Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Centru

Înființare firmă în Brașov

Te ajutăm să deschizi firma din județul Brașov: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
36.681
Înființate în 2025
2.255
Cifră de afaceri 2025
81,8 mld. lei
Localități
58

Pe scurt

județul Brașov are 36.681 de firme active; 2.255 de firme noi din 2025 sunt încă active (-10% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Brașov, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Brașov

Toate cele 58 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Brașov 21.3101.28011.228
Săcele 1.59089835
Făgăraș 1.43089751
Sânpetru 1.29695690
Codlea 1.01749554
Râșnov 92558502
Zărnești 84746461
Tărlungeni 75757406
Cristian 73243369
Hărman 69648379
Ghimbav 65538361
Prejmer 53927300
Bran 37027218
Predeal 34117178
Bod 32623170
Hălchiu 30113180
Moieciu 24511128
Feldioara 2079103
Vulcan 20210102
Victoria 186573
Rupea 185892
Mândra 1371263
Voila 1281063
Dumbrăvița 1261364
Vama Buzăului 113857
Sâmbăta de Sus 112867
Șinca 1081061
Recea 941443
Teliu 92437
Hoghiz 91752
Ucea 91438
Hârseni 90738
Viștea 891042
Beclean 861347
Lisa 79636
Drăguș 751538
Bunești 70432
Poiana Mărului 70553
Șercaia 70744
Fundata 62228
Homorod 61622
Apața 55228
Crizbav 54327
Părău 54821
Racoș 50222
Măieruș 45329
Budila 44422
Șinca Nouă 40215
Cața 39420
Șoarș 39418
Comana 37218
Ormeniș 37313
Jibert 35419
Cincu 33115
Augustin 3104
Ungra 31113
Holbav 2839
Ticușu 1828

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Brașov

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Brașov

Brașov, Strada Zizinului nr. 106 A, Etaj 1, ap. 3

Telefon: 0268311992 · E-mail: orcbv@bv.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Brașov în cifre

Firme active după anul înființării
  • 2.5432023
  • 2.5182024
  • 2.2552025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor524
  2. Transporturi terestre și transporturi prin conducte411
  3. Activități de servicii în tehnologia informației298
  4. Construcții de clădiri256
  5. Tranzacții imobiliare221
  6. Alte activități de servicii215
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 7.753 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • servicii profesionale și științifice · 4.485 firmeServiciile profesionale (contabilitate, consultanță, arhitectură) sunt frecvente: compară PFA cu SRL micro la venitul tău estimat înainte să alegi.
  • construcții · 4.219 firmeConstrucțiile sunt un domeniu mare: pentru lucrări cu angajați contează forma SRL (răspundere limitată) și codurile CAEN corecte pentru licitații.

Salariați: 141.259 · firme cu profit: 59% · firme cu 50+ salariați: 317 · IMM cu 1–49 salariați: 18.990 · firme noi față de 2024: -10%.

Finanțări potrivite în județul Brașov

Toate fondurile europene pentru județul Brașov → · programul regional: Programul Regional Centru 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Brașov

Unde se înregistrează o firmă din județul Brașov?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Brașov, Brașov, Strada Zizinului nr. 106 A, Etaj 1, ap. 3, telefon 0268311992. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Brașov?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 2.543 (2023), 2.518 (2024), 2.255 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; transporturi terestre și transporturi prin conducte; activități de servicii în tehnologia informației.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Brașov?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Brașov: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Brașov fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Brașov este gestionat de ADR Centru (Centru).

Înființare firmă în județul Brașov

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție