Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Est

Înființare firmă în Buzău

Te ajutăm să deschizi firma din județul Buzău: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
15.514
Înființate în 2025
828
Cifră de afaceri 2025
32,3 mld. lei
Localități
87

Pe scurt

județul Buzău are 15.514 firme active; 828 de firme noi din 2025 sunt încă active (-5% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Buzău, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Buzău

Toate cele 87 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Buzău 6.1202933.187
Râmnicu Sărat 1.67473758
Mărăcineni 49429278
Vernești 43620208
Vadu Pașii 37127190
Nehoiu 31618161
Merei 30520132
Berca 28021143
Poșta Câlnău 26415125
Costești 24512118
Pătârlagele 23612137
Valea Râmnicului 1901792
Pogoanele 163594
Gălbinași 160980
Pârscov 1331258
Topliceni 129555
Grebănu 1281546
Râmnicelu 128835
Smeeni 121966
Țintești 120472
Săpoca 118461
Zărnești 116960
Cernătești 111344
Cislău 109653
Beceni 104457
Lopătari 100258
Tisău 100947
Siriu 96444
Ziduri 95843
Săgeata 94555
Stâlpu 89349
Glodeanu Sărat 85545
Gherăseni 82446
Ulmeni 82644
Pietroasele 78934
Podgoria 78536
Breaza 75333
Puiești 72337
Gura Teghii 70436
Padina 70343
Cochirleanca 67428
Balta Albă 66428
Măgura 65230
Săhăteni 64223
Unguriu 64633
Glodeanu-Siliștea 61436
C.A. Rosetti 59430
Movila Banului 59938
Mânzălești 58132
Rușețu 57331
Vintilă Vodă 56837
Cilibia 51123
Viperești 48213
Calvini 47222
Buda 45918
Mihăilești 44421
Boldu 41215
Ghergheasa 41122
Amaru 38120
Brădeanu 38221
Brăești 38219
Cozieni 37311
Năeni 35116
Pănătău 35015
Bisoca 34210
Chiojdu 34120
Largu 31115
Luciu 31120
Colți 29114
Scorțoasa 29312
Scutelnici 2919
Bălăceanu 28213
Florica 28114
Racovițeni 28620
Blăjani 2109
Vâlcelele 21116
Cătina 1818
Robeasca 1715
Mărgăritești 1336
Cănești 1208
Bozioru 1105
Pardoși 1001
Sărulești 903
Valea Salciei 924
Chiliile 804
Odăile 702
Murgești 511

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Buzău

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Buzău

Buzău, Bd. Unirii, Nr. 207, Etaj 1

Telefon: +40238720838 · E-mail: orcbz@bz.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Buzău în cifre

Firme active după anul înființării
  • 8402023
  • 8732024
  • 8282025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor273
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte175
  3. Construcții de clădiri149
  4. Comerț cu ridicata cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete94
  5. Lucrări speciale de construcții93
  6. Alte activități de servicii89
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 4.671 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • construcții · 1.721 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.
  • transport și depozitare · 1.656 firmeÎn transport, licențele (ARR) și capacitatea profesională se planifică odată cu înființarea, nu după.

Salariați: 52.381 · firme cu profit: 60% · firme cu 50+ salariați: 140 · IMM cu 1–49 salariați: 7.621 · firme noi față de 2024: -5%.

Finanțări potrivite în județul Buzău

Toate fondurile europene pentru județul Buzău → · programul regional: Programul Regional Sud-Est 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Buzău

Unde se înregistrează o firmă din județul Buzău?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Buzău, Buzău, Bd. Unirii, Nr. 207, Etaj 1, telefon +40238720838. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Buzău?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 840 (2023), 873 (2024), 828 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; construcții de clădiri.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Buzău?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Buzău: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Buzău fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Buzău este gestionat de ADR Sud-Est (Sud-Est).

Înființare firmă în județul Buzău

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție