  • 1.2602024
  • 1.1982025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor298
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte245
  3. Construcții de clădiri196
  4. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație142
  5. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete131
  6. Lucrări speciale de construcții115
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 4.822 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • transport și depozitare · 2.420 firmeÎn transport, licențele (ARR) și capacitatea profesională se planifică odată cu înființarea, nu după.
  • construcții · 2.328 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.

Salariați: 83.535 · firme cu profit: 60% · firme cu 50+ salariați: 210 · IMM cu 1–49 salariați: 10.875 · firme noi față de 2024: -5%.

Finanțări potrivite în județul Arad

Toate fondurile europene pentru județul Arad → · programul regional: Programul Regional Vest 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Arad

Unde se înregistrează o firmă din județul Arad?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Arad, Arad, Str. Andrei Șaguna nr. 1-3, Cod poștal 310036, telefon +40257270374. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Arad?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 1.314 (2023), 1.260 (2024), 1.198 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; construcții de clădiri.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Arad?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Arad: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Arad fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Arad este gestionat de ADR Vest (Vest).

Înființare firmă în județul Arad

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție