Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Nord-Est

Înființare firmă în Vaslui

Te ajutăm să deschizi firma din județul Vaslui: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
9.160
Înființate în 2025
489
Cifră de afaceri 2025
11,2 mld. lei
Localități
86

Pe scurt

județul Vaslui are 9.160 de firme active; 489 de firme noi din 2025 sunt încă active (-12% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Vaslui, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Vaslui

Toate cele 86 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Vaslui 2.6791251.484
Bârlad 2.085891.169
Huși 89838557
Negrești 25118143
Zorleni 20214114
Muntenii de Jos 1601895
Muntenii de Sus 1311168
Murgeni 101445
Drânceni 961462
Tutova 89755
Banca 84347
Văleni 79444
Perieni 78649
Fălciu 74948
Lipovăț 68241
Stănilești 68545
Lunca Banului 66842
Laza 64547
Ștefan Cel Mare 61036
Grivița 56135
Pogana 55426
Puiești 55126
Poienești 51218
Ivești 50334
Pădureni 46020
Solești 46426
Bălteni 45326
Pușcași 45424
Băcani 44429
Codăești 44128
Berezeni 43127
Roșiești 43227
Iana 40326
Duda-Epureni 38221
Costești 36123
Dragomirești 36314
Ivănești 36216
Rebricea 35120
Pungești 33211
Zăpodeni 33417
Ferești 32217
Todirești 31617
Deleni 30219
Dumești 29317
Dodești 28214
Albești 27013
Tanacu 27314
Delești 25116
Oltenești 25216
Șuletea 25215
Viișoara 25614
Vinderei 25212
Voinești 2519
Bogdănești 24113
Epureni 24114
Vulturești 24015
Tăcuta 22213
Tătărăni 22115
Vetrișoaia 22117
Boțești 20311
Gârceni 20012
Gherghești 20212
Hoceni 20112
Oșești 2018
Ciocani 1907
Dănești 19010
Pochidia 19110
Pogonești 1909
Bunești-Averești 17111
Dimitrie Cantemir 17111
Ibănești 1717
Alexandru Vlahuță 1616
Băcești 1608
Cozmești 1609
Coroiești 1516
Găgești 1519
Miclești 1518
Crețești 1419
Bogdana 1317
Bogdănița 1337
Rafaila 1306
Fruntișeni 1201
Vutcani 1207
Mălușteni 1013
Arsura 917
Blăgești 816

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Vaslui

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Vaslui

Vaslui, str. Stefan cel Mare, nr. 275A, Cod postal 730006

Telefon: +40235311442 · E-mail: orcvs@vs.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Vaslui în cifre

Firme active după anul înființării
  • 5882023
  • 5552024
  • 4892025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor165
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte133
  3. Construcții de clădiri115
  4. Alte activități de servicii74
  5. Lucrări speciale de construcții53
  6. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație53
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 2.772 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • construcții · 1.238 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.
  • transport și depozitare · 1.014 firmeÎn transport, licențele (ARR) și capacitatea profesională se planifică odată cu înființarea, nu după.

Salariați: 27.727 · firme cu profit: 65% · firme cu 50+ salariați: 58 · IMM cu 1–49 salariați: 5.126 · firme noi față de 2024: -12%.

Finanțări potrivite în județul Vaslui

Toate fondurile europene pentru județul Vaslui → · programul regional: Programul Regional Nord-Est 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Vaslui

Unde se înregistrează o firmă din județul Vaslui?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Vaslui, Vaslui, str. Stefan cel Mare, nr. 275A, Cod postal 730006, telefon +40235311442. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Vaslui?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 588 (2023), 555 (2024), 489 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; construcții de clădiri.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Vaslui?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Vaslui: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Vaslui fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Vaslui este gestionat de ADR Nord-Est (Nord-Est).

Înființare firmă în județul Vaslui

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție