Sari la conținut
Todos & Company

Județ · regiunea Sud-Muntenia

Înființare firmă în Argeș

Te ajutăm să deschizi firma din județul Argeș: alegerea formei (SRL, SRL-D pentru debutanți, PFA), codurile CAEN Rev. 3, actul constitutiv și dosarul depus online la registrul comerțului, apoi primii pași fiscali și, dacă vrei, finanțarea de start.

Firme active
28.168
Înființate în 2025
1.706
Cifră de afaceri 2025
108 mld. lei
Localități
102

Pe scurt

județul Argeș are 28.168 de firme active; 1.706 firme noi din 2025 sunt încă active (-3% față de 2024). Firmele cu sediul aici se înregistrează la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Argeș, iar cererea se poate depune integral online. Capitalul minim pentru un SRL nou este 500 de lei; debutanții pot alege SRL-D, scutit de taxele de înmatriculare.

Reguli verificate la 21 octombrie 2026; cifre din registrul comerțului și bilanțurile 2025.

Înființare firmă pe localități din județul Argeș

Toate cele 102 localități (UAT) ale județului, după numărul firmelor active. Comunele mai mici trimit la pagina lor de fonduri europene, cu cifrele firmelor locale.

LocalitateFirme activeNoi în 2025Cu angajați
Pitești 10.5376615.797
Câmpulung 1.61978898
Curtea de Argeș 1.519103828
Mioveni 1.18560598
Ștefănești 1.12464612
Bascov 93954518
Bradu 91156498
Moșoaia 65248345
Mărăcineni 43523253
Topoloveni 42939240
Costești 36623193
Călinești 33519166
Albota 32218192
Rucăr 28817175
Budeasa 2101797
Poiana Lacului 20816110
Slobozia 1971790
Căteasca 1918109
Corbeni 17810102
Micești 1721175
Albeștii de Argeș 17110101
Lerești 1701199
Băiculești 168693
Leordeni 1611279
Pietroșani 150997
Coșești 148578
Domnești 146491
Corbi 1331156
Valea Iașului 133465
Schitu Golești 128266
Stâlpeni 124551
Țițești 122352
Bogați 1201058
Buzoești 1201065
Mihăești 116444
Oarja 113865
Suseni 113556
Dărmănești 111456
Valea Mare Pravăț 111867
Merișani 109465
Stoenești 106364
Băbana 1051164
Priboieni 104658
Vedea 103554
Rătești 102646
Mușătești 96949
Bârla 95545
Drăganu 95756
Mălureni 92535
Berevoești 89435
Lunca Corbului 89348
Valea Danului 89541
Bălilești 88547
Dragoslavele 79349
Cuca 78147
Tigveni 74333
Morărești 73542
Bughea de Jos 69539
Cicănesti 69634
Negrași 69635
Rociu 67239
Davidești 66329
Vlădești 66629
Aninoasa 62237
Dâmbovicioara 62232
Boteni 61429
Bughea de Sus 59228
Arefu 58030
Cocu 58329
Cetățeni 57424
Ștefan Cel Mare 57227
Mioarele 56630
Poienarii de Muscel 56235
Săpata 56327
Dobrești 55428
Șuici 54831
Brăduleț 53730
Sălătrucu 53223
Nucșoara 52923
Godeni 51416
Ungheni 50330
Cotmeana 48627
Ciofrângeni 47427
Căldăraru 45218
Stolnici 45322
Recea 44426
Mozăceni 41220
Cepari 40320
Beleți-Negrești 39022
Izvoru 38121
Vulturești 38215
Miroși 35218
Teiu 35417
Popești 31319
Hârtiești 30416
Uda 30213
Hârsești 28217
Boțești 24213
Poienarii de Argeș 23114
Albeștii de Muscel 21111
Ciomăgești 17011
Râca 1205

Ce facem

  • Alegerea formei juridice: SRL, SRL-D, PFA, II sau IF, după activitate și venitul estimat
  • Verificarea și rezervarea denumirii
  • Codurile CAEN Rev. 3 potrivite activității (și pentru finanțările pe care le vizezi)
  • Actul constitutiv, declarațiile și dovada sediului
  • Depunerea online, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului
  • După înmatriculare: regimul fiscal (micro sau impozit pe profit, TVA), contabil, primele obligații

Cum lucrăm

  1. Alegem forma și codurile CAENDiscutăm activitatea, venitul estimat și planurile de angajare; alegem forma juridică și codurile CAEN Rev. 3.
  2. Verificăm și rezervăm denumireaPropunem 2–3 variante de nume și verificăm disponibilitatea la registrul comerțului.
  3. Pregătim acteleAct constitutiv, declarații ale asociaților și administratorului, dovada sediului social (contract de închiriere, comodat sau extras de carte funciară).
  4. Depunem dosarul onlinePe portalul ONRC, cu semnătură electronică, la oficiul registrului comerțului din județul sediului.
  5. Primești certificatul și pornimDupă admitere primești certificatul de înregistrare cu CUI; stabilim împreună regimul fiscal și primele obligații.

Registrul comerțului în județul Argeș

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Argeș

Pitești, B-dul I.C. Bratianu nr. 29, Cod poștal 110005

Telefon: +40248218884 · E-mail: orcag@ag.onrc.ro

Ghișeu: luni–vineri 09:00–13:00. Online: myportal.onrc.ro. Sursa: onrc.ro

  • Pentru un SRL nou-înființat capitalul social minim este de 500 de lei (Legea nr. 239/2025, art. VI alin. (2), în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu o cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să aibă cel puțin 5.000 de lei, cu termen de majorare 18 decembrie 2027.
  • Întreprinzătorii debutanți (care nu au mai fost asociați sau acționari într-o societate din Spațiul Economic European) pot înființa un S.R.L.-D, scutit de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii (OUG nr. 6/2011).
  • Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC/ORCT nu mai funcționează: tarifele se plătesc prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se achită abia după admiterea cererii.
  • Codurile de activitate se aleg din CAEN Rev. 3; firmele existente își pot actualiza obiectul de activitate până la 1 aprilie 2027 (HG nr. 788/2026).

Firmele din județul Argeș în cifre

Firme active după anul înființării
  • 1.7832023
  • 1.7652024
  • 1.7062025
Ce firme se deschid (2024–2025)
  1. Transporturi terestre și transporturi prin conducte502
  2. Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor476
  3. Alte activități de servicii235
  4. Construcții de clădiri160
  5. Activități de servicii în tehnologia informației145
  6. Activități referitoare la sănătatea umană142
Domeniile mari și ce contează
  • comerț și service auto · 7.350 firmeComerțul domină aici: dacă vinzi online, ia în calcul de la început codul CAEN pentru comerț prin internet și obligațiile e-Factura.
  • transport și depozitare · 3.842 firmeÎn transport, licențele (ARR) și capacitatea profesională se planifică odată cu înființarea, nu după.
  • industria prelucrătoare și producție · 2.682 firmePentru producție, verifică din start dacă activitatea are nevoie de autorizație de mediu și dacă sediul permite producția.

Salariați: 131.291 · firme cu profit: 63% · firme cu 50+ salariați: 283 · IMM cu 1–49 salariați: 14.916 · firme noi față de 2024: -3%.

Finanțări potrivite în județul Argeș

Toate fondurile europene pentru județul Argeș → · programul regional: Programul Regional Sud-Muntenia 2021–2027

Întrebări despre înființare firmă în județul Argeș

Unde se înregistrează o firmă din județul Argeș?

La Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Argeș, Pitești, B-dul I.C. Bratianu nr. 29, Cod poștal 110005, telefon +40248218884. Cererea se poate depune și integral online, cu semnătură electronică, pe myportal.onrc.ro; programul cu publicul la ghișeu este luni–vineri, 09:00–13:00.

Care este capitalul social minim pentru un SRL în 2026?

Pentru un SRL nou-înființat, 500 de lei (Legea nr. 239/2025, în vigoare din 18 decembrie 2025). SRL-urile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 de lei trebuie să ajungă la 5.000 de lei până la 18 decembrie 2027.

Pot înființa firma fără taxe la registrul comerțului?

Da, dacă nu ați mai fost asociat sau acționar într-o societate din Spațiul Economic European: forma S.R.L.-D (debutant, OUG nr. 6/2011) este scutită de toate taxele și tarifele de înmatriculare, inclusiv publicarea în Monitorul Oficial și rezervarea denumirii.

Câte firme noi se deschid în județul Argeș?

Dintre firmele înființate în 2023, 2024, 2025, sunt încă active 1.783 (2023), 1.765 (2024), 1.706 (2025). Cele mai multe firme noi din ultimii doi ani activează în: transporturi terestre și transporturi prin conducte; comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor; alte activități de servicii.

Cum plătesc taxele la registrul comerțului?

Din 15 octombrie 2026 casieriile ONRC nu mai funcționează: plata se face prin portalul ONRC, self-service, infochioscuri, mandat poștal, online sau prin ordin de plată. Tariful de publicare în Monitorul Oficial se plătește doar după admiterea cererii.

Există finanțări pentru înființare firmă în județul Argeș?

Da, acum urmărim 10 programe deschise sau anunțate potrivite pentru firmele din județul Argeș: PoCIDIF 2.1 — servicii și produse digitale noi; PEO — Inițiativa ALMA: pregătire, stagii în alt stat UE și angajare pentru tinerii NEET (acțiunea 2.a.2); Premiul european pentru femei inovatoare 2027 (EIC și EIT, Orizont Europa). Eligibilitatea exactă depinde de firmă; o verificăm gratuit.

Lucrați cu firme din județul Argeș fără să ne vedem la birou?

Da. Lucrăm cu firme din toată țara: discuțiile se fac la telefon sau video, documentele se semnează electronic. Când e nevoie, venim la sediul firmei. Biroul nostru este în București; programul regional pentru județul Argeș este gestionat de ADR Sud-Muntenia (Sud-Muntenia).

Înființare firmă în județul Argeș

Prima discuție e gratuită: îți spunem ce ar trebui făcut, în ce ordine și cât costă, înainte de orice contract.

Cere o discuție