Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Vest Oltenia

Înființare firmă în Gorj

Te ajutăm să deschizi firma din județul Gorj: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
12.289
Înființate în 2025
736
Cifră de afaceri 2025
14,8 mld. lei
Localități
70

Pe scurt

județul Gorj are 12.289 de firme active; 736 de firme noi din 2025 sunt încă active (+4% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Gorj, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Gorj

Toate cele 70 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Târgu Jiu 5.4052712.809
Motru 49731256
Novaci 39023213
Rovinari 33223142
Bălesti 28723125
Bumbești-Jiu 26618145
Baia de Fier 25711126
Târgu Cărbunești 24012120
Bâlteni 2222194
Drăguțești 2031687
Runcu 201588
Turceni 1998101
Tismana 19615100
Crasna 1782081
Peștișani 1571377
Plopșoru 1531673
Padeș 1521484
Dănești 132867
Polovragi 121858
Scoarța 120654
Stănesti 95948
Mătăsari 94040
Turcinești 89534
Bengești-Ciocadia 86541
Lelești 84843
Țânțăreni 821032
Aninoasa 76637
Țicleni 76629
Bălănești 74431
Arcani 71336
Mușetești 71334
Turburea 71334
Telești 70536
Bustuchin 67431
Fărcășești 63331
Negomir 63931
Urdari 63333
Bumbești-Pițic 60331
Albeni 59523
Cătunele 58427
Prigoria 57425
Câlnic 56522
Bolboși 54325
Săcelu 51118
Săulesti 48516
Drăgotești 47422
Borăscu 46322
Crușeț 44610
Schela 43220
Slivilești 43415
Stoina 43417
Alimpești 41321
Roșia de Amaradia 41416
Vladimir 38221
Brănesti 37217
Godinești 36016
Stejari 36213
Berlești 35012
Logrești 35412
Dănciulești 30219
Văgiulești 29213
Licurici 28116
Bărbătești 2717
Hurezani 27011
Ionești 26513
Ciuperceni 25316
Samarinești 25212
Jupânești 2108
Căpreni 2018
Glogova 2019

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Gorj

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Gorj

Târgu Jiu, Dobrogeanu Gherea nr. 11, Cod poștal 210135

Telefon: +40253213414 · E-mail: orcgj@gj.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Gorj în cifre

Firme active după anul înființării
  • 7692023
  • 7112024
  • 7362025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor270
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte190
  3. Construcții de clădiri114
  4. Alte activități de servicii87
  5. Activități referitoare la sănătatea umană75
  6. Restaurante și alte activități de servicii de alimentație66
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 3.507 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • transport și depozitare · 1.527 firmeÎn transport, licențele (ARR) și capacitatea profesională se planifică odată cu înființarea, nu după.
  • construcții · 1.279 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.

Salariați: 41.245 · firme cu profit: 63% · firme cu 50+ salariați: 65 · IMM cu 1–49 salariați: 5.989 · firme noi față de 2024: +4%.

Finanțări potrivite în județul Gorj

Toate fondurile europene pentru județul Gorj → · programul regional: Programul Regional Sud-Vest Oltenia 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Gorj

Unde se înregistrează o firmă din județul Gorj?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Gorj, Târgu Jiu, Dobrogeanu Gherea nr. 11, Cod poștal 210135, telefon +40253213414. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Gorj?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 769 (2023), 711 (2024), 736 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; construcții de clădiri.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Gorj?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Gorj: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Gorj fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Gorj este gestionat de ADR Sud-Vest Oltenia (Sud-Vest Oltenia).

Înființare firmă în județul Gorj

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție