Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Nord-Vest

Înființare firmă în Maramureș

Te ajutăm să deschizi firma din județul Maramureș: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
19.979
Înființate în 2025
1.311
Cifră de afaceri 2025
33,4 mld. lei
Localități
76

Pe scurt

județul Maramureș are 19.979 de firme active; 1.311 firme noi din 2025 sunt încă active (+10% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Maramureș, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Maramureș

Toate cele 76 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Baia Mare 7.7764624.510
Sighetu Marmației 1.574100859
Borșa 1.11642679
Vișeu de Sus 63322291
Baia Sprie 60543347
Recea 57257349
Tăuții-Măgherăuș 49637283
Târgu Lăpuș 48625280
Moisei 40713198
Seini 37729209
Groși 28823162
Șomcuța Mare 26314155
Poienile de sub Munte 21620140
Sătulung 21622114
Cicârlău 19018124
Vișeu de Jos 1871098
Copalnic-Mănăștur 1782595
Ulmeni 17514102
Bârsana 1621078
Ocna Șugatag 1591594
Dumbrăvița 1572489
Șisești 1541485
Cavnic 131674
Fărcașa 1291881
Săliștea de Sus 127665
Mireșu Mare 113672
Bocicoiu Mare 109759
Săcălășeni 1031057
Repedea 101756
Giulești 100458
Ruscova 96349
Remetea Chioarului 93448
Coltău 90555
Rona de Sus 90852
Vadu Izei 901051
Săpânța 88538
Suciu de Sus 87450
Rozavlea 861843
Săcel 841247
Cernești 79749
Dragomirești 78837
Șieu 75643
Sarasău 74444
Călinești 73337
Ieud 73139
Bogdan Vodă 70228
Leordina 70227
Ardusat 68936
Oncești 68433
Lăpuș 67434
Coroieni 66147
Strâmtura 66436
Groșii Țibleșului 64539
Cupșeni 60732
Budești 59630
Desești 591132
Valea Chioarului 54323
Bistra 52117
Petrova 49415
Rona de Jos 48328
Ariniș 44621
Câmpulung la Tisa 41126
Salsig 41323
Coaș 39521
Botiza 38327
Băița de sub Codru 37325
Băiuț 37424
Boiu Mare 34219
Gârdani 31313
Asuaju de Sus 28017
Remeți 28312
Băsești 25111
Oarța de Jos 22213
Vima Mică 2249
Poienile Izei 21214
Bicaz 1527

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Maramureș

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Maramureș

Baia Mare, Bdul. Unirii, nr. 18, etaj 2

Telefon: +40262212999 · E-mail: orcmm@mm.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Maramureș în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.2272023
  • 1.1882024
  • 1.3112025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor297
  2. Construcții de clădiri233
  3. Transporturi terestre și transporturi prin conducte214
  4. Lucrări speciale de construcții181
  5. Activități de servicii în tehnologia informației142
  6. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație113
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 4.504 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • construcții · 3.294 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.
  • industria prelucrătoare și producție · 2.215 firmePentru producție, verifică din start dacă activitatea are nevoie de autorizație de mediu și dacă sediul permite producția.

Salariați: 76.776 · firme cu profit: 63% · firme cu 50+ salariați: 141 · IMM cu 1–49 salariați: 11.143 · firme noi față de 2024: +10%.

Finanțări potrivite în județul Maramureș

Toate fondurile europene pentru județul Maramureș → · programul regional: Programul Regional Nord-Vest 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Maramureș

Unde se înregistrează o firmă din județul Maramureș?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Maramureș, Baia Mare, Bdul. Unirii, nr. 18, etaj 2, telefon +40262212999. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Maramureș?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 1.227 (2023), 1.188 (2024), 1.311 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; construcții de clădiri; transporturi terestre și transporturi prin conducte.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Maramureș?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Maramureș: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Maramureș fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Maramureș este gestionat de ADR Nord-Vest (Nord-Vest).

Înființare firmă în județul Maramureș

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție