Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Est

Înființare firmă în Vrancea

Te ajutăm să deschizi firma din județul Vrancea: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
11.966
Înființate în 2025
654
Cifră de afaceri 2025
14,8 mld. lei
Localități
73

Pe scurt

județul Vrancea are 11.966 de firme active; 654 de firme noi din 2025 sunt încă active (+2% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Vrancea, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Vrancea

Toate cele 73 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Focșani 4.5422132.339
Adjud 61422329
Odobești 43342217
Vânători 38614182
Panciu 28516133
Câmpineanca 26923138
Golești 23016111
Suraia 201994
Vidra 1961086
Dumbrăveni 1921198
Mărășești 1911177
Păunești 188880
Vulturu 185796
Mera 176954
Gugești 1641081
Nereju 154694
Tulnici 149877
Cotești 1441683
Homocea 133932
Bolotești 119758
Garoafa 109756
Milcovul 1071066
Dumitrești 106543
Urechești 1041750
Țifești 1031047
Slobozia Bradului 99829
Străoane 87143
Vârteșcoiu 87635
Ruginești 85245
Jariștea 83838
Tătăranu 83642
Pufești 81650
Câmpuri 79326
Gologanu 79337
Măicănești 77537
Sihlea 77521
Popești 76739
Vizantea-Livezi 74231
Broșteni 70520
Năruja 70237
Răstoaca 67332
Paltin 66432
Cârligele 65328
Movilița 64328
Reghiu 59523
Soveja 53420
Tâmboești 53219
Biliești 52424
Ciorăști 49326
Nistorești 47127
Ploscuțeni 46320
Valea Sării 45020
Slobozia Ciorăști 43123
Gura Caliței 42325
Răcoasa 42313
Fitionești 37315
Păulesti 37117
Bârsești 36315
Bordești 36220
Nănești 34017
Vrâncioaia 34210
Bălești 32020
Vintileasca 30215
Obrejița 2737
Spulber 27311
Negrilești 24011
Andreiașu de Jos 2336
Chiojdeni 23111
Jitia 2205
Poiana Cristei 1915
Corbița 1819
Tănăsoaia 1828
Boghești 902

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Vrancea

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Vrancea

Focșani, Str. Cuza Vodă, nr. 39, Cod poștal 620034

Telefon: +40237236194 · E-mail: orcvn@vn.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Vrancea în cifre

Firme active după anul înființării
  • 6632023
  • 6442024
  • 6542025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor204
  2. Construcții de clădiri115
  3. Transporturi terestre și transporturi prin conducte106
  4. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete84
  5. Lucrări speciale de construcții74
  6. Comerț cu ridicata și cu amănuntul, întreținerea și repararea autovehiculelor și motocicletelor60
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 3.530 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • construcții · 1.478 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.
  • industria prelucrătoare și producție · 1.301 firmePentru producție, verifică din start dacă activitatea are nevoie de autorizație de mediu și dacă sediul permite producția.

Salariați: 34.174 · firme cu profit: 56% · firme cu 50+ salariați: 70 · IMM cu 1–49 salariați: 5.745 · firme noi față de 2024: +2%.

Finanțări potrivite în județul Vrancea

Toate fondurile europene pentru județul Vrancea → · programul regional: Programul Regional Sud-Est 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Vrancea

Unde se înregistrează o firmă din județul Vrancea?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Vrancea, Focșani, Str. Cuza Vodă, nr. 39, Cod poștal 620034, telefon +40237236194. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Vrancea?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 663 (2023), 644 (2024), 654 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; construcții de clădiri; transporturi terestre și transporturi prin conducte.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Vrancea?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Vrancea: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Vrancea fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Vrancea este gestionat de ADR Sud-Est (Sud-Est).

Înființare firmă în județul Vrancea

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție