Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Vest

Consultanță IT în Arad

Consultanță IT pentru firmele din județul Arad: ce software și ce echipamente îți trebuie cu adevărat, cloud sau server propriu, cum alegi furnizorul și cum scrii caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Firme active
20.692
Înființate în 2025
1.198
Cifră de afaceri 2025
49,5 mld. lei
Localități
78

Pe scurt

județul Arad are 20.692 de firme active; 1.198 de firme noi din 2025 sunt încă active (-5% față de 2024). Consultanța IT alege software-ul, infrastructura și furnizorii potriviți și scrie caietul de sarcini, inclusiv pentru achizițiile decontate din fonduri europene.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Consultanță IT pe localități din județul Arad

Toate cele 78 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Arad 11.2246436.030
Vladimirescu 1.01469531
Pecica 51470331
Lipova 46324257
Livada 36120215
Ineu 34617197
Chișineu-Criș 31510188
Sebiș 30913192
Sântana 30316181
Pâncota 26515130
Zimandu Nou 24912131
Curtici 24117136
Nădlac 23012123
Șiria 2166125
Ghioroc 193894
Vinga 191993
Păuliș 1791394
Șofronea 173779
Șagu 149775
Târnova 146964
Semlac 144876
Fântânele 1401078
Felnac 137878
Macea 136760
Zădăreni 126862
Gurahonț 1221076
Șimand 122379
Zăbrani 1101159
Șicula 105653
Buteni 102449
Frumușeni 102750
Săvârșin 96259
Iratoșu 93156
Secusigiu 92647
Beliu 85541
Vârfurile 85438
Șeitin 83642
Cermei 69127
Seleuș 68747
Sintea Mare 67338
Bocsig 66133
Socodor 65635
Apateu 62724
Almaș 59341
Pilu 59729
Bârzava 58130
Hălmagiu 57427
Dorobanți 55319
Chisindia 53432
Covăsinț 52321
Mișca 52318
Craiva 50525
Ususău 50221
Conop 47320
Moneasa 45220
Tauț 45219
Bârsa 42216
Grăniceri 42316
Peregu Mare 42217
Șepreuș 38117
Birchiș 36016
Brazii 36320
Olari 36114
Archiș 33221
Zerind 33020
Dieci 31210
Vărădia de Mureș 31112
Hălmăgel 30019
Zărand 30022
Dezna 27012
Șilindia 2714
Bata 25210
Hășmaș 25410
Șiștarovăț 2428
Petriș 2019
Cărand 1815
Pleșcuța 1407
Ignești 1205

Ce facem

  • Analiza nevoilor și a sistemelor existente
  • Arhitectura recomandată: cloud, server, rețea, licențe
  • Alegerea software-ului (ERP, CRM, contabilitate, gestiune) și a furnizorilor
  • Caiet de sarcini și specificații tehnice pentru achiziție
  • Coordonarea implementării și a migrării datelor
  • Bugetul IT pe 1–3 ani și costul total al soluției

Cum lucrăm

  1. AnalizăVedem cum lucrează echipa azi, ce aplicații folosește și unde se pierde timp.
  2. VariantePropunem 2–3 variante de soluție, cu costul total pe 3 ani, nu doar prețul de achiziție.
  3. Caiet de sarciniScriem specificațiile pentru ofertare; dacă e proiect finanțat, le aliniem la regulile de achiziție.
  4. Alegerea furnizoruluiComparăm ofertele pe criterii clare și negociem nivelul de suport (SLA).
  5. ImplementareCoordonăm instalarea, migrarea datelor și instruirea echipei.

Firmele din județul Arad în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.3142023
  • 1.2602024
  • 1.1982025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor298
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte245
  3. Construcții de clădiri196
  4. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație142
  5. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete131
  6. Lucrări speciale de construcții115
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 4.822 firmePentru comerț, legătura dintre gestiune, magazinul online și e-Factura elimină cea mai mare parte din munca manuală.
  • transport și depozitare · 2.420 firmeTransportul folosește urmărire GPS, tahografe și e-Transport: integrarea lor cu facturarea e prioritatea.
  • construcții · 2.328 firmeÎn construcții, o aplicație de devize și urmărirea pe șantier economisește cel mai mult timp.

Salariați: 83.535 · firme cu profit: 60% · firme cu 50+ salariați: 210 · IMM cu 1–49 salariați: 10.875 · firme noi față de 2024: -5%.

Finanțări potrivite în județul Arad

Toate fondurile europene pentru județul Arad → · programul regional: Programul Regional Vest 2021–2027

Întrebări despre consultanță it în județul Arad

Ce obligații digitale are o firmă în 2026?

Facturile între firme și către persoane fizice se transmit prin e-Factura, transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat se declară în e-Transport, iar declarația SAF-T (D406) se depune de toate categoriile de contribuabili. Digitalizarea le leagă de gestiune, ca să nu se introducă datele de două ori.

Există finanțări pentru consultanță it în județul Arad?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Arad: EIC Pathfinder Challenges 2026 — granturi pentru cercetare deep-tech (Orizont Europa); PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PoCIDIF 1.3.2 — Atragerea de personal cu competențe avansate din străinătate pentru crearea de grupuri de excelență. Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Arad fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Arad este gestionat de ADR Vest (Vest).

Consultanță IT în județul Arad

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție