Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Centru

Înființare firmă în Harghita

Te ajutăm să deschizi firma din județul Harghita: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
10.943
Înființate în 2025
482
Cifră de afaceri 2025
20 mld. lei
Localități
67

Pe scurt

județul Harghita are 10.943 de firme active; 482 de firme noi din 2025 sunt încă active (+13% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Harghita, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Harghita

Toate cele 67 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Miercurea Ciuc 2.308921.387
Odorheiu Secuiesc 1.921761.262
Gheorgheni 78631496
Toplita 44927261
Cristuru Secuiesc 3558236
Zetea 2468172
Lupeni 2177149
Joseni 1958113
Vlăhița 19113130
Feliceni 156999
Remetea 1515105
Ditrău 150788
Brădești 1436102
Suseni 143293
Dealu 1351298
Ciumani 1311090
Praid 131893
Sândominic 131885
Sâncrăieni 111674
Sărmaș 110372
Tulgheș 105273
Bălan 104447
Frumoasa 100564
Leliceni 96254
Ciucsângeorgiu 95264
Păuleni-Ciuc 90551
Lăzarea 89162
Mugeni 88354
Borsec 87236
Corund 86863
Lunca de Jos 84657
Băile Tușnad 81546
Cârța 81751
Căpâlnița 76354
Mădăraș 74544
Sânsimion 74741
Ciceu 73643
Bilbor 71046
Lueta 71748
Șimonești 71244
Mărtiniș 68540
Siculeni 65344
Dănesti 61340
Sânmartin 59142
Mihăileni 55331
Voșlăbeni 55232
Vărșag 54237
Lunca de Sus 51131
Plăieșii de Jos 44524
Racu 44230
Satu Mare 42131
Tușnad 42528
Porumbeni 41122
Secuieni 41520
Cozmeni 40227
Avrămești 39026
Subcetate 37321
Tomești 37022
Sântimbru 35028
Atid 30018
Corbu 29312
Gălăuțaș 28112
Ulieș 27018
Merești 25420
Dârjiu 19112
Ocland 15110
Săcel 403

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Harghita

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Harghita

Miercurea Ciuc, Str. Müller László, nr. 33

Telefon: +40266311606 · E-mail: orchr@hr.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Harghita în cifre

Firme active după anul înființării
  • 4592023
  • 4282024
  • 4822025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor100
  2. Construcții de clădiri71
  3. Activități de servicii în tehnologia informației69
  4. Lucrări speciale de construcții65
  5. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație48
  6. Transporturi terestre și transporturi prin conducte45
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 2.704 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • industria prelucrătoare și producție · 1.498 firmePentru producție, verifică din start dacă activitatea are nevoie de autorizație de mediu și dacă sediul permite producția.
  • construcții · 1.225 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.

Salariați: 47.268 · firme cu profit: 62% · firme cu 50+ salariați: 103 · IMM cu 1–49 salariați: 6.825 · firme noi față de 2024: +13%.

Finanțări potrivite în județul Harghita

Toate fondurile europene pentru județul Harghita → · programul regional: Programul Regional Centru 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Harghita

Unde se înregistrează o firmă din județul Harghita?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Harghita, Miercurea Ciuc, Str. Müller László, nr. 33, telefon +40266311606. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Harghita?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 459 (2023), 428 (2024), 482 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; construcții de clădiri; activități de servicii în tehnologia informației.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Harghita?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Harghita: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Harghita fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Harghita este gestionat de ADR Centru (Centru).

Înființare firmă în județul Harghita

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție